Підвищення розміру місячної базової заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я.

Постановою Кабінету Міністрів №2 від 13 січня 2022 року передбачено підвищення розміру місячної базової заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я.

За січень 2022 року медичні працівники  комунального підприємства  «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради»  вже отримали заробітну плату, нараховану згідно Постанови.

Покращення доступу до медичної допомоги жінок з інвалідністю.

У гінекологічному відділенні закладу функціонує гінекологічне крісло – трансформер призначене для огляду жінок з інвалідністю.

Крісло – трансформер обладнано електричним приводом, що дає можливість жінкам з інвалідністю та літнім пацієнткам максимально комфортно та самостійно переміститись на крісло та бути оглянутою лікарем акушером-гінекологом.

Відмінності крісел:

гінекологічне крісло трансформер

гінекологічне крісло

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ЕПІЛЕПСІЮ.

8 лютого у багатьох країнах світу проводиться “Фіолетовий день” — міжнародний захід, спрямований на підвищення обізнаності про епілепсію. У час, коли завдяки надсучасній техніці можна дослідити нейронні зв’язки, досі побутують прадавні стереотипи про епілепсію, для спростування яких достатньо здорового глузду. Цей день — передусім про підвищення обізнаності про епілепсію.

Епілепсія вважається одним з хронічних неврологічних захворювань людини, коли одна з ділянок кори головного мозку починає працювати занадто активно. Він пригнічує і підпорядковує інші нейрони. У підсумку всі клітини кори бувають охоплені синхронним збудженням. Виникає напад: судоми, втрата свідомості, падіння. Причиною виникнення такої гіперактивної ділянки може бути травма голови, інсульт, менінгіт і деякі захворювання.

За даними ВООЗ, на епілепсію страждає до 1% населення земної кулі, а це 50 млн. людей. Але тільки 25% з них отримують  адекватне медикаментозне лікування. Але ж важливо знати, що сучасні ліки дозволяють в 70% випадків повністю звільнити людину від нападів. Такі препарати ефективні і малотоксичні, не впливають на психіку і настрій.

Епілепсія – одне з небагатьох хронічних захворювань, при якому досягнення стійкої ремісії можливо: люди вчаться, працюють, створюють сім’ї і народжують здорових дітей, тобто ведуть нормальне повноцінне життя.

Чому “Фіолетовий день”?

Історія говорить про 9-річну дівчинку Кессіді Меган, яка страждає від епілепсії, яка одного разу вирішила показати іншим людям, що вона нічим від них не відрізняється. Щоб розвіяти міфи про хворобу та щоб привернути увагу до епілепсії і підтримати інших хворих, Кессіді в 2008 році придумала “Фіолетовий день”. Дівчинка приколола до свого одягу фіолетову стрічку. Її ініціативу підтримала Асоціація епілепсії Нової Шотландії, а потім і інші організації світу. В 2009 році до Фіолетового дня приєдналося 100 тисяч студентів, близько 100 громадських об’єднань і понад 100 відомих політиків, а телевізійна вежа в Торонто на один вечір забарвилася в фіолетовий колір.

Надалі ця акція стала щорічною та поширилась на більшість країн світу, як день підтримки хворих на епілепсію.

 

 

Завідувачка неврологічним відділенням

КП «Полтавська центральна районна клінічна лікарня ПМР»

Олена Федоточкіна

Вас консультує лікар – онколог.

Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі. За останні 100 років за цими показниками онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. За локалізацією найбільш поширеним серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунка, а серед жінок – рак молочної залози, рак тіла і шийки матки та ободової кишки, шкіри. Рак – захворювання, при якому відбувається безконтрольне зростання атипових (злоякісних) клітин, здатних проростати в сусідні органи і тканини, поширюватися (метастазувати) по кровоносних або лімфатичних судинах в інші ділянки організму з утворенням віддалених метастазів, які є однією з основних причин смерті від раку. Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії генетичних факторів людини і факторів зовнішнього середовища, до яких відносять:

  • фізичні канцерогени – ультрафіолетове і іонізуюче, рентгенівське випромінювання;
  • хімічні канцерогени – забруднення повітря компонентами тютюнового диму, вихлопними газами і пестицидами, задимленість приміщень
  • біологічні канцерогени – інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами (Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), вірус гепатиту B, вірус гепатиту C і вірус Епштейна-Барра).

Серед численних проявів різних видів раку виділяють загальні ознаки, характерні для всіх онкологічних захворювань, які при появі можна залишати без уваги і в терміновому порядку необхідно звернутися до лікаря:

  1. Безпричинне підвищення температури тіла
  2. Підвищена слабкість і стомлюваність.
  3. Відчуття болю неясного походження. Даний симптом раку може проявлятися у випадках, коли пухлина здавлює або пошкоджує прилеглі судини, нервові закінчення і органи.
  4. Незрозуміла втрата ваги – найчастіше може говорити про пізню стадію раку.
  5. Зміни шкірних покривів (землисте забарвлення шкіри, поява жовтушності, свербіння).
  6. Збільшення лімфатичних вузлів – це може говорити про наявність запалення, або пухлинного ураження лімфатичного вузла, або поблизу розташованому до нього органу.
  7. Психологічна симптоматика – дратівливість, плаксивість, зниження уваги, незрозумілі запаморочення і головні болі – можуть говорити про. У разі виникнення перших ознак раку, необхідно терміново звернутися до лікаря.

При ранній діагностиці і відповідному лікуванні велика вірогідність лікування багатьох видів раку і зниження смертності від онкологічних захворювань!

 

КОТОВА АННА – лікар-онколог поліклінічного відділення

КП «Полтавська центральна районна клінічна

лікарня Полтавської районної ради»