Слизько, як вберегтись від травм в ожеледицю.

Як тільки земля вкривається кіркою льоду й утоптується сніг — збільшується кількість травм. В основному це забої, переломи рук та гомілок, черепно-мозкові травми. Жертвами ожеледиці в першу чергу стають похилі люди. Головними ворогами в цей час являється наш поспіх, не уважність й не знання елементарних “зимових” правил.

Під час ожеледиці старайтесь пересуватись не швидко, не тримаючи руки в карманах, якщо ви несите сумку, краще повісьте її на плече. По можливості потрібно вибирати найбільш безпечні ділянки дороги. Ногу на землю потрібно ставити повністю на всю підошву й не напружувати при цьому коліна. Похилим людям рекомендується використовувати тростини з резиновими наконечниками, або спеціальну палицю з загостринними шипами. Старайтесь не взувати в ожеледицю взуття на високих підборах, краще на плоскій ребристій підошві, бажано з резиновими протекторами, яка не твердне при низьких температурах. Якщо у вас ковзке взуття , то можна використати резинову профілактику,яку наклеять у взуттевій майстерні, або використати льодоступи , вони мають універсальний розмір й підходять на різні види взуття.

Якщо падіння не уникнути, то падати тркба не приземляючись ні на руку, ні на плече ні тим більше на голову. В момент падіння треба згрупуватися, напружити м’язи, щоб зіткнення з землею сталося як можна більшою поверхнею тіла і обов’язково супроводжувалась перекачуванням. Наприклад, падаючи назад й приймаючи удар на сідниці трохи згорбтеся й перекотіться на спину, при падінні на бік уберіть руку й перекотіться на плече. Якщо ви падаєте на спину- притягніть підборіддя до грудей- це вбереже від черепно- мозкових травм. Якщо ви падаєте зі сковзких східців дуже важливо захистити обличчя та голову, не намагайтесь припинити падіння розставивши руки й ноги- це збільшить кількість переломів.

Коли ви все таки впали й постраждалу частину тіла пронизав пекучий біль, краще всього не рухатись з місця, в крайньому випадку- обережно відповзти на безпечну ділянку, якщо падіння відбулося на проїзній частині, а краще щоб допомогли викликати швидку допомогу.

Забій- найбільш частий вид травми, виникає при ударі о твердий предмет, супроводжується болем, набряком та гематомами. Перша допомога направлена на зменшення крововиливу та зняття болю, використовується охолодження місця забою, накладання фіксуючої пов’язки( 8-ми подібна, косиночна). Забої голови, грудної клітини й живота можуть супроводжуватись скритими пошкодженнями, тому консультація лікаря обов’язкова.

Вивихи( стійке зміщення кінців кісток, які входять в склад любого суглобу) трапляється при падінні ударі. Проявляється різким болем, рухи в суглобі неможливі, суглоб деформований, обриси його в порівнянні зі здоровим зміненні. Перша допомога направлена на зменшення болей й затримання розвитку набряку. Для цього на суглоб кладуть холод й фіксують кінцівку(руку підвішують на косинку, прибинтовують до грудної клітини, ногу обкладають м’якими предметами й залишають в тому положенні в якому вона знаходилась) потім хворого потрібно негайно доставити до лікарні, ні всякому разі не вправляти вивих самостійно.

Переломи кістки- травматичне порушення кістки. Переломи бувають закриті- без порушення цілісності шкірних покривів та відкриті, коли є рана в місті перелому. Вони супроводжуються болем, порушенням рухів, можлива патологічна рухливість. Перша допомога в забезпеченні фіксації зламаної кінцівки та адекватному знеболенні. Пошкоджену кінцівку вкладають на шину або дошки , палиці та інші предмети, до яких прибинтовують кінцівку так, щоб шина захопила 2 найближчі суглоби й робила їх нерухомими. При наявності рани -потрібно накласти асептичну пов’язку для запобігання подальшого інфікування та негайне транспортування хворого до мед. Закладу.

Уважність та обережність являються основними в профілактиці травматизму не тільки зимового, й тому, виходячи на вулицю в негоду треба оцінювати кожен крок.

 

Райтравматолог Степанова Євгенія

Це необхідно знати.

В осінньо-зимовий період на території України збільшується захворюваність на грип та ГРВІ.ІПолтавський район  нажаль не став виключенням.
Грип та ГРВІ – наймасовіше захворювання людини. Дорослі від епідемій страждають менше, оскільки вони вже неодноразово „зустрічались з вірусами”. Найбільш сприйнятливі до грипу діти, починаючи з другого півріччя життя (в першому півріччі вони захищені материнськими антитілами).  Найбільшу небезпеку ці захворювання представляють для дітей, так як у них високий ризик розвитку ускладнень.

Тривалий час основним шляхом передачі інфекції вважався повітряно-крапельний але можливе зараженням контактним шляхом, особливо при потисканні один одному руки з наступним потраплянням у дихальні шляхи через слизову оболонку носа і очей. Твердження, що підвищена чутливість до респіраторних вірусів виникає лише при ослабленій імунній системі, є одним з головних міфів щодо грипу та інших ГРВІ.

