Висока оцінка роботи фахівців закладу.

Шостого вересня  комунальне підприємство «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради» відвідав перший заступник міського голови Валерій Пархоменко.

Валерій Олексійович, від імені міської влади та себе особисто, подякував медичних працівників за високу професійну майстерність та силу духу проявлені під час ліквідації наслідків страшної трагедії третього вересня.

Яка медична допомога гарантована внутрішньо переміщеним особам при інсульті.

Медичну допомогу при інсульті можна отримати безоплатно в 226 лікарнях. Повну вартість лікування оплачує Національна служба здоров’я України, незалежно від місця реєстрації чи статусу пацієнта. Тож внутрішньо переміщені особи можуть розраховувати на медичну допомогу в будь-якому куточку країни.

 

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку. Інсульт стається, зазвичай, раптово. У групі ризику люди, які мають високий кров’яний тиск, хвороби серця, діабет, дисбаланс холестерину, ожиріння тощо. Також фактором ризику є паління – подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази.

 

На жаль, багато людей не знають ознак інсульту. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК:

  • Мовлення. Порушення вимови, сплутаність слів.
  • Обличчя. Раптова асиметрія обличчя або крива усмішка.
  • Запаморочення. Втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).
  • Очі. Раптове погіршення зору, двоїння в очах.
  • Кінцівки. Раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил підняти руки.

Тож, щоб розпізнати інсульт попросіть людину усміхнутися, сказати просте речення, підняти руку або обидві руки; висунути язик (при інсульті язик може бути викривлений або повернутий).  Проблема з виконанням навіть одного із завдань – може бути ознакою інсульту. Не зволікайте, одразу телефонуйте 103. Повідомте фахівцям екстреної медичної допомоги про характерні ознаки у людини.

 

Бригада екстреної медичної допомоги доставить пацієнта з підозрою на гострий мозковий інсульт не просто у найближчий медзаклад, а в той, що має договір з НСЗУ на лікування інсульту.

 

Під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення немає. Вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень – неправомірні. 

 

Які послуги з безоплатного лікування інсульту отримує пацієнт: 

  • Первинний огляд та оцінка тяжкості стану.
  • Проведення нейровізуалізації при підозрі на гострий мозковий інсульт (не пізніше 60 хвилин з моменту звернення або доставлення пацієнта  з підозрою на гострий мозковий інсульт).
  • Лабораторні дослідження: клінічний і біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз тощо.
  • Усі необхідні інструментальні дослідження. Зокрема, спіральна комп’ютерна томографія (СКТ) головного мозку включно з СКТ- ангіографією та/або МРТ головного мозку включно з неконтрастною МР-ангіографією у цілодобовому режимі.
  • Тромболітична терапія включно з необхідними ліками при ішемічному інсульті.
  • Ендоваскулярне нейроінтервенційне  втручання.
  • Нейрохірургічна допомога.
  • Динамічне спостереження за функцією ковтання.
  • Проведення консультації логопеда або терапевта мови та мовлення у перші 72 годин після госпіталізації.
  • Консультації лікарів.
  • Реабілітаційна допомога в гострому періоді.
  • Цілодобове лікарське спостереження та медсестринський догляд в стаціонарних умовах.
  • Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, для тромболітичної терапії, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів та галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та медико-технологічних документів.
  • Своєчасне проведення седації, анестезії та знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
  • Харчування в умовах стаціонару.

Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.

 

Як переконатися, що швидка відвезла пацієнта в лікарню, де лікують інсульт?

  1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77 – оператор підкаже найближчі медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інсульту.
  2. за допомогою аналітичної панелі (дашборду) “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та у “Групу послуг” — “5 Медична допомога при гострому мозковому інсульті”. Карта покаже найближчі лікарні, які діагностують і лікують інсульт. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/SevDHJea

 

Що робити, якщо в лікарні просять заплатити за медичні послуги, діагностику чи лікарські засоби?

 

Якщо у внутрішньо переміщеної особи вимагали купувати ліки або оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, – це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку варто подати звернення про порушення:

  • зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
  • оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ “Громадянам”, далі  – “Зворотній зв’язок. Тут ви можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN

 

Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.

Як вік жінки впливає на зачаття здорової дитини.

Приготуйтеся отримати відповіді на ці важливі питання. Також Ви дізнаєтесь про особливості, з якими пов’язаний процес зачаття для жінок різного віку.

