Наше співчуття.

Висловлюємо слова щирого співчуття директору закладу Олегу Анатолійовичу Мехедьку з приводу смерті його батька. Нехай опіка Всевишнього полегшить гіркоту втрати найдорожчої для Вас людини, а слова підтримки допоможуть перенести страшне горе.

Вічна пам’ять!

Частина медичних послуг стала платною.

З 2025 року державні та комунальні заклади охорони здоров’я в Україні розпочнуть надавати деякі медичні послуги за оплату. Це нововведення є частиною реформи, спрямованої на підвищення прозорості фінансування медичної системи та боротьбу з неформальними платежами. Рішення про запровадження платних послуг ухвалив Кабінет Міністрів улітку 2024 року.

Платними будуть медичні послуги, які не покриваються Програмою медичних гарантій. Зокрема:

  • звернення без направлення лікаря, якщо воно є обов’язковим;
  • послуги за договорами з юридичними особами;
  • медичні послуги у закладах сектору безпеки та оборони або Державного управління справами для пацієнтів, які не належать до їхнього контингенту;

Також платними будуть додаткові сервіси:

  • надання медичної допомоги вдома за бажанням пацієнта (якщо це не продиктовано його станом);
  • вибір конкретного лікаря для планової спеціалізованої допомоги;
  • перебування у палатах із підвищеним рівнем комфорту за запитом пацієнта;

Усі платні послуги мають бути чітко визначені та доступні для ознайомлення на офіційних сайтах медичних закладів і інформаційних стендах у лікарнях.

Оплата за платні послуги здійснюватиметься виключно безготівковим способом. Надання платної допомоги буде оформлене офіційними документами та обов’язково внесене до електронної системи охорони здоров’я.

Реформа МСЕК: нова система оцінювання повсякденного функціонування людини запрацює з 1 січня 2025 року.

Реформа МСЕК та впровадження оцінювання повсякденного функціонування – це не лише зміна застарілої системи, а початок масштабного процесу трансформації державної підтримки для людей з інвалідністю чи іншими потребами. Цей перший крок задає новий стандарт прозорості, справедливості та орієнтованості на потреби кожної людини.

Замість бюрократичної системи, яка часто працювала проти людини, ми будуємо систему, яка ставить людину в центр уваги. Експертні команди оцінюватимуть повсякденне функціонування, допомагаючи не тільки в питаннях статусу інвалідності та повʼязаних аспектах, а й передаючи можливі потреби людини в соціальній, освітній та економічній інтеграції.

Нова модель передбачає співпрацю різних відомств, де кожне міністерство працює на єдиний результат – допомогти людині мати максимально можливе активне та повноцінне життя у суспільстві. Ця реформа – не одноразова ініціатива, а довготривалий процес, що вимагає участі кожного органу влади, кожного працівника системи та, найголовніше, кожного громадянина.

З 1 січня розпочинається впровадження медичної частини реформи, яка триватиме та удосконалюватиметься протягом 2025 року.

Скасування застарілої системи МСЕК. Система, що була джерелом корупції та перепон для багатьох людей – ліквідована. Медико-соціальні експертні комісії повністю припиняють виконувати свої функції, при цьому рішення МСЕК, ухвалені до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними, що забезпечує для людей з інвалідністю стабільність для переходу на нову систему. З 1 січня 2025 року замість ліквідованих медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інших аспектів прийматимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Саме на підставі витягу з рішення експертної команди люди з інвалідністю зможуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги, компенсації, надбавки. Витяг з рішення експертної команди також може бути використаний для цілей, визначених законами України «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Створення експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО). У новій системі оцінювання працюватимуть експертні команди, до складу яких входять мінімум три практикуючих лікарі, які є в переліку тих, хто має право проводити оцінювання.  Усі лікарі повинні мати щонайменше рік практичного досвіду. Команди формуються з лікарів найбільших та найкраще оснащених лікарень, а їх склад визначається індивідуально для кожного випадку – залежно від профілю. До складу кожної експертної команди має входити терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень.

Робота експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО), які запрацюють з 1 січня 2025 року, здійснюватиметься коштом Програми медичних гарантій. Уже сформовано понад 1450 експертних команд, до яких увійшли понад 4000 лікарів. Це більше ніж утричі більше, ніж було у МСЕК. Вони працюватимуть у 290 лікарнях по всій Україні. Наразі триває передача МСЕК всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів визначеним закладам охорони здоровʼя.

