Осіння депресія та як її подолати.

З приходом осені багато людей відчувають зниження емоційного фону: від легкого смутку і ностальгії за літом до зневіри і тяжкої печалі. У цього психологічного стану є ряд причин. Наприклад, зміна сезонів і зміна погодних умов викликають коливання гормонального фону. Восени зменшується кількість сонячного світла, яке впливає на вироблення “гормону щастя” серотоніну. Тому багато хто відчуває зниження життєвого тонусу. У такі хвилини прийнято говорити “я в депресії”, але це не так.

Буденне розуміння терміну “депресія” дуже далеке від його справжнього змісту. Клінічна депресія – це серйозний психічний розлад, подолати який можна тільки за допомогою фахівця. Так, дійсно, в осінньо-весняний період у людей, хворих на хронічну депресію, спостерігається різке погіршення або рецидив. Але такі пацієнти точно знають свій діагноз і, як правило, стоять на обліку в клініках. Лікування істинної клінічної депресії залежить від ступеня тяжкості захворювання. І часто передбачає комбінований підхід: медикаменти + психотерапія.

1) поганий настрій протягом двох тижнів і більше (людину ніщо не радує, вона бачить світ “у чорному кольорі”, зникає інтерес до життя і відвідують думки про суїцид);

2) зниження розумових здібностей (неможливо зосередити увагу, важко працювати, людина зациклена на своїх промахах, вважає себе нікчемною, непотрібною, невдахою);

1) Перегляньте своє харчування. Збалансований раціон з акцентом на овочі, фрукти і білки, а також ненасичені жирні кислоти, допоможе швидше відновити гормональний баланс і позбутися туги.

2) Забезпечте собі регулярне фізичне навантаження. Підходить все: від щоденної годинної прогулянки на свіжому повітрі, до плавання і гри в теніс. Практикуйте те, що приносить вам задоволення. Такі заняття підвищать тонус організму і поліпшать настрій.

3) Регулярно спілкуйтеся. Плануйте зустрічі з друзями. Оточуйте себе життєрадісними і приємними людьми. Дзеркальні нейрони нашого мозку зчитують емоційний заряд нашого співрозмовника і копіюють його.

4) Приділяйте час хобі. Якщо у вас немає захоплення, саме час його завести. Пробуйте нове. Це поверне інтерес до життя і допоможе знову відчути його на смак.

5) Проводьте час із рідними. Особливо корисними є ігри з дітьми і домашніми тваринами. Плануйте сімейне дозвілля. Відмовтеся від вихідних на дивані перед телевізором. Нехай кожен уїк-енд буде захоплюючою пригодою, яку ви будете чекати весь тиждень. Увімкніть уяву – це може бути все що завгодно. Пікнік за містом, похід до зоопарку, екскурсія на ферму страусів або політ на повітряній кулі.

Вибір за вами. Радісної вам осені!

 

Лікар-психіатр полтавської центральної районної клінічної лікарні Сергій Степченко