Вік від 20 до 24 роки – найкращий період для вагітності. У цьому віці 90% яйцеклітин генетично в нормі, а саме цей факт впливає на зачаття здорової дитини. Імовірність зачати здорового малюка в цьому віці і протягом року регулярного статевого життя – 96%. Тут важливо звернути увагу, що високі шанси зачаття, на жаль, не завжди ведуть до народження здорової дитини. Вся справа в тому, що молодь менш відповідально ставиться до підготовки до вагітності, ігноруються деякі фактори ризику, що ведуть до ускладнень при вагітності. Наприклад: шкідливі звички, неправильне харчування, дефіцит вітамінів.

Тому в будь-якому віці важливо робити відповідне обстеження, щоб відчувати себе впевнено в плані здоров’я і не ставити під загрозу здоров’я майбутнього малюка.

У віці від 25 до 29 років шанси завагітніти протягом року статевого життя становлять 86%, а ймовірність викидня – не більше 10%. Звичайно, необхідно ретельно готуватися до вагітності, стежити за здоров’ям, харчуванням, власною вагою і уникати стресів. Про це ми писали вище і готові повторювати кожного разу, коли справа стосується планування вагітності. Але, як правило, якщо Вам ще немає 30-ти, і Ви стежите за здоров’ям, плануючи вагітність, у Вас є всі шанси зачати здорових дітей.

У віці до 35 років ймовірність зачати дитину все ще велика і теж складає 86%. Але, на жаль, вірогідність викидня зростає і становить приблизно 20%. Крім того, після 30 років у багатьох жінок виникають хронічні захворювання, які можуть негативно позначитися на вагітності. При підготовці до вагітності в такому віці максимально важливо звернути увагу на своє здоров’я. Якщо зачаття не відбувається після 12-ти місяців активного статевого життя, необхідно звернутися до лікаря-репродуктолога.

Чи можна завагітніти після 35 років? Таке питання не просто так хвилює багатьох жінок. Справа в тому, що жіноча фертильність починає стрімко знижуватися після 35 років. Незважаючи на це, шанси завагітніти після 35 років є. Імовірність зачаття протягом року складають 78%.

Проте, поговоримо про зниження жіночої фертильності. Такий процес в жіночому організмі є основною причиною збільшення ризиків передачі хромосомних порушень, які негативно впливають на життєздатність яйцеклітини і ембріона. Пов’язано це явище з тим, що в яйцеклітині міститься менше енергії для можливості правильно розподілити генетичний матеріал і забезпечувати за рахунок своєї енергії ранні етапи розвитку і імплантацію ембріона. Тому збільшується вірогідність зачаття ембріона з хромосомними відхиленнями (наприклад, синдром Дауна).

У віці від 40 до 44 років за 12 місяців у жінки може бути всього кілька овуляцій, так як життєвий запас яйцеклітин і вироблення в організмі естрогену і прогестерону знижуються. Ймовірність завагітніти в такому віці дуже мала, але це не означає, що зачаття після 40 неможливо зовсім. Головне – грамотно підійти до планування вагітності. Звичайно, краще не відкладати таку важливу подію надовго. І це не тільки наша рекомендація, а й рекомендація всіх провідних репродуктологів світу.

Давайте підсумуємо. Вагітність – це прекрасно, а планування, зачаття і народження здорового малюка – безперечно найкраща і найважливіша подія в житті кожної жінки. І, якщо підійти до цього процесу максимально відповідально, регулярно проходити медичні обстеження, вести здоровий спосіб життя і періодично приймати важливі для жіночого організму вітаміни, у вас обов’язково будуть здорові і щасливі діти. Пам’ятайте, жіночий репродуктивний вік має свої межі, але випадки безпліддя можна виправити.

 

Діана Воронкіна, лікар акушер-гінеколог жіночої консультації.

Ендометріоз.

Ендометріоз є одним з найпоширеніших гінекологічних захворювань та вражає приблизно 10-15% жінок репродуктивного віку. Це хронічне захворювання, яке може значно впливати на якість життя жінок, викликаючи сильний біль, безпліддя та інші симптоми. Ендометріоз – це стан, при якому тканина, схожа на внутрішню оболонку матки (ендометрій), починає рости за її межами. Ділянки ендометріальної тканини, також відомі як ендометріальні імплантати або осередки та можуть розташовуватися на яєчниках, фаллопієвих трубах, зовнішній поверхні матки, сечовому міхурі, кишечнику та навіть на віддалених органах, таких як легені. Під час менструального циклу ці тканини реагують на гормональні зміни так само, як і внутрішня оболонка матки, що призводить до їхнього зростання, розпаду та кровотечі. Оскільки кров не має виходу, вона може викликати запалення, біль та утворення спайок.

Точні причини ендометріозу досі невідомі, однак існує кілька теорій щодо його походження.

