Якісні послуги для людей, що живуть з ВІЛ – складова змін системи охорони здоров’я

Прогалини та шляхи їх вирішення у сфері надання послуг людям, що живуть з ВІЛ розглядали учасники зустрічі-колаборативу з покращення якості проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) RESPOND. Модель покращення якості передбачає впровадження й вимірювання змін упродовж безперервного циклу «плануй-роби-аналізуй-дій».

Головні прогалини системи стосуються питань тестування та перенаправлення пацієнтів від вузьких спеціалістів до фахівців первинної ланки. Ще одне важливе питання – залучення пацієнтів до системи медичних послуг та утримання на лікуванні.

«Під час реформування медицини з акцентом на наданні послуг на первинному рівні нам важливий ваш досвід. Просимо ділитися знаннями з лікарями, щоб залучати все більше лікарів первинної медико-санітарної допомоги до медичного супроводу людей, що живуть з ВІЛ», – зазначила Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції.

Колаборатив з питань покращення якості – це спільна робота з поліпшення ВІЛ-послуг у спільнотах, лікувально-профілактичних закладах та неурядових організаціях восьми регіонів України з високим та середнім тягарем ВІЛ-інфекції. Заходи з покращення охоплюють весь спектр послуг у зв’язку з ВІЛ – від тестування до отримання послуг з допомоги, лікування та підтримки.

Діяльність колаборативу в регіонах базується на 155 місцевих командах з покращення якості: від 5 в місті Києві до 39 у Дніпропетровській і 48 в Одеській областях. Вони діють при центрах СНІДу та сайтах антиретровірусної терапії, де отримують послуги з тестування на ВІЛ та лікування.

Кожну місцеву групу очолює лікар з сайту АРТ (наставник з питань покращення якості), а до їх складу входять представники служби первинної медичної допомога та лікарі-спеціалісти (фтизіатри, шкір венерологи, акушери-гінекологи та наркологи), співробітники НУО, які надають психосоціальну допомогу, та представники ЛЖВ.

«Успішні приклади подолання прогалин у системі на рівні регіонів дозволяють нам врахувати засвоєнні уроки та наступні кроки під час формування дорожньої карти – 2020. Ми разом зацікавленні у тому, щоб якнайкраще допомагати людям, що живуть з ВІЛ», – сказала Олена Герасимова, директор проекту USAID RESPOND.

Уряд України очолює відповідь на епідемію ВІЛ-інфекції в країні і фінансує послуги з тестування на ВІЛ, клінічну допомогу в лікувально-профілактичних закладах, та у 2016 році – 45% вартості антиретровірусної терапії. Решта АРТ покривається за рахунок грантів Глобального фонду та Надзвичайного плану Президента США в боротьбі зі СНІДом (PEPFAR).

Неурядовий сектор фінансується Глобальним фондом та іншими донорами, забезпечує роботу з ключовими групами на базі спільнот, заходи з профілактики ВІЛ-інфекції, скринінгу, переадресації клієнтів та неклінічної допомоги.

 

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Малопотужні лікарні в регіонах перетворять в ефективні заклади

Аналіз обсягу та якості реальних медичних послуг повинен спонукати громади до перепрофілювання малопотужних лікарень, аби забезпечити їх роботу в єдиній системі госпітального округу та з врахуванням принципу оплати за конкретну медичну послугу.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, відповідаючи на питання представників Асоціації міст України про розподіл відповідальності держави та громад за утримання лікарень в регіонах.

«Ми переходимо в систему господарського права, коли держава в межах гарантованого пакету медпослуг виступатиме замовником, а медзаклад – постачальником. На сьогодні, майже всі лікарні перебувають у власності громад, тому й утримання їх – зона відповідальності місцевої влади. Після впровадження реформи медичний заклад отримуватиме певний дохід, в тому числі і від Національної служби здоров’я, і з цього доходу він повинен передбачити кошти на утримання. Тарифи на медичні послуги будуть такі, щоб всі операційні видатки на надання послуг були забезпечені. Але крім того, громада може додатково допомагати в оснащенні лікарні чи закупівлі необхідного обладнання», – зазначив Павло Ковтонюк.

