Погляд на медицину.

27 липня 2018 року пройшло підведення підсумків діяльності лікувально-профілактичних установ Полтавського району в першому півріччі 2018 року.

Окрім розгляду нагальних питань в роботі медичної галузі району на засіданні був презентований проект з впровадження загальної медичної інформаційної системи

В роботі заходу брали участь – голова Полтавської районної ради Михайло Михайлович Кононенко, заступники голови Полтавської районної державної адміністрації Олексій Віталійович Губічев та голова Заворсклянської об’єднаної територіальної громади Вячеслав Іванович Сологор.

Відбулася робоча зустріч.

23 липня 2018 року у Полтавській центральній районній клінічній лікарні відбулась робоча зустріч, в рамках підготовки до проведення другого етапу конкурсного відбору на отримання грантової допомоги від Уряду Японії. Інвестиційним проектом передбачається виділення коштів на модернізацію рентгенологічного обладнання лікарні. Участь в заході взяли: експерт посольства Японії Інна Ільїна , голова Полтавської районної ради Михайло Кононенко та від  районної  лікарні головний лікар Олег Мехедько і заступник з економічних питань Наталія Яковенко.

Нагадаємо, що інвестиційний проект «Модернізація рентгенологічного обладнання Полтавської центральної районної клінічної лікарні» успішно пройшов перший етап відбору в посольстві Японії.

Участь в інвестиційному проекті.

Успішно пройшов перший етап конкурсного відбору на отримання грантової допомоги від посольства Японії на інвестиційний проект «Модернізація рентгенологічного обладнання Полтавської центральної районної клінічної лікарні». Другий етап відбору передбачає візит представника посольства Японії до лікарні, для уточнення актуальності ситуації. Після чого буде прийняте остаточне рішення щодо переможців.

Загальна вартість проекту становить 2,7 млн. грн.

Спільна справа.

Трудовий колектив Полтавської центральної районної клінічної лікарні і надалі продовжує працювати з волонтерськими організаціями, що допомагають нашим військовим на Сході країни.

Наша скромна участь не залишилась поза увагою – щирі вітання і слова подяки передали працівникам лікарні представники волонтерської організації Координаційний центр розвитку «Громада Полтавщини» Наталія Костіна та Таміла Литвиненко.

До відома зацікавлених осіб!

На 27 липня 2018 року заплановано підведення підсумків діяльності лікувально-профілактичних установ Полтавського району в першому півріччі 2018 року.

Місце проведення – зал засідань центральної районної клінічної лікарні, початок роботи 1300.

Вода може нести загрозу.

В спекотну погоду нас ще більше приваблює жива природа, а особливо прохолодна вода річок і озер. Але саме в цей період приходить величезна проблема – суттєво збільшується ризик нещасних випадків на воді, а саме утоплень.

Під утопленням розуміється комплекс небезпечних для життя порушень, які виникають у результаті занурення голови людини у воду (або іншу рідину) та заповнення нею дихальних шляхів, що перешкоджає газообміну організму з повітряним середовищем.

Причини: нещасні випадки на воді через катастрофу плавучих засобів, невміння плавати, алкогольне отруєння та інше. Серед численних причин, які сприяють утопленню особливе місце займають емоційний фактор (страх, невпевненість у своїх силах) та низька температура води (спазм легеневих судин та дихальних м’язів призводить до гострих порушень дихання, серцевої діяльності, аноксії мозку).