Ретроградна менструація. Це явище, при якому менструальна кров, що містить клітини ендометрію, тече назад через фаллопієві труби в черевну порожнину замість того, щоб виходити з організму. Потрапивши в черевну порожнину, ці клітини можуть закріплюватися на органах і рости.

Імунні порушення. Деякі дослідження припускають, що в жінок з ендометріозом можуть бути порушення імунної системи, яка не здатна розпізнати та знищити ендометріальні клітини, що ростуть за межами матки.

Генетична схильність. Ендометріоз часто спостерігається у жінок, у сім’ях яких були випадки цього захворювання, що вказує на можливу генетичну схильність.

Метаплазія. Процес, при якому одна типова тканина перетворюється на іншу. Деякі вчені вважають, що клітини черевної порожнини можуть перетворюватися на клітини, схожі на ендометрій, під впливом гормональних або інших факторів.

Симптоми ендометріозу можуть варіюватися від легких до важких і включають:

– біль у нижній частині живота або тазу: цей біль часто посилюється під час менструації і може відчуватися як гострий, так і тупий;

– біль під час статевого акту (диспареунія): жінки з ендометріозом часто відчувають біль під час або після статевого акту;

– рясні або нерегулярні менструації: ендометріоз може спричиняти надмірну кровотечу або кров’янисті виділення між менструаціями;

– біль під час сечовипускання або дефекації: цей симптом частіше виникає під час менструації;

– безпліддя: близько 30-40% жінок з ендометріозом стикаються з проблемами зачаття;

– втома, діарея, запор, здуття живота та нудота: Ці симптоми можуть посилюватися під час менструації.

Діагностика ендометріозу може бути складною, оскільки його симптоми часто нагадують симптоми інших захворювань, таких як запальні захворювання органів таза або синдром подразненого кишечнику.

Основні методи діагностики.

Анамнез і фізичне обстеження. Лікар збере детальну історію хвороби і проведе тазове обстеження для виявлення ознак ендометріозу.

Ультразвукове дослідження (УЗД). Хоча УЗД не може точно діагностувати ендометріоз, воно може виявити кісти яєчників (ендометріоми), які часто асоціюються з цим захворюванням.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ може надати детальнішу інформацію про місця розташування та розмір ендометріозних вогнищ.

Лапароскопія. Це найбільш точний метод діагностики ендометріозу. Під час цієї малоінвазивної процедури лікар вводить тонкий інструмент (лапароскоп) через невеликий розріз у черевній стінці, щоб оглянути органи тазу та взяти зразки тканин для аналізу.

Лікування ендометріозу залежить від тяжкості симптомів, віку пацієнтки, бажання мати дітей та інших факторів.

Існує кілька основних підходів до лікування.

  1. Медикаментозне.

– Знеболюючі засоби: нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) можуть допомогти зменшити біль.

– Гормональна терапія: гормони, такі як комбіновані оральні контрацептиви, прогестини або гонадотропін-рилізинг гормон (GnRH) агоністи, можуть допомогти зменшити або зупинити ріст ендометріозних вогнищ.

  1. Хірургічне лікування.

– Лапароскопічна хірургія: використовується для видалення або знищення ендометріозних вогнищ. Це може бути ефективним для полегшення болю та поліпшення фертильності.

– гістеректомія: У важких випадках, коли інші методи не дають результатів, може бути рекомендована повна або часткова гістеректомія (видалення матки).

  1. Альтернативні методи лікування. Деякі жінки знаходять полегшення у використанні акупунктури, дієти, фізіотерапії або вправ для тазового дна.

Життя з ендометріозом. Ендометріоз є хронічним захворюванням, яке може мати значний вплив на фізичне і емоційне здоров’я жінки. Жінки з ендометріозом часто стикаються з викликами, які впливають на їхнє повсякденне життя, роботу та стосунки. Важливо мати підтримку з боку медичних фахівців, друзів та родини, а також активно шукати інформацію та підтримку в спеціалізованих групах.

Ендометріоз – це складне захворювання, яке потребує багатопрофільного підходу до діагностики та лікування. Раннє виявлення та ефективне управління симптомами можуть значно поліпшити якість життя жінок, що страждають на це захворювання. Якщо ви або хтось із ваших близьких відчуває симптоми, схожі на ендометріоз, зверніться до лікаря для обговорення можливих варіантів діагностики та лікування.

 

АЛЛА БУДАЄВА, завідувачка гінекологічним відділенням.

Ведення вагітності та медична допомога при пологах – безоплатні для пацієнток зі статусом ВПО

Охорона материнства і дитинства є одним із пріоритетних напрямків Програми медичних гарантій. Тому незалежно від свого місця проживання і реєстрації, жінки при надії та породіллі можуть розраховувати на отримання якісних безоплатних послуг ведення вагітності та медичної допомоги при пологах. 

