Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (43 тиждень 2018 року)

За 43 тиждень 2018 року по району зареєстровано 420 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 253, показник становить – 624,3 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 743,4), що нижче епідпорогового на 16,0%. В порівнянні з 42 тижнем 2018 року спостерігається зростання рівня захворюваності на 17,0%. За 43 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 2 мешканці Полтавського району, із них 1 дитина.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (42 тиждень 2018 року)

За 42 тиждень 2018 року по району зареєстровано 359 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 208, показник становить – 533,8 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 762,0), що нижче епідпорогового на 30,0%. В порівнянні з 41 тижнем 2018 року спостерігається зниження рівня захворюваності на 7,7%. За 42 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 16 мешканців Полтавського району, 10 із них діти.

Ботулізм.

Ботулізм (з лат. Botulus – ковбаса) – це гостре токсико-інфекційне захворювання, яке зумовлює токсин Clostridium botulinum.

Від людини до людини захворювання не передається. При ботулізмі на організм діє не сама паличка ботулізму, а токсини, які вона виділяє. В оточенні людини вона зустрічається всюди – на землі, на предметах побуту, на руках, може бути в кишечнику здорових людей, а також тварин.

Особливість в тому, що при наявності кисню вона не може синтезувати токсини – переходить у споровую форму і чекає зручного моменту. Як тільки створюються анаеробні умови – без доступу кисню – проростає і починає виробляти найсильнішу з усіх відомих природну отрута. Токсин ботулізму в 400 тис. разів сильніший за отруту гримучої змії. Токсин не просто отрута – це біологічна зброя. Щоб заразитися ботулізмом, досить дуже малої дози: 1 мг ботулотоксину може вбити 2 млн. осіб.

В Україні найчастіше стає причиною захворювання риба, яку після вилову довго зберігають і перевозять при плюсових температурах, а потім відправляють в’ялити. За цей час в кишечнику неживої риби і формуються саме ті анаеробні умови, при яких може вироблятися ботулотоксин. Єдиний спосіб – термічна обробка продуктів, які гіпотетично можуть містити ботулотоксин. Адже це стосується не тільки риби, це може бути в будь-яких консервах, де створюються анаеробні умови. В’ялену рибу не можна піддати теплообробці, тому краще від неї відмовитися. Потрібно розуміти, що якість продукції цілком на совісті виробників і тих, хто її продає. У такій ситуації ми зобов’язані уважно стежити за вибором продуктів і таким чином самі себе захищати.

За минулий 2017 рік в Україні було зареєстровано 49 випадків захворювання на ботулізм, із яких 33 пов’язані з вживанням рибної продукції,  5 людей померли.

При установці діагнозу ботулізм, правець або дифтерія – допомога повинна бути надана в найближчі півгодини, максимум – 2 години. Оскільки сироватка нейтралізує тільки той токсин, що циркулює в крові. А та його доза, яка потрапила в тканини, продовжує свою патогенну дію. Тому кожна хвилина зволікання – дуже небезпечна для хворого. Чим швидше надійшла допомога, тим більше шансів на одужання.

Найголовнішою у профілактиці захворювання на ботулізм є населення щодо необхідності ретельного дотримання технології та правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, приготування м’яса та риби. Особливо ця тема актуальна в літній період, коли населення традиційно проводить консервування овочів та фруктів.

В домашніх умовах найбільш безпечним способом консервування є соління та маринування продуктів харчування з достатнім використанням солі та оцту згідно з технологією виробництва продукції. Загальним правилом для соління та маринування є їх виробництво в негерметичній тарі, що сприяє уникненню анаеробних умов, які необхідні для розвитку мікроорганізмів. Перед використанням домашні консерви слід кип’ятити не менше 30 хвилин, ця обробка руйнує токсин ботулізму і попереджує захворювання.

В жодному разі не можна вживати в їжу м’ясні та рибні консерви, якщо залізна банка (кришка скляної банки) роздута чи деформована.