Разом з тим, держава замовлятиме послуги лише в тому медичному закладі, де вони відповідатимуть належному базовому рівню якості. У випадку, коли в районній лікарня приймають 10 пологів на місяць, послугу замовляти і оплачувати не будуть, оскільки фах лікарів може становити загрозу життю матері і дитини.

На питання яка доля чекатиме лікарні, що не відповідають розробленим МОЗ вимогам, та які місцева влада вирішить залишити в нинішньому статусі, Павло Ковтонюк наголосив: «Неухвалення плану розвитку госпітального округу ніяк не вплине на державне замовлення послуг. Але це вплине на розвиток громади, адже інвестиції в інфраструктуру повинні спрямовуватись в мережу. Не в кожен заклад окремо, а в сплановану мережу, яка є закінченим циклом стаціонарних послуг. Тому ті інвестиції, які виділятиме уряд та іноземні інвестори, будуть давати виключно під мережу. Якщо якась громада не підтримує створення мережі, то вона зі свого бюджету сама інвестуватиме у заклад».

Заступник міністра також нагадав, що держава платитиме за медичну послугу, а не «ліжко», тому малопотужні лікарні доведеться перепрофілювати на заклади, де надають ті послуги, на які є попит у громади: Центри здоров’я, реабілітаційні заклади, заклади по медичному догляду, хоспіси та ін.

У разі, якщо місцева влада не ухвалить рішення про перепрофілювання лікарень, вона повинна подбати про додаткові джерела фінансування цього закладу.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Урядова програма «Доступні ліки»

«Доступні ліки» – це програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість його життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати БЕЗКОШТОВНО або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями:

  1. серцево-судинні захворювання
  2. бронхіальна астма
  3. діабет 2 типу

Перелік лікарських засобів, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», можна знайти у Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, на сайті Міністерства охорони здоров’я http://www.moz.gov.ua

Перелік аптек, що беруть участь у програмі, шукайте на сайтах органів місцевої влади. Перелік регулярно оновлюватиметься.

Які МНН (діюча речовина) входять до програми?

Серцево-судинні захворювання:

Аміодарон (Amiodarone)

Амлодипін (Amlodipine)

Атенолол (Atenolol)

Верапаміл (Verapamil)

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

Спіронолактон (Spironolactone)

Фуросемід (Furosemide)

Дигоксин (Digoxin)

Еналаприл (Enalapril)

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

Карведілол (Carvedilol)

Клопідогрель (Clopidogrel)

Метопролол (Metoprolol)

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

Симвастатин (Simvastatin)

Бісопролол (Bisoprolol)

Бронхіальна астма:

Беклометазон (Beclometasone)

Будесонід (Budesonide)

Сальбутамол (Salbutamol)

Діабет ІІ типу:

Метформін (Metformin)

Гліклазид (Gliclazide)

Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, і як ним користуватись

Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (далі Реєстр) – це перелік із 21 МНН, які входять до програми «Доступні ліки» і включає в тому числі інформацію про:

– міжнародну непатентовану назву

– торгівельні назви

– форму випуску

– сила дії (дозування)

– виробника

– оптово-відпускну ціну дози за упаковку, грн.

Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні МНН у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі середньої ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб в Україні, а також ціну, яку повністю відшкодовує держава.

Реєстр також містить стовпчик «Розмір відшкодування за упаковку, грн.». Держава компенсує вартість лікарського засобу за найнижчою ціною, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Саме такий препарат пацієнт отримає безкоштовно.

Препарат, ціна на який не перевищує граничну оптово-відпускну ціну, пацієнт може отримати доплативши лише різницю між розміром відшкодування за упаковку (див. стовпчик 13 Реєстру) та фактичною ціною препарату(див стовпчик 14 Реєстру).

Референтне ціноутворення дозволить знизити ціни на основні лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів.

Як пацієнт може отримати ліки за програмою «Доступні ліки»?

Лікар виписує пацієнту рецепт на лікарський засіб вказуючи непатентовану назву (МНН) (діючу речовину ліків).

Завантажити зразок правильно виписаного рецепта: https://goo.gl/5QekAs

Без рецепта ліки за програмою «Доступні ліки» отримати не можливо.

На кожну призначену лікарем МНН має бути виписаний окремий рецепт.

