Йодид калію та радіація: коли й як правильно приймати препарат.

Як діяти в разі витоку радіації.

Підрозділи Міністерства охорони здоров’я постійно стежать радіаційним фоном на території України.

У разі, коли будуть зафіксовані відхилення від норми, то будуть вживатися передбачені заходи. При радіаційній аварії потрібно залишатися в приміщенні або, якщо громадяни знаходяться поза приміщенням, терміново до нього зайти, щільно закрити вікна, двері, вентиляційні отвори тощо. Підготувати запаси води і слідкувати за оповіщеннями офіційних джерел. Допоки немає сповіщення від офіційних органів влади про евакуацію чи йодну профілактику, приймати пігулки не потрібно, адже це може бути шкідливо для здоров’я, наголошує представник міністерства.

У якому випадку треба приймати йодид калію.

В разі будь-якої загрози чи викиду радіації, українців негайно проінформують про потребу в пігулках і місця, де їх можна отримати. Повідомлення оприлюднять офіційні органи влади та ДСНС через офіційні канали: радіо, телеканали, на офіційних сайтах тощо, тому слід подбати про наявність мобільного інтернету, теле- та радіозв’язку.

Приймати пігулки просто зараз, «для профілактики», не можна. Препарат діє лише короткий проміжок часу і може спричинити порушення функції щитоподібної залози, заблокувати її роботу.

Чому використовують саме йодид калію.

Коли відбувається викид радіації, у повітря потрапляє радіоактивний йод, який має згубний вплив на щитоподібну залозу. Саме йодид калію (а не будь-які препарати, що містять йод) блокує щитоподібну залозу і перешкоджає накопиченню радіоактивного йоду в організмі.

Йодид калію може врятувати саме щитоподібну залозу від згубного впливу радіоактивного йоду, який викликає злоякісні процеси в ній. Рекомендації полягають у тому, щоби заблокувати щитоподібну залозу звичайним йодом, і вона не змогла захопити шкідливий радіоактивний йод.

Інші чинники радіоактивного забруднення, такі як стронцій, приміром, впливають більше на кісткову систему, на інші органи.

Коли, кому та в яких дозах рекомендований йодид калію.

Не всім потрібні ці пігулки, адже вони можуть як врятувати, так і нашкодити, наголошують медики. Що треба знати (поради МОЗ та лікарів):

  1. Приймати йодид калію треба лише після офіційного сповіщення і лише одноразово.
  2. Оптимальний ефект препарат має при прийомі не раніше, ніж приблизно за шість годин (щонайменше за три години) до того, як радіоактивна хмара сягне території.
  3. Йодид калію залишається ефективним і одночасно з надходженням хмари і також протягом шести-восьми годин після.
  4. Через 14 годин після зараження радіоактивним йодом ефективність йодної профілактики зменшується до 50%.
  5. Через 24 години йодна профілактика неефективна й навпаки шкодить.

Які дози пігулок калію йодиду приймати.

  • діти від одного місяця до трьох років – 32 мг,
  • діти 3-12 років – 62,5 мг,
  • підлітки 12-13 років та дорослі до 40 років – 125 мг.

Кому протипоказані ліки.

Людям віком понад 40 років – за винятком вагітних жінок або тих, які продовжують грудне вигодовування — приймати калію йодид не потрібно: в такому віці щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, а прийом йодиду калію може призвести до порушень функції щитоподібної залози, зокрема гіпотеріозу.

Крім того, профілактика йодом має винятки: це алергія на такі препарати, більшість хвороб щитоподібної залози, деякі види дерматиту та васкуліту.

Чи можна замінити йодид калію іншими препаратами і чи можна купити його в аптеці.

Йодид калію продається без рецепту. Ані спиртова настоянка 5% йоду, ані розчин “Люголя”, ані “Йодомарин” чи інші препарати, що містять йод, не замінять ці ліки.

Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.

 

За матеріалами інтернет-ресурсу «Суспільні новини».