Під час інфікування вірус грипу прилипає, а потім проникає в клітини респіраторного тракту, переважно трахеї і бронхів. Виділення вірусу з респіраторним секретом продовжується 5-10 днів, а у дітей цей період може бути ще довшим. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.

На що необхідно звернути увагу:

-існують деякі особливості клінічного перебігу грипу. У дітей молодшого віку передусім можуть з’явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі не високої температури тіла.

-захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: покрасніння, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини

-здебільшого на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3-5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

-вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С, утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.

 Профілактика:

Профілактика за допомогою обмеження контактів:

-щоб запобігти виникненню у дитини грипу або будь-який інший ГРВІ, варто максимально обмежити його контакти з носіями інфекції. Для цього необхідно уникати місця великого скупчення людей, наприклад, громадський транспорт, поліклініки, аптеки і великі магазини. Замість того щоб простоювати з малюком в чергах, наприклад, в аптеці, або їхати в переповненому автобусі, краще пройтися з ним пішки десь у парку.

-особливі заходи в період епідемії ГРВІ приймаються і в дитячих установах. Так, прийом нових дітей в дитячі садки не проводиться, переклад з однієї групи в іншу не здійснюється. У дитячому садку щоранку проводиться огляд дітей для того щоб виявити малюків з ознаками захворювання. А також у дитячому садку рекомендується щодня проводити опромінення всіх приміщень за допомогою УФ- ламп.

Носіння маски, миття рук і носа

Маска допоможе тільки в тому випадку, якщо вона надіта на хворого ,а не на здорового. Тому якщо хтось з домочадців захворів на грип, йому варто носити маску, міняючи її кожні дві години. На ній будуть осідати крапельки слини, що виділяється під час чхання та кашлю, в яких міститься особливо багато вірусів.
Дитина повинна якомога частіше мити руки з милом, а там, де немає раковини, можна використовувати вологі серветки.
Якщо у когось з членів сім’ї є нежить, кашель або чхання, то йому варто користуватися одноразовими носовими хусточками.
Батьки обов’язково повинні навчити дитину промивати ніс. Ця проста процедура вважається дуже дієвою, адже, якщо проводити її хоча б кілька разів на день, то збудники грипу та інших різновидів ГРВІ не зможуть утриматися в носовій порожнині. Для промивання необхідно набрати в долоні теплу воду і втягнути її повільно носом, але не глибоко, а потім висякатися. Після цього треба вмитися і прополоскати рот водою.

Профілактика за допомогою регулярного прибирання:

Вчені з’ясували, що вірусні частинки надзвичайно довго зберігають свою активність в приміщеннях з теплим, сухим і нерухомим повітрям. Зате вони практично миттєво руйнуються у вологому, холодному і рухомому повітрі. Найбільш сприятливою для дитини буде температура повітря в кімнаті близько 20 градусів і вологість у межах 50-70 %.

Профілактичний догляд за слизовими оболонками

В області верхніх дихальних шляхів постійно виробляється слиз, яка виконує захисні функції. Якщо слизові оболонки і слиз починають пересихати, то робота місцевого імунітету порушується, і віруси з легкістю проникають в організм.

Найчастіше причиною висихання слизу стає занадто сухе повітря в приміщеннях.

Щоб уникнути сухості слизових, можна приготувати спеціальний зволожуючий розчин, змішавши один літр чистої кип’яченої води з однією чайною ложкою солі. Потім треба взяти флакон з розпилювачем (наприклад, від судино звужуючого препарату) і залити туди отриманий розчин, а потім впорскувати його в носові ходи якомога частіше. Якщо часу для самостійного приготування зволожуючого розчину немає, то можна купити вже готовий в  аптеці.

Лікарські засоби для профілактики:

У період епідемії, особливо якщо дитина навчається в школі або відвідує  дитячий сад, після консультації з лікарем можна використовувати різні лікарські засоби. З метою профілактики може використовуватися противірусні , імуномоделюючі та імуностимулюючі препарати.
Лікарські засоби завжди визначаються індивідуально, залежно від віку, ваги і стану здоров’я дитини.
Одне з найпопулярніших профілактичних засобів – це оксолінова мазь. Цією маззю потрібно змащувати носові ходи пару раз на день, при цьому треба пам’ятати про те, що вона може викликати неприємне, але короткочасне відчуття печіння.
Загальна профілактика:

Під час епідемії ГРВІ батьки повинні подбати про те, щоб дитина повноцінно харчувалась, висипалась і відпочивала. Корисні прогулянки на свіжому повітрі, а також відвідування басейну і зарядка. Добре допомагає і загартовування, якщо у малюка немає до нього протипоказань.

Рекомендується прийом вітамінів, в першу чергу, А, С і групи В. У холодну пору року можна давати дитині сироп шипшини, якщо у малюка немає на нього алергії.

Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Не потрібно займатись самолікуванням, це небезпечно! При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.

В.о.завідувача педіатричним відділенням Полтавської ЦРКЛ Лобанова В.А.

В Полтавському районі розпочато ІІІ тур вакцинації проти поліомієліту.