Від МСЕК нова система отримує понад 1,3 млн. справ (включно з архівами), з них більше ніж 44 тисячі – це ті, що мали бути розглянуті МСЕК у першому кварталі 2025 року. Відповідно їх розглянуть експертні команди. Нині відбувається процес внесення цих справ в електронну систему. Уже внесено понад 22 тисячі справ для першочергового розгляду.

Оцінювання може проводитися очно, дистанційно, заочно або за місцем перебування пацієнта – залежно від його стану.

Запуск електронної системи. Направлення та здійснення оцінювання відбуватиметься в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Ця система вже працює. Створена сторінка підтримки користувачів.

Маршрут пацієнта. Ми намагаємось максимально спростити шлях проходження оцінювання і детально пояснюємо людям його етапи.

Ось як він виглядає:

Людина звертається до свого лікуючого лікаря будь-якого закладу (державного, комунального чи приватного). Лікар створює в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи направлення на оцінювання і прикріплює всі необхідні документи в електронному вигляді. Пацієнту потрібно підготувати паспорт громадянина України та інші персональні документи, медичну документацію, яка підтверджує діагноз, документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності). Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування у закладі охорони здоров’я під час формування направлення на оцінювання. На цьому етапі спільно з лікарем людина обирає заклад, куди їй зручніше звернутися і де є експертна команда за потрібним профілем, а також форма розгляду. Адміністратор команд отримає сформоване лікарем направлення через електронну систему, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність затвердженим вимогам. Після перевірки адміністратор поставить справу в чергу на найближчий доступний час. Далі людина отримує на електронну пошту сповіщення про місце і час оцінювання. Якщо в людини немає електронної пошти, вона зможе отримати рішення експертної команди рекомендованим листом, також інформація буде доступна лікуючому лікарю. Особі та лікарю повідомлятимуть лише дату та час розгляду; склад експертної команди залишається невідомим для всіх учасників.

У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до даних особи. У призначений час експертна команда проводить оцінювання повсякденного функціонування, у разі потреби направляє на додаткове медичне обстеження (така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення); приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.

Експертна команда формує рішення, кожен лікар його підписує, і це рішення замінює собою довідки МСЕК. Воно буде містити не тільки статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, зокрема, щодо ІПР.

Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття медзакладом електронного направлення до розгляду.

Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити. Це можна зробити через звернення до Центру оцінювання функціонального стану особи, для цього потрібно надіслати скаргу на його адресу.

Навчання лікарів. Наразі тривають регулярні навчання для лікарів щодо роботи в експертних командах. Розклад навчань доступний на сайті МОЗ і регулярно оновлюється. У майбутньому склад команд формуватиметься автоматично через електронну систему, що гарантуватиме ще більшу обʼєктивність та прозорість процесу.

Усунення можливостей для корупції потребує комплексного підходу, який охоплює багато аспектів: законодавчих, організаційних, суспільних.

Робиться все, аби зробити роботу нової системи максимально прозорою та прибрати людський фактор. Основні зміни, спрямовані на забезпечення доброчесності, це:

– експертні команди проводитимуть оцінювання з використанням електронної  системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;

– команди визначатимуться індивідуально під кожен випадок, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання;

– рішення експертних команд можна оскаржувати в Центрі оцінювання функціонального стану, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни;

– статистичні дані оцінювання повсякденного функціонування будуть оприлюднюватися для громадського моніторингу та запобігання корупції.

Центр оцінювання функціонального стану особи. Центр оцінювання функціонального стану особи виконує важливу роль у забезпеченні обʼєктивності та прозорості процесу оцінювання повсякденного функціонування. Його завданнями є організаційно-методичне консультування експертних команд, перевірка обґрунтованості рішень експертних команд та раніше прийнятих рішень МСЕК, розгляд скарг на рішення експертних команд. Центр оцінювання розглядає звернення з усієї України – місце проживання чи реєстрації людини не має значення.

Нові можливості пацієнта під час оцінювання. У новій системі пацієнт має право самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання, якщо розгляд справи проводиться в іншій формі, ніж заочна. Також пацієнт може залучити уповноваженого представника для участі в оцінюванні. Для цього необхідно подати відповідну заяву через електронну систему або в паперовій формі лікарю, який формує направлення на оцінювання.