З цим рецептом пацієнт іде до аптечного закладу, що бере участь у програмі “Доступні ліки” і має ось таку наліпку: https://goo.gl/2KaRpp

Як це працює?

Після візиту лікаря, пацієнт отримав рецепт на лікарський засіб з діючою речовиною “Бісопролол” 5 мг, 30 таблеток.

В аптеці пацієнту пропонують декілька торгових марок, які містять МНН “Бісопролол”. Пацієнт вирішує, яку торгову марку придбати: ТМ1, ТМ2, ТМ3, ін.

Якщо, наприклад, ТМ2 – визначений, як лікарський засіб з найменшою вартістю, тоді пацієнт отримає його безкоштовно.

А за ТМ3 пацієнту доведеться доплатити – фактично різницю між ціною ТМ1 та ТМ3. Скільки потрібно доплатити, вказано в стовпчику 14 Реєстру.

Якщо ТМ1 не підпадає під програму «Доступні ліки», тому що його ціна за добову дозу перевищує максимально дозволену Реєстром гранично оптово-відпускних цін (3,33 грн. за дозу у порівнянні з 0,73 грн. за дозу у 5 референтних країнах). Вартість цих ліків держава не відшкодовує.

Якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки?

  1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.
  2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.
  3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Більше інформації про урядову програму «Доступні ліки» шукайте на сайті Міністерства охорони здоров’я: http://www.moz.gov.ua

З усіх питань щодо програми «Доступні ліки» звертайтесь на гарячу урядову лінію 15-45.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Bітання з нагоди Дня народження!

Дорогий Олеже Анатолійовичу!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди Вашого Дня народження! Зичимо міцного здоров’я, особистого щастя, злагоди, та чудового настрою, родинного затишку та сімейного добробуту! Нехай завжди супроводжує Вас вдача, зігріває тепло людської вдячності, а будні і свята наповнюються радістю, світлом та любов’ю рідних та близьких. Вічної молодості Вашій душі та доброму серцю, здійснення всіх планів та найпотаємніших сподівань!

Колектив Полтавської центральної районної клінічної лікарні вітає Вас з 55-річним ювілеєм і бажає довгих та благих літ!

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (12 тиждень 2017 року)

За 12 тиждень 2017 року по району зареєстровано 246 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 148, показник становить – 364,3 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 889,3), що нижче епідпорогового на 59,0%. В порівнянні з 11 тижнем 2017 року спостерігається зменшення рівня захворюваності на 14,9%. За 12 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 5 мешканців Полтавського району, серед них 2 дітей.

Відбула планова медична рада Полтавської центральної районної клінічної лікарні

24 березня 2017 року на медичній раді Полтавської центральної районної клінічної лікарні, сумісно з фахівцями комунального закладу «Полтавський районний клінічний центр первинної медичної допомоги», проводилось обговорення нагальних питань галузі охорони здоров’я району, зокрема щодо покращення надання медичної допомоги жінкам та протидії епідемії туберкульозу.

Особливу увагу, медичні фахівці району, приділили обговоренню питання про реформування галузі охорони здоров’я Полтавського району. Були визначені першочергові завдання та окреслені плани на 2017 рік.

Урядова програма «Доступні ліки»: запитання та відповіді.

1 квітня 2017 року стартує Урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою.

Що потрібно знати про цю програму?

  1. Як отримати безкоштовні ліки?

Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.

Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».

Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

  1. Коли запрацює програма?

Програма запускається 1 квітня 2017 року. Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади та стають учасниками програми.

  1. Чому саме ці категорії захворювань?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

  1. Які МНН (міжнародна непатентована назва (діюча речовина)) входять до програми реімбурсації?

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

Аміодарон (Amiodarone)

Амлодипін (Amlodipine)

Атенолол (Atenolol)

Верапаміл (Verapamil)

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

Спіронолактон (Spironolactone)

Фуросемід (Furosemide)

Дигоксин (Digoxin)

Еналаприл (Enalapril)

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

Карведілол (Carvedilol)

Клопідогрель (Clopidogrel)

Метопролол (Metoprolol)

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

Симвастатин (Simvastatin)

Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

Беклометазон (Beclometasone)

Будесонід (Budesonide)

Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

Метформін (Metformin)

Гліклазид (Gliclazide)

  1. Де пацієнт може обміняти рецепт на ліки?

