Тренінг з першої допомоги при кровотечах.

13 вересня 2024 року в нашому закладі відбулося ознайомлююче заняття запланованої серії тренінгів з тактичної медицини. Працівники відпрацювали на практиці окремі навички щодо застосування засобів зупинки кровотечі в польових умовах.

Вдячні за сприяння в організації і проведенні заходу керівництву та фахівцям Полтавського обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Йододефіцит та його профілактика.

Проблема йодного дефіциту є глобальною для населення усіх контингентів В Україні до таких регіонів відноситься Карпати та полісся. Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у людей на забруднених територіях збільшились розміри щитовидної залози, розвинулись різні ступені ендемічного зобу. Вже доведено виникнення раку щитовидної залози у дітей у наслідок дії факторів Чорнобильської аварії. Провідним чинником виникнення зобу в ціх регіонах є дефіцит йоду у воді та харчових продуктах. Залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг. Для жінок ця норма становить 150-300 мкг., для чоловіків до 300мкг. Для дітей віком до 6 років – 90 мкг, від 6-12 років 120мкг. Більшість мешканців України споживає лише 40-80 мкг. йоду на добу! За все життя людина споживає близько 3-5 г йоду – приблизно одна чайна ложка. Створити надлишок йоду в організмі досить складно, оскільки 95-98 йоду, що надходять в організм виводиться із сечею, а 2-5 5 через кишківник.

Це найбільш поширені у світі неінфекційні хвороби. Але йододефіцит – природний екологічний феномен, який зустрічається в багатьох країнах світу. В Україні усі без виключення регіони є йододефіцитними. При зниженому рівні споживання йоду у людей розвиваються йододефіцитні захворювання.

Йод – важлива мінеральна складова їжі. Йод входить до складу гормонів щитоподібної залози, які підтримують енергетичний обмін , відповідають за життєвий тонус організму.

Йод надходить в організм людини з їжею та в розчиненому у воді стані.  Багаті на нього горіхи, молоко, яйця. Найбільше йоду міститься у морепродуктах – креветках, кальмарах, рибі та водоростях. Багато йоду містить усім відома водорість ламінарія, яку ще називають «морською капустою».

Нестача цього мікроелемента в організмі людини спричиняє підвищення захворюваності на зоб, збільшує кількість випадків вродженого кретинізму та інші серйозні проблеми, які супроводжуються різноманітними функціональними і структурними змінами. Медико-соціальне та економічне значення йодного дефіциту полягає в істотній втраті інтелектуального, освітнього і професійного потенціалу нації, тому проблема зниження недостатності йоду має першочергове значення для населення України. Клінічні форми прояву станів, пов’язаних із недостатністю йоду, різноманітті й залежать від періоду життя, в якому вони виявляються. Найбільше несприятливі наслідки виникають  на ранніх етапах становлення організму, починаючи від внутрішньоутробного періоду. Але й у дорослої людини недостатність йоду продовжує позначатися на різних системах та органах, включаючи емоційні розлади: дратівливість, пригнічений настрій, сонливість, млявість, забудькуватість, погіршення пам’яті та уваги, зниження інтелекту. У дорослих на першому місці стоїть зоб і його ускладнення. У дітей крім ендемічного зобу і гіпотиреозу може виявлятися вроджений гіпотиреоз. В йододефіцитних районах у жінок порушується репродуктивна функція, збільшується кількість викиднів, підвищується пренатальна та дитяча смертність.

Для профілактики йододефіциту достатньо регулярно вживати продукти, загачені йодом. Перше місце серед них посідає йодована сіль, до складу якої входить йодистий калій. Щоб запобігти йододифіциту, досить щодня вживати з їжею 5-6 грамів такої солі. Але йод легко випаровується, тоому йодована сіль вимагає уважного зберігання і застосування.

Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити морепродукти (мідії, кальмари, креветки), білу рибу, морську капусту, овочі (картоплю, редиску, часник), фрукти (банани, апельсини, лимон, дині). Йод також міститься у яйцях, молоці, яловичині, волоський горіх.

Щоб зберегти йод у продуктах, їх треба правильно готувати. Так морську капусту потрібно варити а не смажити. Щоб організм засвоїв йод, насамперед має бути здоровий шлунково-кишковий тракт. Коліти, гастрити, дуоденіти та інші подібні захворювання порушують всмоктування у кишечнику. Якщо ці недуги не лікувати, скільки б люди не вживали багатих на йод продуктів, потрібного результата не буде.