Процедура оскарження. Скаржник або його уповноважений представник може надіслати скаргу до Центру оцінювання. Скарги розглядатимуться експертними командами Центру оцінювання. Розгляд скарги повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів із дня її отримання.

Щоб отримати більше інформації про реформу переходьте за посиланням: https://moz.gov.ua/uk/ekopfo.

Для отримання консультації ви завжди можете звернутися на гарячу лінію МОЗ: 0800505201.

 

За матеріалами сайту МОЗ України.

Чоловікам важливо про це знати.

Простатит – це запалення простати. Під час цієї хвороби людина може відчувати біль та складнощі з сечовипусканням, біль у паху та в ділянці тазу


Простатит буває різним:

Гострий бактеріальний простатит. Як зрозуміло з назви, це бактеріальна інфекція простати. Як правило, вона починається раптово та має доволі важкі прояви.

Хронічний бактеріальний простатит. Це періодичні повторення бактеріальної інфекції. Проте в цьому випадку прояви зазвичай помірніші.

Хронічний простатит або синдром хронічного тазового болю. Під таким терміном об’єднують біль у ділянці тазу та симптоми з боку сечовидільної системи, які час від часу повторюються, проте не мають інфекційної причини.

Асимптоматичний простатит. Такий діагноз може поставити лікар при обстеженні, коли чоловік не має скарг або явних симптомів хвороби, проте фахівець фіксує наявні ознаки запалення. Як правило, такий тип запалення не викликає ускладнень і не потребує лікування.

Які симптоми мають насторожити:

  • біль, відчуття печіння під час сечовипускання;
  • складнощі з сечовипусканням: коли потік слабкий, на сечовипускання треба значно більше часу, ніж раніше;
  • збільшення потреби в сечовипусканні, особливо вночі;
  • відчуття, що потреба в сечовипусканні термінова;
  • сеча мутна або з ознаками крові в ній;
  • вас турбують болі в попереку, паху або в ділянці тазу;
  • біль у ділянці між мошонкою та прямою кишкою;
  • біль або дискомфорт у ділянці пеніса чи тестикул;
  • біль під час еякуляції;
  • підвищена температура, біль у м’язах та інші грипоподібні симптоми.

Складнощі з сечовипусканням, біль у паху, тазі або дискомфорт в ділянці геніталій потребують термінового звернення до лікаря.

Чи всі чоловіки мають однакові ризики розвитку хвороби? Ризики деяких видів простатиту зростають, якщо:

  • ви людина молодого або зрілого віку;
  • у вас є сексуальні дисфункції;
  • ви вже мали простатит;
  • ви страждаєте на депресію чи тривожність;
  • вам робили біопсію простати;
  • у вас ВІЛ/СНІД;
  • вам нещодавно ставили сечовий катетер.

Додатковими факторами ризику вважаються стрес та пошкодження нервів у ділянці тазу через травму або хірургічне втручання.

Чоловіки рідше звертаються до лікаря. А як звертаються, то не надто дотримуються рекомендацій. Дуже вірогідно, що така делікатна тема, як «все, що нижче за пояс», як-от проблемна ерекція, сечовипускання, закрепи, біль у простаті, – може довгий час залишатися без лікарської уваги й допомоги, «бо соромно». А дарма.

 

ОЛЕКСАНДР МАТЬОХА, лікар-уролог поліклінічного відділення.

Кровомазання в менопаузі: важливість діагностики ультразвуком.

Менопауза – це природний етап в житті кожної жінки, який супроводжується значними змінами в організмі. Вона відбувається припливами, нервовість та неспокій, порушення сну та інші неприємні симптоми. Однак, крім ускладнень, пов’язаних з менопаузою, цей етап також вносить свої корективи в загальний стан здоров’я жінки. Розуміння зв’язку між менопаузою та іншими станами здоров’я важливе для вчасного виявлення можливих проблем та їх належного лікування.

Кровомазання в менопаузі є досить поширеною проблемою, з якою зіштовхуються багато жінок. Цей симптом характеризується неперіодичним виділенням крові, яке може відбуватися як у період менструації, так і у побутовому проміжку. Частіше ніж не, причини кровомазання в менопаузі пов’язуються з гормональними змінами в організмі жінки. Зменшення рівня естрогенів впливає на нормальне функціонування ендометрія, що може призвести до кровотечі. Також існують і інші фактори, які можуть сприяти розвитку цього симптому. Уточнити причину кровомазання в менопаузі і встановити діагноз може допомогти трансвагінальний ультразвук – медичний метод дослідження, який дозволяє отримати детальну інформацію про стан органів малого тазу. Завдяки цьому дослідженню можна вчасно виявити та вирішити проблему кровотечі в менопаузі, забезпечуючи жінкам докладну діагностику і ефективне лікування.