Це може бути будь-яка аптека, що підписала договір з місцевим органом влади.

Шукайте аптеки з такою позначкою: https://goo.gl/2KaRpp

Список аптек згодом буде на сайті МОЗ.

  1. Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?

– Пацієнт може обрати іншу торгову назву та доплатити різницю.

– Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.

– Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.

  1. Що потрібно знати лікарю?

Лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків.

В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

  1. Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

  1. Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

  1. Як працює механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації)?

Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

В Україні відшкодування вартості ліків визначатиме Національний перелік основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету ІІ типу.

  1. Як регулюватимуть ціни на лікарські засоби в Україні?

Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим.

У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановить граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина), які ввійдуть до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії.

Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, МОЗ встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

  1. Що таке реєстр референтних цін і як ним користуватись?

Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні МНН у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії та Латвії. На основі медіани ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб, яку буде компенсувати держава.

Важливо розуміти, що ціна в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 11) – це оптово-відпускна ціна. Гранична оптово-відпускна ціна за добову дозу міститься в Реєстрі граничних оптово-відпускних цін (стовпчик 6). Максимально дозволена ціна в аптеці – оптово-відпускна ціна за упаковку + 10% постачальницької надбавки + 15% дозволеної торговельної надбавки + 7% ПДВ.

Розмір відшкодування вартості за упаковку лікарського засобу міститься в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 15).

Наприклад, Міністерство охорони здоров’я порівняло всі ціни на препарати з діючою речовиною Еналаприл в Польщі, Словаччині, Латвії, Угорщині та Чехії. Медіанна ціна за дозу там становила ХХ грн. Це означає, що уряд компенсуватиме повну або часткову вартість препарату, ціна за визначену добову дозу якого не перевищує ХХ грн + 10% оптово-постачальницької надбавки + 15% торгових надбавок + 7% ПДВ = УУ грн за дозу.

Референтне ціноутворення дозволило знизити ціни на основні лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів.

  1. Які вимоги до аптеки-учасника програми?

У кожному аптечному закладі, що бере участь в урядовій програмі «Доступні ліки», обов’язково має бути наявний найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування.

Аптека надає місцевим владам фінансовий звіт та документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, та отримує повернення коштів з місцевих бюджетів протягом 15 робочих днів.

  1. Скільки коштів виділив Уряд на програму?

На 2017 рік Уряд виділив 500 млн. гривень.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Ефективне лікування туберкульозу: амбулаторне чи стаціонарне

Про нову модель ефективного лікування туберкульозу говорили учасники прес-конференції у переддень Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу.

«Переглядаємо принципи лікування туберкульозу з орієнтацією у першу чергу на потреби пацієнта. Акцент робимо на впровадженні амбулаторної моделі лікування хворих», – зазначила Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції.

Раніше усі хворі на туберкульоз обов’язково госпіталізувалися, як мінімум на 2 місяці, проте рівень захворюваності був значно вищий ніж сьогодні. Сьогодні ж в Україні, як і в світі серйозною проблемою для галузі охорони здоров’я є розповсюдженість туберкульозу стійкого до протитуберкульозних препаратів. Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу – у 2016 році зареєстровано 8709 випадків.

Оксана Сивак навела дані епідеміологічного дослідження, згідно якого серед нових випадків туберкульозу реєструється стійкість у кожного п’ятого хворого, серед повторних випадків лікування у кожного другого.

Міжнародні та національні експерти називають декілька причин такої ситуації. Серед них, неконтрольоване вживання антибіотиків, переривання лікування, недотримання протоколів лікування та практика госпіталізації у протитуберкульозні стаціонари, що не відповідають вимогам інфекційного контролю.

На сьогодні пацієнти без бактеріовиділення, а також пацієнти з бактеріовиділенням за умови дотримання вимог інфекційного контролю вдома, можуть лікуватися амбулаторно. «На практиці це відбувається так: хворий іде до свого сімейного лікаря, отримує протитуберкульозні препарати, дотримується рекомендацій і повертається в родину. Він не мусить бути закритий в диспансері. Вдома він відчуває підтримку, добре харчується і залишається в родині», – пояснила Оксана Сивак.