Наявність йодного дефіциту виявити легко. Першим сигналом для хвилювання може послужити відчуття постійної втоми, підвищена стомлюваність і млявість, пригнічений настрій і неуважність, відчуття болю у серці й часта задуха. Якщо волосся стало тьмяним і слабким, температура тіла нижче за 36,5 градуса, порушено менструальний цикл, часто бувають холодні руки, не полишає відчуття мерзлякуватості у приміщені, де всім іншим тепло, це також є підставою, що б звернутися до лікаря.

Отже, бережіть своє здоров’я, здійснюйте профілактику і не займайтесь самолікуванням йодовмісними препаратами.

 

ВАЛЕНТИНА ПАЩЕНКО, лікар ендокринолог поліклінічного відділення комунального підприємства «Полтавської центральної районної клінічної лікарні Полтавської міської ради»

Висока оцінка роботи фахівців закладу.

Шостого вересня  комунальне підприємство «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради» відвідав перший заступник міського голови Валерій Пархоменко.

Валерій Олексійович, від імені міської влади та себе особисто, подякував медичних працівників за високу професійну майстерність та силу духу проявлені під час ліквідації наслідків страшної трагедії третього вересня.

Яка медична допомога гарантована внутрішньо переміщеним особам при інсульті.

Медичну допомогу при інсульті можна отримати безоплатно в 226 лікарнях. Повну вартість лікування оплачує Національна служба здоров’я України, незалежно від місця реєстрації чи статусу пацієнта. Тож внутрішньо переміщені особи можуть розраховувати на медичну допомогу в будь-якому куточку країни.

 

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку. Інсульт стається, зазвичай, раптово. У групі ризику люди, які мають високий кров’яний тиск, хвороби серця, діабет, дисбаланс холестерину, ожиріння тощо. Також фактором ризику є паління – подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази.

 

На жаль, багато людей не знають ознак інсульту. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК:

  • Мовлення. Порушення вимови, сплутаність слів.
  • Обличчя. Раптова асиметрія обличчя або крива усмішка.
  • Запаморочення. Втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).
  • Очі. Раптове погіршення зору, двоїння в очах.
  • Кінцівки. Раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил підняти руки.

Тож, щоб розпізнати інсульт попросіть людину усміхнутися, сказати просте речення, підняти руку або обидві руки; висунути язик (при інсульті язик може бути викривлений або повернутий).  Проблема з виконанням навіть одного із завдань – може бути ознакою інсульту. Не зволікайте, одразу телефонуйте 103. Повідомте фахівцям екстреної медичної допомоги про характерні ознаки у людини.

 

Бригада екстреної медичної допомоги доставить пацієнта з підозрою на гострий мозковий інсульт не просто у найближчий медзаклад, а в той, що має договір з НСЗУ на лікування інсульту.

 

Під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення немає. Вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень – неправомірні. 

 

Які послуги з безоплатного лікування інсульту отримує пацієнт: 

  • Первинний огляд та оцінка тяжкості стану.
  • Проведення нейровізуалізації при підозрі на гострий мозковий інсульт (не пізніше 60 хвилин з моменту звернення або доставлення пацієнта  з підозрою на гострий мозковий інсульт).
  • Лабораторні дослідження: клінічний і біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз тощо.
  • Усі необхідні інструментальні дослідження. Зокрема, спіральна комп’ютерна томографія (СКТ) головного мозку включно з СКТ- ангіографією та/або МРТ головного мозку включно з неконтрастною МР-ангіографією у цілодобовому режимі.
  • Тромболітична терапія включно з необхідними ліками при ішемічному інсульті.
  • Ендоваскулярне нейроінтервенційне  втручання.
  • Нейрохірургічна допомога.
  • Динамічне спостереження за функцією ковтання.
  • Проведення консультації логопеда або терапевта мови та мовлення у перші 72 годин після госпіталізації.
  • Консультації лікарів.
  • Реабілітаційна допомога в гострому періоді.
  • Цілодобове лікарське спостереження та медсестринський догляд в стаціонарних умовах.
  • Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, для тромболітичної терапії, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів та галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та медико-технологічних документів.
  • Своєчасне проведення седації, анестезії та знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
  • Харчування в умовах стаціонару.

Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.

 

Як переконатися, що швидка відвезла пацієнта в лікарню, де лікують інсульт?