 Куди звертатися майбутній мамі щодо ведення вагітності

Для спостереження вагітності можна обирати будь-який комунальний або приватний медичний заклад, що має договір із НСЗУ на пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».

Ведення вагітності акушером-гінекологом безоплатне як при самозвернення без направлення, так і при наявності направлення сімейного або лікуючого лікаря.

У межах пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» пацієнтка  отримує наступні види послуг:

  • динамічне спостереження за перебігом вагітності
  • проведення необхідних лабораторних досліджень: від розгорнутого аналізу крові до досліджень на віруси та перинатальні інфекції
  • проведення інструментальних обстежень: УЗД із доплером, трансвагінальна ультразвукова цервікометрія, кольпоскопія, кардіотокографія, електрокардіографія тощо
  • проведення пренатального скринінгу
  • профілактика резус-сенсибілізації шляхом введення антирезусного D імуноглобуліну
  • направлення до перинатального (при виявленні у плода ознак аномалій, вродженої, спадкової патології) чи мультидисциплінарного (при встановленні у пацієнтки високого ризику перебігу вагітності) консиліуму
  • постконтактна профілактика інфекцій, що передаються статевим шляхом, у випадку насильства за ознакою статі
  • надання повної інформації щодо перебігу вагітності, особливостей індивідуального плану ведення вагітності та пологів
  • надання інформації пацієнтці щодо станів, при яких слід звертатися за медичною допомогою, закладів перинатальної допомоги, в яких жінці, залежно від її здоров’я та стану плода, рекомендовано народжувати тощо.

Якщо пацієнтці потрібна госпіталізація, то лікар-гінеколог направляє її в стаціонар, де вона отримає усю необхідну медичну допомогу також безоплатно,  в рамках стаціонарного пакету.

Медична допомога при пологах – безоплатна, незалежно від місця проживання

Ні місце реєстрації, ні фактичне місце проживання не є підставою для оплати медичної допомоги.  У закладах, які мають договір із НСЗУ, медична допомога при пологах безоплатна, її вартість оплачує Національна служба здоров’я України. Тому пацієнти зі статусом ВПО не мають нічого доплачувати за отримання медичної допомоги, зокрема при  пологах.

Медична допомога при пологах надається безоплатно як при доставленні бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги, так і при самозверненні без направлення.

Під час пологів пацієнтка, що народжує, на безоплатній основі отримує усі необхідні ліки, медичні вироби, знеболення, лабораторні обстеження:

– меддопомога при пологах з черговою акушерською бригадою

– партнерські пологи

– ведення неускладнених та ускладнених пологів

– проведення ургентного або планового кесаревого розтину

– моніторинг стану роділлі і плода

– застосування знеболювальних: анальгетики, епідуральна або спінальна аналгезія та ін.

– анестезіологічне забезпечення оперативних втручань та акушерських процедур

– лабораторні та інструментальні дослідження 24/7

– консультування лікарями інших спеціальностей;

– проведення постконтактної АРТ профілактики дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів

– проведення ряду скринінгів новонародженого (серологічне дослідження на ВІЛ та сифіліс, критичних вроджених вад серця та інших захворювань за програмою розширеного скринінгу новонароджених)

– оцінювання слуху в новонароджених;

– вакцинація немовля згідно з календарем профілактичних щеплень

– консультування з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;

– забезпечення організації надання комплексної електронної послуги «Е-малятко»;

– харчування в умовах стаціонару тощо.

Якщо у вас неправомірно вимагають сплатити вартість спостереження вагітності чи пологів – залишайте скаргу НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.

Як знайти медичний заклад, законтрактований з НСЗУ

  1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади, які надають допомогу з ведення вагітності або при пологах.
  2. Знайдіть самостійно  заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій».  Для пошуку треба застосувати фільтр  «Група послуг», де обрати пакет  «35.Ведення вагітності в амбулаторних умовах» або «7.Медична допомога при пологах», а також вказати  потрібний населений пункт. На карті відобразяться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/Pevvw0Ya .

Тож супровід вагітності та медична допомога при пологах – послуги, які оплачує НСЗУ в межах Програми медичних гарантій. Щоб перевірити, які послуги безоплатні, які заклади мають договір із НСЗУ і скільки коштів отримали ці медзаклади, майбутні мами можуть користуватися чат-ботом «Буду мамою», який розроблений ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів». Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги.

Скористатися чат-ботом можна у Viber і Telegram:

  • https://chats.viber.com/iwillbemother_bot
  • https://t.me/IWillBeMother_bot

Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.