Запропонована модель наразі довела свою ефективність у Європейських країнах та відповідає рекомендаціям ВООЗ.

За словами керівника відділу з питань туберкульозу Європейського регіонального бюро ВООЗ Масуда Дара, кожна п’ята людина з мультирезистентним туберкульозом світу живе саме у Європейському регіоні.

Фактично, ситуація із поширенням туберкульозу з стійкістю до ліків пов’язана з тим, що хворі отримують тривале стаціонарне лікування. Госпіталізація потрібна тільки у критичних ситуаціях. Більшість може лікуватися амбулаторно. При цьому ВООЗ наголошує на необхідності наближення служб охорони здоров’я до пацієнта.

«В Україні середня тривалість госпіталізації хворих 1,5 міс (43 дні) для чутливого туберкульозу і 5 міс (146 днів) для туберкульозу зі стійкістю до препаратів. У той самий час, наприклад, у Сполучених Штатах Америки середнє перебування хворого на чутливий туберкульоз у стаціонарі складає 15 днів», – повідомила Яна Тарлеєва, начальник відділу нагляду та лікування туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Є певна категорія пацієнтів для яких перебування в стаціонарі може сприяти ефективному завершенню лікуванню. Це люди, що потребують соціальної підтримки. Для інших пацієнтів тривала госпіталізація призводить до втрати соціальних та родинних зав’язків. Проте, захворіти на туберкульоз може кожен не залежно від соціального статусу і рівня достатку. Як свідчить статистика, значна частина хворих – це звичайні громадяни України, серед яких і лікарі, вчителі, бізнесмени, політики, студенти, тому індивідуальний підхід до потреб пацієнта сприятиме успішному лікуванню.

Щороку в Україні реєструється близько 30 тисяч випадків захворювання на туберкульоз, а щодня помирає – 12 осіб. У 2016 році за даними Центру медичної статистики МОЗ в Україні рівень захворюваності складає 67,6 на 100 тис. населення. У минулому році найвищий показник захворюваності зафіксовано у Одеській, Херсонській, Київській та Чернігівській областях.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Туберкульоз: симптоми, профілактика, рекомендації для лікарів.

Туберкульоз (ТБ) – це інфекційне захворювання, що поширюється повітрям при вдиханні дрібних частинок, які виділяє інфікована людина при кашлі або чханні.

Інфекція, в основному, вражає легені. Але також може вразити будь-який інший орган або систему організму, зокрема залози шлунково-кишкового тракту, кістки та нервову систему.

Туберкульоз – це серйозне захворювання, але його можна вилікувати за допомогою правильно підібраного курсу протитуберкульозних препаратів.

Симптоми туберкульозу.

До типових симптомів туберкульозу належать:

– постійний кашель, що триває понад три тижні, зазвичай з мокротинням та, можливо, з домішками крові у мокротинні;

– втрата ваги;

– нічна пітливість;

– лихоманка;

– втома, слабкість;

– втрата апетиту;

– набряк шийних лімфовузлів.

Якщо у Вас є кашель, що триває понад три тижні, або мокротиння з домішками крові, необхідно звернутися до свого лікаря.

Що викликає туберкульоз?

ТБ – це бактеріальна інфекція.

ТБ, який вражає легені (туберкульоз легень), є найбільш заразною формою захворювання. Інфекція, як правило, поширюється тільки після тривалого контакту з хворим, у якого є бактеріовиділення.

У більшості здорових людей жодних симптомів захворювання не спостерігається завдяки тому, що природний захист організму від інфекції та хвороби (імунна система) вбиває бактерії.

Іноді імунна система не може знищити бактерії, але може запобігти їх поширенню в організмі.

У разі, якщо немає ніяких симптомів захворювання, але бактерії залишаються в організмі, спостерігається латентна форма захворювання. Людей з латентною формою туберкульозної інфекції не вважають хворими на туберкульоз, і вони не заразні для інших.

Якщо імунна система не може боротися з інфекцією або людина вже інфікована, туберкульоз може вразити будь-які органи та системи організму, але найчастіше – легені. Симптоми розвиватимуться протягом декількох тижнів або місяців. Таке захворювання називається активним туберкульозом.