Не слід купувати кров’яну і ліверну ковбасу, солену рибу, буженину, шинку, консервовані гриби та інші продукти у випадкових осіб. Також радимо ретельно вибирати продукти, які запаковані під вакуумом. А саме, пересвідчитись в наявності необхідних супровідних документів, звернути увагу на маркування із зазначенням виробника, терміни придатності та умови зберігання.

 

Лікар-інфекціоніст Полтавської центральної районної клінічної лікарні Олександра Бєлая.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (41 тиждень 2018 року)

За 41 тиждень 2018 року по району зареєстровано 389 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 233, показник становить – 578,4 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 822,2), що нижче епідпорогового на 29,7%. В порівнянні з 40 тижнем 2018 року спостерігається зниження рівня захворюваності на 6,3%. За 41 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 4 мешканців Полтавського району, 2 із них діти.

Осіння депресія та як її подолати.

З приходом осені багато людей відчувають зниження емоційного фону: від легкого смутку і ностальгії за літом до зневіри і тяжкої печалі. У цього психологічного стану є ряд причин. Наприклад, зміна сезонів і зміна погодних умов викликають коливання гормонального фону. Восени зменшується кількість сонячного світла, яке впливає на вироблення “гормону щастя” серотоніну. Тому багато хто відчуває зниження життєвого тонусу. У такі хвилини прийнято говорити “я в депресії”, але це не так.

Буденне розуміння терміну “депресія” дуже далеке від його справжнього змісту. Клінічна депресія – це серйозний психічний розлад, подолати який можна тільки за допомогою фахівця. Так, дійсно, в осінньо-весняний період у людей, хворих на хронічну депресію, спостерігається різке погіршення або рецидив. Але такі пацієнти точно знають свій діагноз і, як правило, стоять на обліку в клініках. Лікування істинної клінічної депресії залежить від ступеня тяжкості захворювання. І часто передбачає комбінований підхід: медикаменти + психотерапія.

1) поганий настрій протягом двох тижнів і більше (людину ніщо не радує, вона бачить світ “у чорному кольорі”, зникає інтерес до життя і відвідують думки про суїцид);

2) зниження розумових здібностей (неможливо зосередити увагу, важко працювати, людина зациклена на своїх промахах, вважає себе нікчемною, непотрібною, невдахою);

1) Перегляньте своє харчування. Збалансований раціон з акцентом на овочі, фрукти і білки, а також ненасичені жирні кислоти, допоможе швидше відновити гормональний баланс і позбутися туги.

2) Забезпечте собі регулярне фізичне навантаження. Підходить все: від щоденної годинної прогулянки на свіжому повітрі, до плавання і гри в теніс. Практикуйте те, що приносить вам задоволення. Такі заняття підвищать тонус організму і поліпшать настрій.

3) Регулярно спілкуйтеся. Плануйте зустрічі з друзями. Оточуйте себе життєрадісними і приємними людьми. Дзеркальні нейрони нашого мозку зчитують емоційний заряд нашого співрозмовника і копіюють його.

4) Приділяйте час хобі. Якщо у вас немає захоплення, саме час його завести. Пробуйте нове. Це поверне інтерес до життя і допоможе знову відчути його на смак.

5) Проводьте час із рідними. Особливо корисними є ігри з дітьми і домашніми тваринами. Плануйте сімейне дозвілля. Відмовтеся від вихідних на дивані перед телевізором. Нехай кожен уїк-енд буде захоплюючою пригодою, яку ви будете чекати весь тиждень. Увімкніть уяву – це може бути все що завгодно. Пікнік за містом, похід до зоопарку, екскурсія на ферму страусів або політ на повітряній кулі.

Вибір за вами. Радісної вам осені!

 

Лікар-психіатр полтавської центральної районної клінічної лікарні Сергій Степченко

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (40 тиждень 2018 року)

За 40 тиждень 2018 року по району зареєстровано 415 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 244, показник становить – 617,0 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 882,2), що нижче епідпорогового на 25,0%. В порівнянні з 39 тижнем 2018 року спостерігається зростання рівня захворюваності на 7,5%. За 40 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 12 мешканців Полтавського району, 6 із них діти.