Діагностичне значення трансабдомінального та трансвагінального ультразвуку в менопаузі надзвичайно важливо для постановки точної діагнозу та обрання ефективного лікування. Застосування цього методу дає можливість оцінити стан органів малого тазу, зокрема матки, яєчників та слизової оболонки ендометрія. Менопауза супроводжується багатьма змінами в організмі жінки, і трансабдомінальний ультразвук допомагає розпізнати такі проблеми, як кровомазання, що може виникати внаслідок ендометріальної гіперплазії, поліпів або раку ендометрія. Діагностика і вчасне виявлення цих патологій дозволяє розробити найкращий план лікування і попередити  ускладнення. Використання трансабдомінального та трансвагінального ультразвуку є необхідним етапом при обстеженні жінок у період менопаузи і дозволяє забезпечити найвищу якість медичної допомоги.

Переваги ультразвукової діагностики  перед іншими методами дослідження. Трансабдомінальний ультразвук є одним з найбільш ефективних методів дослідження. Цей метод дозволяє отримати детальне зображення структур та органів черевної порожнини, зокрема матки, придатків та інших важливих органів. Трансабдомінальний ультразвук дозволяє ретельно оцінити стан тканин та виявити наявність патологічних утворень, таких як пухлини або крововиливи. Його висока роздільна здатність та поєднання з режимом кольорового допплера дозволяють отримати детальну інформацію про кровопостачання органів та діагностувати різноманітні патології. Таким чином, трансабдомінальний ультразвук є незамінним методом дослідження, який обов’язково варто включити до комплексної діагностики різних гінекологічних захворювань.

Процедура трансабдомінального та трансвагінального  ультразвуку: як готуватися. Трансабдомінальний ультразвук – важлива процедура, яка має велике діагностичне значення, особливо для встановлення діагнозу кровомазання в період менопаузи. Перед таким ультразвуковим обстеженням необхідно належним чином підготуватися, щоб отримати найточніші інформаційні дані. Перш за все, важливо відмовитися від їжі і рідини протягом певного часу до процедури. Необхідно уникати вживання газоутворюючих продуктів і питних рідин, а також займатися важкою фізичною активністю перед ультразвуком. У разі призначення такого обстеження, краще дізнатися всю детальну інформацію у лікаря або медичного персоналу, щоб належним чином підготуватися та отримати якісні результати.

Рекомендації щодо здорового способу життя в менопаузі. Менопауза – природний фізіологічний процес у жіночому організмі, який супроводжується значними змінами. У цей період особливо важливо віддати перевагу здоровому способу життя і вживанню корисних продуктів. Рекомендації щодо здорового способу життя в менопаузі включають регулярну фізичну активність, орієнтовану на зміцнення кісток та підтримку м’язової маси, раціональне харчування, що включає у себе достатню кількість фруктів, овочів і молочних продуктів, а також контроль за вагою та підтриманням оптимального рівня гормонів. За допомогою правильного вибору продуктів і регулярних фізичних навантажень, вплив менопаузи на організм можна зменшити, забезпечивши здоровий та активний спосіб життя.

 

ЛЮДМИДА ШЕРЕМЕТ, лікар з ультразвукової діагностики.

Низький уклін Вам дорогі наші захисники і захисниці !

Шановні воїни! Вітаємо Вас зі святом – Днем Збройних Сил України! В не легкий для країни час Ви одягли «піксель» та взяли до рук зброю, віддаєте своє життя за світле майбутнє народу України! Бажаємо здоров’я та Божої благодаті, нехай ангел-охоронець завжди буде з Вами! Зі святом Вас!

До відома зацікавлених осіб !