Особливості перебігу патофізіологічних змін при утопленні залежать від характеру аспірованої води. Після аспірації прісної води з низьким осмотичним тиском, остання швидко дифундує через альвеоло-капілярні мембрани в капіляри легень. Швидкість дифузії достатньо висока. Так, вже через 2 хв. занурення в прісну воду у кров переходить біля 50% води від аспірованої. Значно пізніше вода проникає в кров із шлунка та кишківника. Виникає гіперволемія з вираженою гемодилюцією, гемолізом, гіперкаліємією, гіпонатріємією, гіпокальціємією, гіпохлоремією, гіпопротеїнемією. Оскільки прісна вода руйнує сурфактант альвеол, то розвиваються ателектази, які є основною причиною шунтування крові та підсилення розвитку гіпоксії. Частина витісненого з альвеол повітря через ушкоджені стінки судин проникає в кров’яне русло та формує повітряні емболи в легеневих венах, лівій половині серця та аорті. Гіперволемія, гемодилюція, гіпопротеїнемія, зростаюча декомпенсація правого шлуночка серця сприяють розвитку гострого набряку легень. Гіперкаліємія призводить до фібриляції шлуночків серця.

При утопленні у морській воді, яка має більш високий, ніж плазма крові, осмотичний тиск, електроліти аспірованої рідини дифундують у плазму, а вода та білки крові переходять в альвеоли. Розвивається гіповолемія, осмотичне згущення крові, зморщення еритроцитів, гіпергідратація легеневої тканини, набряк легень. Оскільки при утопленні в морській воді сурфактант альвеол страждає в меншій мірі, поширених ателектазів легень не виникає.

Клінічна картина та діагностика.

Утоплення умовно поділяється на істинне, асфіктичне та сінкопальне.

Під істинним утопленням (30-35% всіх випадків) розуміють такий його тип, коли спостерігається виражена картина заповнення дихальних шляхів та легеневих альвеол водою. Наступні патофізіологічні зміни, які виникають у організмі, будуть зумовлені характером аспірованої води (прісна чи морська вода). Найчастіше таке утоплення виникає в теплій воді, при слабкій рефлекторній активності гортані, у стані алкогольного сп’яніння.

Асфіктичний тип утоплення складає від 45 до 61% всіх випадків утоплення. Він характеризується ознаками гострої гіпоксії, зумовленої розвитком стійкого рефлекторного спазму гортані внаслідок подразнення її рецепторів водою. Ступінь заповнення дихальних шляхів рідиною в цих випадках мало впливає на патогенез і танатогенез, оскільки рідина надходить у них лише в предагональному періоді, коли за рахунок термінального пригнічення ЦНС та пригнічення рефлекторної діяльності послаблюється спазм гортані.

При синкопальному типі утоплення (15-25%) смерть людини наступає раптово від зупинки серцевої діяльності в зв’язку з розвитком кардіовагальних рефлексів.

Невідкладна допомога:

  1. Обсяг заходів першої медичної допомоги залежить від стану постраждалого. Якщо він знаходиться у свідомості і самостійне дихання збережене, то постраждалого потрібно зігріти й заспокоїти (седативні, транквілізатори).
  2. Якщо свідомість відсутня, але збережене самостійне дихання і визначається регулярний задовільного наповнення пульс на периферичних судинах, то необхідно звільнити грудну клітку від тісного одягу, укласти потерпілого на бік з дещо опущеною вниз головою.
  3. Якщо у постраждалого відсутня свідомість, є ознаки порушення дихання (або відсутність самостійного дихання), кровообігу (частий пульс слабкого наповнення), рухоме збудження, то необхідно терміново звільнити верхні дихальні шляхи від слизу, блювотних мас, мулу і розпочати штучне дихання.. Штучне дихання (“з рота в рот”, “з рота в ніс”) продовжують до відновлення самостійного дихання.
  4. Якщо постраждалий знаходиться в стані клінічної смерті, то разом із штучним диханням проводять непрямий масаж серця.

І головне – навіть якщо вам вдалося вчасно надати допомогу людині залишається висока вірогідність виникнення ускладнень через потрапляння води в дихальні шляхи. Тому єдине правильне рішення це звернутися за професійною медичною допомогою.

Пам’ятайте про небезпеку та бережіть себе!

 

Лікар-анестезіолог відділенням анестезіології з ліжками інтенсивної терапії Полтавської центральної районної клінічної лікарні Богдана Желновач.