  1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77 – оператор підкаже найближчі медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інсульту.
  2. за допомогою аналітичної панелі (дашборду) “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та у “Групу послуг” — “5 Медична допомога при гострому мозковому інсульті”. Карта покаже найближчі лікарні, які діагностують і лікують інсульт. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/SevDHJea

 

Що робити, якщо в лікарні просять заплатити за медичні послуги, діагностику чи лікарські засоби?

 

Якщо у внутрішньо переміщеної особи вимагали купувати ліки або оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, – це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку варто подати звернення про порушення:

  • зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
  • оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ “Громадянам”, далі  – “Зворотній зв’язок. Тут ви можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN

 

Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.

Як вік жінки впливає на зачаття здорової дитини.

Приготуйтеся отримати відповіді на ці важливі питання. Також Ви дізнаєтесь про особливості, з якими пов’язаний процес зачаття для жінок різного віку.

Вік від 20 до 24 роки – найкращий період для вагітності. У цьому віці 90% яйцеклітин генетично в нормі, а саме цей факт впливає на зачаття здорової дитини. Імовірність зачати здорового малюка в цьому віці і протягом року регулярного статевого життя – 96%. Тут важливо звернути увагу, що високі шанси зачаття, на жаль, не завжди ведуть до народження здорової дитини. Вся справа в тому, що молодь менш відповідально ставиться до підготовки до вагітності, ігноруються деякі фактори ризику, що ведуть до ускладнень при вагітності. Наприклад: шкідливі звички, неправильне харчування, дефіцит вітамінів.

Тому в будь-якому віці важливо робити відповідне обстеження, щоб відчувати себе впевнено в плані здоров’я і не ставити під загрозу здоров’я майбутнього малюка.

У віці від 25 до 29 років шанси завагітніти протягом року статевого життя становлять 86%, а ймовірність викидня – не більше 10%. Звичайно, необхідно ретельно готуватися до вагітності, стежити за здоров’ям, харчуванням, власною вагою і уникати стресів. Про це ми писали вище і готові повторювати кожного разу, коли справа стосується планування вагітності. Але, як правило, якщо Вам ще немає 30-ти, і Ви стежите за здоров’ям, плануючи вагітність, у Вас є всі шанси зачати здорових дітей.

У віці до 35 років ймовірність зачати дитину все ще велика і теж складає 86%. Але, на жаль, вірогідність викидня зростає і становить приблизно 20%. Крім того, після 30 років у багатьох жінок виникають хронічні захворювання, які можуть негативно позначитися на вагітності. При підготовці до вагітності в такому віці максимально важливо звернути увагу на своє здоров’я. Якщо зачаття не відбувається після 12-ти місяців активного статевого життя, необхідно звернутися до лікаря-репродуктолога.

Чи можна завагітніти після 35 років? Таке питання не просто так хвилює багатьох жінок. Справа в тому, що жіноча фертильність починає стрімко знижуватися після 35 років. Незважаючи на це, шанси завагітніти після 35 років є. Імовірність зачаття протягом року складають 78%.

Проте, поговоримо про зниження жіночої фертильності. Такий процес в жіночому організмі є основною причиною збільшення ризиків передачі хромосомних порушень, які негативно впливають на життєздатність яйцеклітини і ембріона. Пов’язано це явище з тим, що в яйцеклітині міститься менше енергії для можливості правильно розподілити генетичний матеріал і забезпечувати за рахунок своєї енергії ранні етапи розвитку і імплантацію ембріона. Тому збільшується вірогідність зачаття ембріона з хромосомними відхиленнями (наприклад, синдром Дауна).

У віці від 40 до 44 років за 12 місяців у жінки може бути всього кілька овуляцій, так як життєвий запас яйцеклітин і вироблення в організмі естрогену і прогестерону знижуються. Ймовірність завагітніти в такому віці дуже мала, але це не означає, що зачаття після 40 неможливо зовсім. Головне – грамотно підійти до планування вагітності. Звичайно, краще не відкладати таку важливу подію надовго. І це не тільки наша рекомендація, а й рекомендація всіх провідних репродуктологів світу.

Давайте підсумуємо. Вагітність – це прекрасно, а планування, зачаття і народження здорового малюка – безперечно найкраща і найважливіша подія в житті кожної жінки. І, якщо підійти до цього процесу максимально відповідально, регулярно проходити медичні обстеження, вести здоровий спосіб життя і періодично приймати важливі для жіночого організму вітаміни, у вас обов’язково будуть здорові і щасливі діти. Пам’ятайте, жіночий репродуктивний вік має свої межі, але випадки безпліддя можна виправити.

 

Діана Воронкіна, лікар акушер-гінеколог жіночої консультації.