Латентний туберкульоз може перейти в активну форму ТБ на пізнішому етапі, особливо при послабленій імунній системі.

Лікування туберкульозу.

При відповідному лікуванні, туберкульоз майже завжди можна вилікувати. Необхідно пройти курс лікування протитуберкульозними препаратами, як правило, протягом шести місяців.

При лікуванні використовують різні протитуберкульозні препарати, тому що деякі форми туберкульозу стійкі до певних протитуберкульозних препаратів.

Якщо пацієнт має форму туберкульозу з множинною лікарською стійкістю, необхідно застосовувати лікування шістьма або більше препаратами.

Якщо у пацієнта діагностували туберкульоз легень, він може бути заразними протягом двох-трьох тижнів від початку курсу лікування.

Зазвичай протягом цього часу пацієнт не повинен бути ізольованим. Але дуже важливо прийняти основні запобіжні заходи, щоб зупинити поширення інфекції серед рідних та друзів.

Необхідно:

– не ходити на роботу, не відвідувати школу або інститут, доки спеціалісти, що проводять лікування туберкульозу, не дозволять пацієнту повернутись до виконання своїх обов’язків;

– завжди прикривати рот при кашлі, чханні або під час сміху;

– ретельно утилізовувати будь-які використані серветки у запечатаному пластиковому пакеті;

– регулярно провітрювати приміщення, відкривати вікна, щоб забезпечити приплив свіжого повітря до тих місць, де хворий проводить свій час;

– не спати в одній кімнаті з іншими членами сім’ї.

Якщо Ви перебуваєте в тісному контакті з хворим на туберкульоз, потрібно зробити відповідні дослідження, щоб дізнатись чи Ви також інфіковані. Дослідження можуть включати рентген грудної клітки, аналізи крові та пробу Манту.

Вакцинація проти туберкульозу.

Вакцина БЦЖ забезпечує захист від туберкульозу і рекомендується для немовлят, дітей та дорослих у віці до 35 років, які мають ризик захворювання на туберкульоз.

Вакцину БЦЖ не використовують, зазвичай, для людей старше 35 років, оскільки немає жодних доказів того, що вона працює в цій віковій групі.

До груп ризику належать:

– діти, які живуть у районах з високим рівнем захворюваності на ТБ;

– люди, що мають близьких членів родини з країн з високим рівнем ТБ;

– люди, що збираються жити та працювати з місцевими жителями протягом понад трьох місяців у районах з високим рівнем захворюваності на ТБ;

Якщо Ви – медичний працівник і мали контакт з хворими на ТБ або з клінічними зразками від хворих пацієнтів, Вам також необхідно зробити щеплення від туберкульозу, незалежно від віку, якщо:

– Ви не були раніше вакциновані (у Вас немає шраму від БЦЖ або відповідної документації про вакцинацію);

– результати проби Манту або інтерферон гамма реліз аналізу (ІГРА) крові – негативні.

Країни з високим рівнем захворюваності на ТБ

До континентів та країн з високим рівнем захворюваності на ТБ належать:

– Африка – зокрема, країни Африки на південь від Сахари і Західна Африка;

– Південно-Східна Азія – в тому числі Індія, Пакистан, Індонезія та Бангладеш;

– Росія;

– Китай;

– Південна Америка;

– країни західної частини Тихого океану – в тому числі В’єтнам, Камбоджа та Філіппіни.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Акція «Серце до серця» під гаслом «Я хочу бачити життя».

З 9 березня по 9 квітня, жителі Полтавського району з небайдужими серцями зможуть долучитися до ХІІ благодійної акції «Серце до серця», започаткованої однойменним  Всеукраїнським благодійним  фондом.

Цього року благодійна акція «Серце до серця» проходить під гаслом «Я хочу бачити життя» адже кожного року близько 1 млн. дітей реєструється з проблемами зору.

Кошти, зібрані в рамках проведення акції, планують направити на допомогу дітям із вадами зору та на вирішення проблеми забезпечення дитячих офтальмологічних кабінетів спеціальним обладнанням.

Завдяки зусиллям волонтерів акції, дитячі лікарні матимуть змогу отримати вартісне обладнання, необхідне для рятування дитячих життів.