Інформуємо, що на підставі рішення позачергової шістдесят другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28.11.2024 року, керуючись статтями 135, 137 Господарського кодексу України та статтями 104-107 Цивільного кодексу України розпочата реорганізація комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради» (юридична адреса: вулиця Соборна, 3 село Супрунівка, Полтавський район, Полтавська область, 38714, код ЄДРПОУ 01999477, адреса провадження господарської діяльності: вулиця Стрітенська, 58-а, місто Полтава, Полтавська область, 36011) з подальшим припиненням його діяльності як юридичної особи, шляхом приєднання до комунального підприємства «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради імені Леоніда Куроєдова» (вулиця Залізна, 17 місто Полтава, 36021, код ЄДРПОУ 01999678).

Правонаступником прав та обов’язків комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради» визначено комунальне підприємство «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради імені Леоніда Куроєдова».

3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю.

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю.

Україна, як і всі цивілізовані країни, до  людей з інвалідністю ставиться, як до людей з особливими потребами, яким необхідна додаткова увага суспільства, створення таких умов, які дають змогу відчувати себе рівними серед рівних. Захищаючи гідність цих людей, ми захищаємо своє людське обличчя. Відзначення цієї дати – це привід задуматись над проблемами, з якими щоденно стикаються люди з інвалідністю, посилити увагу та захист їх гідності, прав і благополуччя. Інвалідність не є перешкодою до повноцінного життя, це не вирок і не покарання. Люди з інвалідністю – це повноцінні члени суспільства, які потребують більше уваги та піклування, створення відповідних умов. Кожна людина має відчувати, що у своїй країні їй завжди прийдуть на допомогу! Люди з інвалідністю мають такі ж права на працевлаштування, доступну освіту і інфраструктуру, як і інші категорії населення.

Міжнародний день людей з інвалідністю – це своєрідне підбиття підсумків зробленого, аналіз фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їхнього життєвого рівня в майбутньому.

Соціальний захист осіб з інвалідністю в Україні забезпечує права та можливості цих людей нарівні з іншими громадянами.

Не тільки держава має дбати про людей з інвалідністю, а й кожен із нас має розуміти, наскільки важлива для них наша підтримка. Особи з інвалідністю – це люди з підвищеними потребами, а не люди з обмеженими можливостями.

Висловлюємо вдячність всім, хто піклується про людей з інвалідністю, адже надання їм щоденної підтримки й допомоги – справжній вияв милосердя, людяності та любові до ближнього. Щоденна турбота допомагає мужнім людям забувати про труднощі, а їх серця наповнюються теплотою і впевненістю в завтрашньому дні.

Бажаємо всім людям з особливими потребами здоров’я, оптимізму, витримки, можливості втілити в життя Ваші плани та задуми!

 

ОЕСАНА ГОНДА, лікар-терапевт поліклінічного відділення, голова ЛКК комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради».

Діагностичні обстеження раннього виявлення новоутворень безоплатні для внутрішньо переміщених осіб

На ранніх стадіях рак виліковний. Своєчасна діагностика онкозахворювань за допомогою інструментальних досліджень дозволяє вчасно виявляти  хворобу, підвищує шанси на успішне лікування та рятує життя. Програма медичних гарантій дає можливість кожному громадянину України безоплатно проходити профілактичні обстеження на онкологічні захворювання, незалежно від місця свого проживання чи реєстрації.  

Рання діагностика найпоширеніших онкозахворювань є пріоритетним напрямком у Програмі медичних гарантій і включає безоплатні послуги з досліджень на рак за шістьма пакетами:

  • “Мамографія” – обстеження молочних залоз рентгенівським методом задля виявлення патологічних змін у молочних залозах
  • “Гістероскопія” – обстеження порожнини матки та цервікального каналу допомагає виявити внутрішньоматкові патології на ранніх етапах, коли їх ще не видно на УЗД.
  • “Езофагогастродуоденоскопія” – обстеження стравоходу, порожнини шлунка та дванадцятипалої кишки. Дозволяє виявити запальні процеси, структурні аномалії верхніх відділів ШКТ. Також можливо побачити новоутворення на ранніх етапах до появи специфічних симптомів, а також за необхідності взяти матеріал для біопсії.
  • “Колоноскопія” – обстеження слизової оболонки прямої,  товстої та частини кінцевого відділу тонкої кишки, виявлення запальних процесів та новоутворень за необхідністю проведення біопсії.
  • “Цистоскопія” – обстеження уретри та сечового міхура, з можливістю забрати матеріал для біопсії та здійснити візуалізацію новоутворень.
  • “Бронхоскопія” – обстеження трахеї та бронхів, яке дозволяє виявити захворювання слизових оболонок, за необхідністю взяти зразки тканини на біопсію або ж видалити інородні тіла, які потрапили в дихальні шляхи.

Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги з ранньої діагностики новоутворень у будь-якому з 840 медичних  закладів, які мають укладені договори з НСЗУ на відповідні пакети послуг:

  • Мамографія: 270 медичних закладів
  • Гістероскопія: 503 медичні заклади
  • Езофагогастродуоденоскопія: 717 медичних закладів
  • Колоноскопія: 600 медичних закладів
  • Цистоскопія: 407 медичних закладів
  • Бронхоскопія: 294 медичні заклади

Як отримати послугу з  раннього виявлення новоутворень 

  • Електронне направлення – його видає сімейний або лікуючий лікар. З електронним направленням пацієнт звертається до медичного закладу, який надає послугу за відповідним пакетом.
  • Підставою для проходження діагностичних досліджень з метою профілактики є також досягнення пацієнтами певного віку. Для мамографії та колоноскопії – це вік від 40 років, а для цистоскопії, езофагогастродуоденоскопії, гістероскопії, бронхоскопії – від  50 років.

Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, в межах обраних пакетів доступні безоплатні послуги:

  • Консультація лікаря перед дослідженням
  • Проведення дослідження
  • Консультація анестезіолога перед анестезіологічним забезпеченням (за потреби)
  • Проведення місцевої або загальної анестезії (за потреби)
  • Забір та направлення біологічного матеріалу для проведення гістологічного дослідження (за потреби)
  • Опис результатів досліджень, оформлення заключення та протоколу втручання
  • За необхідності направлення пацієнта/-ки для отримання спеціалізованої медичної допомоги або інших медичних послуг
  • Надання результатів обстеження на плівці та/або запис на цифровий носій пацієнтів (за бажанням) тощо

Ознайомитися з повним обсягом кожного діагностичного обстеження можна  на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024, обравши потрібний пункт, або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .

Як знайти заклад, який надає послуги з діагностичного обстеження раннього виявлення новоутворень

  • Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77: оператор підкаже, які медичні заклади поруч мають договір з НСЗУ на надання тієї чи іншої послуги з дослідження.
  • На сайті  НСЗУ: аналітична панель/дашборд “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. У полі фільтрів обрати потрібну область, населений пункт та  “Напрям допомоги” і потрібний “Пакет послуг”. Карта залишаться заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u

Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють у наданні послуги або вимагають сплатити за неї?

Якщо під час звернення до закладу внутрішньо переміщеній особі відмовляють у наданні послуги, вимагають оплатити послугу, яку покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок  – це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:

  • зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.
  • подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі  – “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN

Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.

Голодомор: причини та наслідки.

Голодомор – геноцид української нації, скоєний керівництвом радянського союзу на чолі з йосифом сталіним шляхом штучно створеного масового голоду з метою знищення українців, остаточної ліквідації українського спротиву режиму та намагань українців збудувати самостійну, незалежну від москви Українську Державу.

Визначення злочину геноциду в міжнародному праві було дане у статті ІІ Конвенції 1948 року про запобігання злочинові геноциду і покарання за нього. Термін «геноцид» запровадив науковець єврейського походження Рафал Лемкін. Він був першим фахівцем в галузі міжнародного права, хто визначив злочини сталінського комуністичного режиму проти українців як геноцид та проаналізував геноцид в Україні в контексті міжнародного права.

Геноцид визначається як дії, що чиняться з наміром знищити, цілком або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову або релігійну групу як таку шляхом вбивства членів такої групи, заподіяння серйозних тілесних ушкоджень або розумового розладу членам такої групи, навмисного створення для якої-небудь групи таких життєвих умов, що розраховані на цілковите або часткове фізичне винищення її, запровадження заходів, розрахованих на запобігання народженню дітей у середовищі такої групи, насильна передача дітей з однієї групи людей в іншу.

Голодомор в Україні 1932-1933 років не був випадковим явищем природного чи соціального походження, як це стверджували спочатку радянські, а згодом проросійські історики. «Смерть через голод» стала наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Він став покаранням українців за їхній спротив колективізації сільського господарства і небажання перебувати під владою Росії. наслідок руйнування системи сільського господарства і сіл, спричинене примусовою колективізацією, що стала Це покарання здійснювалося шляхом знищення української культури, мови, традицій. Шляхом штучно організованого голоду радянська влада намагалася вирішити так звану «українську проблему» за наказом сталіна.