25.01.2016 року в  Полтавському районі розпочато ІІІ тур вакцинації проти поліомієліту.
Підлягало на ОПВ -5200,на ІПВ-260 дітей.

Два попередні тури імунізації пройшли успішно ,з показними виконання на рівні загально державних. Що свідчить про високу довіру батьків,розуміння необхідності вакцинації.
Традиційно проводились тренінги для медичного персоналу,були прочитані лекції на яких були розглянуті проблемні та актуальні  питання вакцинації.
В районі проводилась підготовка до ІІІ туру вакцинації. Були проведені роз’яснюючі бесіди з батьками стосовно необхідності імунізації,можливих наслідків ,як проведення так і відмови .

Батьки дітей які будуть підлягати на ІІІ тур імунізації заздалегідь проінформовані про дні та години в які будуть проводитись щеплення. Але якщо у Вас з’явились будь які питання стосовно вакцинації – Ви можете отримати відповіді  звернувшись до сімейного лікаря амбулаторії або в комунальний заклад «Полтавський районний клінічний центр первинної медичної допомоги».

Отже звертаємо увагу на те ,що ІІІ тур вакцинації проти поліомієліту розпочато та буде тривати до 05.02.2016 року.

 

В.о.завідувача педіатричним відділенням Полтавської  ЦРКЛ  Лобанова В.А.

 

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (03 тиждень 2016 року)

За 03 тиждень 2016 року по району зареєстровані 584 випадків захворювання на ГРВІ (грип – 0), показник становить – 86,6 на 100 тис. населення (показник епідпорогу 99,7), що нижче епідпорогового на 13,1%. В порівнянні з 02 тижнем спостерігається збільшення рівня захворюваності на 127,2%. Серед захворілих дітей до 17 років – 254. За 03 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 9 мешканців Полтавського району, серед них 3 дитина.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (02 тиждень 2016 року).

За 02 тиждень 2016 року по району зареєстровані 257 випадків захворювання на ГРВІ (в тому числі 3 грип), показник становить – 38,1  на 100 тис. населення (показник епідпорогу 83,7), що нижче епідпорогового на 54,5%. В порівнянні з 1 тижнем спостерігається зростання рівня захворюваності на 99,2%. Серед захворілих дітей до 17 років – 105. За 02 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 7 мешканців Полтавського району, серед них 1 дитина.

Обережно – грип!

В Україні фіксується агресивний вірус грипу типу А Н1N1, що на відміну від інших вірусів здатен провокувати важкі вірусні пневмонії, що і є часто причиною летальності.

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику – це діти до 5 років (особливо – діти до 2 років), вагітні жінки, люди віком старше 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями. Також сюди належать професійні групи ризику – медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У разі появи небезпечних симптомів – значне підвищення температури тіла, головний біль, біль у м’язах, біль у горлі, кашель, нежить, закладання носа – особливо представники груп ризику мають терміново звернутися до лікувального закладу, пройти обстеження та при необхідне лікування.

Вагітні жінки мають викликати свого сімейного лікаря телефоном. Для них грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень. Для убезпечення власного здоров’я та здоров’я майбутнього малюка їм варто бути уважними та вакцинуватись від грипу, бажано ще до початку епідсезону.

Та пам’ятайте головне, вчасне звернення до медичних працівників, а в подальшому необхідне збалансоване лікування, суттєво зменшують вірогідність ускладнень при захворюванні на грип.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (01 тиждень 2016 року).

За 01 тиждень 2016 року по району зареєстровані 129 випадків захворювання на ГРВІ (в тому числі 1 грип), показник становить – 19,1 на 100 тис. населення (показник епідпорогу 61,5), що нижче епідпорогового на 68,9%. В порівнянні з 53 тижнем спостерігається зниження рівня захворюваності на 49,8%. Серед захворілих дітей до 17 років – 56. За 01 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 5 мешканців Полтавського району, серед них 1 дитина.

Про підсумки роботи зі зверненнями громадян в 2015 році.

За 2015 рік фахівцями Полтавської центральної районної клінічної лікарні розглянуті 134 звернення, в тому числі 3 від осіб тимчасово переміщених з автономної республіки Крим та зони проведення антитерористичної операції. 108 безпосередньо звернулися на особистий прийом, 26 надійшли із інших установ та організацій.
По структурі звернень: 121 становили заяви, клопотання та інформаційні запити, 13 – скарги. Всі звернення були розглянуті фахівцями у відповідності до вимог чинного законодавства. На 25 надані роз’яснення та необхідна інформація, 109 в межах визначеної компетенції вирішені позитивно.
Адміністрацією та медичними працівниками закладу постійно проводиться роз’яснювальна робота з метою профілактики можливих негативних звернень.

Підведення підсумків спільної роботи.

На 29 січня 2016 року заплановане проведення спільного засідання медичних рад Полтавської центральної районної клінічної лікарні та комунального закладу «Полтавський районний клінічний центр первинної медичної допомоги» з порядком денним: «Про підсумками діяльності лікувально-профілактичних установ Полтавського району в 2015 році та перспективи розвитку на 2016 рік».

 

 

Адміністрація Полтавської центральної районної клінічної лікарні