Слова щирої подяки!

Щиро дякуємо за підтримку та небайдужість Громадську організацію «Волонтерський Корпус «ВСЕ БУДЕ Україна». Ваша допомога завжди приходить вчасно і задовольняє самі нагальні потреби. Дає можливість лікувати якісно більшу кількість людей, а головне – укріплює віру в краще життя!

Внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати допомогу щодо психічного здоров’я

🟢 Внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати допомогу щодо психічного здоров’я. Вона покривається Програмою медичних гарантій.

❓До кого звернутися

З питаннями щодо психічного здоров’я у першу чергу звертаються до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким укладено декларацію. Нині майже 👩🏼‍⚕️👨‍⚕️ 12 тис. лікарів первинної медичної допомоги пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і надають базову психічну допомогу. Ці лікарі працюють в закладах, які мають договір із НСЗУ на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

До лікаря слід звернутися, якщо є такі симптоми 👇:
✔️відчуття тривоги, нервування, напруженості
✔️перепади настрою: від апатії до збудженості
✔️проблеми з пам’яттю
✔️порушення сну і харчової поведінки;
✔️дратівливість, роздратованості і злість
✔️панічні атаки, нав’язливі думки
✔️гостра реакція на стрес
✔️нездатність концентрувати увагу
✔️слухові або зорові галюцинації
✔️та інші, які знижують якість життя

Також пацієнти 🤕 можуть звернутися до лікаря-психіатра без направлення.

❗️Яку допомогу може надати сімейний лікар

За згоди пацієнта, лікар проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки. У разі потреби, перенаправить до лікаря спеціалізованої медичної допомоги 👉 психолога, психотерапевта або психіатра.

За результатами скринінгу лікар може призначити обстеження і лікування:
🔸направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
🔸направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
🔸першу психологічну допомогу – не тільки пацієнтові, а й членам родини, які доглядають за ним;
🔸застосування психосоціальних (психоосвіти, роботи з психосоціальними стресогенними чинниками, сприяння участі у повсякденній діяльності та інше), а також фармакологічних та поведінкових втручань.
🔸складання плану ведення та лікування з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
🔸моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;
🔸забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;
🔸за відсутності позитивної динаміки – направити до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога (залежно від діагнозу та стану пацієнтів), взаємодія з цими лікарями тощо.

🏥Знайти медичний заклад, де надають допомогу щодо психічного здоров’я:
📞 зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
🔎знайти самостійно на сайті НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді “Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”: https://cutt.ly/qevuu6VQ.

Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням: https://cutt.ly/Nw5buw0b

ℹ️Також корисною буде інформація:
➡️ Про отримання безоплатної медичної допомоги людині зі статусом внутрішньо переміщеної особи: https://cutt.ly/kec02Rv6
➡️ Як внутрішньо переміщеній особі обрати сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації: http://surl.li/lnaxhc

Програма медичних гарантій

Незалежно від того, де зараз живете чи зареєстровані, ви маєте право на медичну допомогу в повному обсязі.

Це право забезпечується через Програму медичних гарантій, яка також включає потреби ВПО.

Програма медичний гарантій охоплює:

☛ екстрену допомогу;
☛ первинну медичну допомогу;
☛ спеціалізовану допомогу;
☛ паліативну допомогу;
☛ реабілітацію;
☛ допомогу дітям до 16 років;
☛ медичну допомогу при вагітності та пологах.

Крім того, доступні безоплатні ліки або з частковою доплатою за програмою «Доступні ліки».

Для отримання допомоги зверніться до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Лікар може працювати в комунальному чи приватному закладі або як ФОП за договором із НСЗУ Національна служба здоров’я України. Якщо ви переїхали в інше місто, зверніться до найближчого медзакладу з договором із НСЗУ та укладіть нову декларацію з лікарем.

Попередню декларацію скасовувати не потрібно — зміни автоматично оновляться в електронній системі охорони здоров’я.

Маючи декларацію, ви отримуєте доступ до безоплатних діагностичних та профілактичних послуг, консультацій, направлень до лікарів-спеціалістів, е-рецептів на ліки та вакцинацій. Також можна оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.

Важливо! Без направлення ВПО можуть звертатись до гінеколога, психіатра, нарколога, фтизіатра, педіатра та стоматолога.

𓄲 Щоб знайти медзаклад із договором із НСЗУ, скористайтесь дашбордом «Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги» (https://bit.ly/3WZB9Ai) або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16–77.

ℹ️ Детальніше про послуги це можна дізнатися у посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити його можна за посиланням: https://cutt.ly/Nw5buw0b