За даними істориків, на початку 30-х років ХХ-го століття основним центром опору більшовицькій політиці колективізації та форсованої індустріалізації було українське село. В Україні сталося понад 4 тис. масових протестних виступів за участю близько 1,2 млн. чоловік. З колгоспів вийшли 41 200 селянських господарств, близько 500 сільських рад відмовлялися приймати нереальні плани хлібозаготівель.

сталін боявся втратити Україну як ресурс, без якого побудова могутньої індустріальної імперії, здатної завоювати світ, залишалася б тільки мрією.

Не бажаючи втрачати Україну, радянський режим вибудував план винищення частини української нації, що був замаскований під плани здачі хліба державі. Йшлося про повне вилучення всіх запасів зерна, а потім конфіскацію інших продуктів харчування та майна в якості штрафів за невиконання плану здачі хліба. Перетворивши Україну на територію масового голоду, режим перекрив всі шляхи до порятунку. Відбулася ізоляція голодуючих. З цією метою був застосований режим «чорних дошок» і заборона голодуючих виїжджати за межі України. Колгоспи і села, занесені на «чорні дошки», оточувалися загонами міліції та радянських спецслужб. Звідти вивозили усі запаси їжі. Заборонялася торгівля та ввезення будь-яких товарів. 22,4 мільйони людей було фізично заблоковано в межах території Голодомору.

Ще однією складовою геноциду було свідоме блокування інформації про голод. У січні 1933 року радянською владою було зробленою заяву про відсутність голоду в країні. Сталінський режим відмовився від зовнішньої допомоги.

Голодомор 1932-1933 років охопив період з квітня 1932 року по листопад 1933 року. За ці 17 місяців було вбито понад 7 мільйонів людей в Україні і 3 мільйони українців поза її межами, в регіонах, що історично були заселені українцями: Кубань, Північний Кавказ, Нижнє Поволжя та Казахстан. Пік Голодомору припав на весну 1933 року. В Україні від голоду щохвилини вмирало 17 людей, 1 400 – щогодини, понад 30 тисяч – щодня. Питання кількості людських втрат України від Голодомору досі залишається відкритим.

Реальні цифри загиблих замовчувалися, що підтверджується наданим владою розпорядженням не реєструвати смерть дітей у віці до одного року. Українці у віці від 6 місяців до 17 років становили близько половини всіх жертв Голодомору. У зв’язку з цим, середня тривалість життя українців у 1933 році становила 7,3 року в чоловіків і 10,9 років у жінок. За всю історію людства подібних показників ніде не було зафіксовано.

За антиукраїнською спрямованістю та масштабністю застосування, голод 1932-1933 років виявився найжахливішою зброєю масового знищення та соціального поневолення населення України, якою скористався тоталітарний комуністичний режим.

Тобто Голодомор в Україні став соціально-гуманітарною катастрофою глобального масштабу.

Наслідком злочину геноциду, окрім фізичного вбивства мільйонів людей, стало руйнування традиційного українського устрою життя. Голод став зброєю масового біологічного знищення українців, на довгі десятиліття порушив генетичний фонд народу, призвів до морально-психологічних змін у свідомості українців. Традиційна культура та народні звичаї зазнали деформації. Голодомор повністю змінив звичний порядок господарювання на селі. На десятки років українські селяни були зведені до становища безправних колгоспників, позбавлених паспортів та пенсій.

Психологічними наслідками Голодомору стали почуття вини та сорому. Люди відчували провину за те, що не змогли врятувати рідних, сором за аморальні вчинки, які чинилися задля виживання.

Із послабленням комуністичного контролю над суспільним життям у другій половині 1980-х років відновлюється пам’ять про Голодомор. З 1993 року в Україні на державному рівні відбувається вшанування безневинних жертв Голодомору. У листопаді 2008-го в Києві було споруджено Національний меморіал жертв Голодомору. Загалом в Україні встановлено понад 7.100 меморіалів, пам’ятників та пам’ятних знаків, присвячених жертвам Голодомору.

Пам’ять про Голодомор стала невід’ємною частиною національної пам’яті українського народу. Щороку в четверту суботу листопада українці запалюють свічки як символ пам’яті про вбитих голодом.