Переохолодження організму

Якщо організм втратить більше тепла, ніж виробляє, що відбувається зазвичай при довгому знаходженні в умовах зниженої температури і при високій вологості повітря, і при носінні одягу не по погоді і навіть просто тісного одягу або взуття – виникає переохолодження організму.

Ступеня переохолодження організму

Легкий ступінь переохолодження виникає, якщо температура тіла знижується до 32-34 градусів. Шкірні покриви здобувають бліде забарвлення, з’являються озноб, утруднення мови, “гусяча шкіра”. Артеріальний тиск залишається нормальним, якщо підвищується, то незначно. При легкому переохолодженні вже можливі обмороження різних ділянок тіла, 1-2 ступеня.

Середній ступінь переохолодження тягне за собою пониження температури тіла до 29-32 градусів. Пульс при цьому значно сповільнюється – до 50 ударів на хвилину. Шкіра стає синюшною, на дотик холодною. Кілька знижується артеріальний тиск, а дихання стає поверхневим і нечастим. Часто при переохолодженні середньої тяжкості нападає раптова сонливість. Дозволяти спати в таких умовах не можна категорично, тому що вироблення енергії під час сну знижується значно, людина в такому стані може загинути. При цій стадії переохолодження можливі обмороження 1-4 ступеня.

При важкого ступеня переохолодження температура тіла стає нижчою 31 градуса. Людина вже втрачає свідомість, пульс його сповільнюється до 36 биття в хвилину. Часто виникають судоми і блювота. Дихання стає зовсім рідкісним – до 3-4 на хвилину. Відбувається гостре кисневе голодування головного мозку. Обмороження при цьому ступені переохолодження дуже важкі, і якщо не надати негайну допомогу, настане задубіння і смерть.

Допомога має надаватися правильно, інакше можна принести шкоду потерпілому.

Перша допомога при переохолодженні.

Постраждалого потрібно помістити в тепле приміщення, зняти з нього промерзлу одяг і взуття, і зігріти, бажано у ванні з теплою водою, яку потрібно доводити до температури тіла (37 градусів) поступово, протягом 15 хвилин.

Після прийняття ванни розтерти тіло горілкою, до появи чутливості шкіри.

Добре укутати і для поліпшення кровообігу і заповнення в організмі тепла дати випити гарячого пиття – чаю, молока, киселю або морсу, але не кава і не алкоголь, сприяють різкому розширенню кровоносних судин, що загрожує їх розривами, внутрішніми крововиливами та порушення роботи серця.

Якщо стався нещасний випадок на водоймі, до ополонки потрібно не кидатися, ризикуючи провалиться самому, а обережно підповзати, простягаючи провалився людині палицю, довгий шарф або ремінь.

Знаходження в крижаній воді на стан людини відбивається вкрай негативно, а в результаті одночасно пережитого страху, надалі можливі тимчасові психічні порушення. Як найшвидше потерпілого потрібно доставити в тепле приміщення, де допомогти йому позбавитися від промоклій одягу і зігрітися.

При підозрі на глибоке переохолодження потрібно штучне дихання, зігрівання у ванні і терміновий виклик лікаря. Швидку допомогу необхідно викликати якщо:

  • при відігріванні відчувається посилюється біль, а пальці при цьому залишаються холодними і блідими;
  • на ділянках шкіри, які зазнали переохолодження, виникли міхури;
  • у потерпілого сповільнилося дихання, з’явилася сонливість і млявість, сильна дрож і сплутаність свідомості;
  • значна площа ділянки обмороження – перевищує площу долоні;
  • сильне переохолодження або обмороження сталося у дитини або літньої людини.

Зазвичай переохолодження організму безслідно не проходить, адже захисні сили організму від перенесеного стресу знижуються. При переохолодженні організму будь-якого ступеня тяжкості створюються сприятливі умови для прояву гострих респіраторних захворювань, розвиваються органічні зміни в головному мозку і судинах.

Але найсерйознішим наслідком переохолодження можна вважати відмороження частин тіла і кінцівок.

Вже краще постаратися попередити переохолодження, ніж страждати потім від його наслідків.

Профілактика переохолоджень

  1. У холодну морозну погоду потрібно одягатися багатошарово – між шарами одягу тепло утримується за рахунок повітря.
  2. Металеві прикраси на морозі носити не рекомендується, так як вони остигають швидше людського тіла, і виникає ризик переохолодження стикаємося ділянок шкіри.
  3. Зволожуючий крем, який використовується незадовго перед виходом на вулицю, збільшує ризик переохолодження і обмороження. Якщо морози середні, підійде жирна косметика для обличчя та рук. А при сильних морозах косметикою перед виходом на вулицю бажано не користуватися менш ніж за три години.
  4. Голодний шлунок не сприяє виробленню енергії, необхідної для боротьби з холодом.
  5. Алкоголь в крові сприяє переохолодженню, викликаючи велику втрату тепла, одночасно створюючи помилковий ефект зігрівання організму зсередини.
  6. Куріння на морозі робить більш уразливими кінцівки, тому що зменшує циркуляцію крові в ногах і руках.
  7. Як тільки кінцівки почали замерзати, негайно ж починайте рухати ними, не дозволяючи їм мерзнути, інакше переохолодження посилиться, і пізніше рухи стануть хворобливими і виявляться значні пошкодження шкіри.

8. Постійне загартовування організму попереджає його переохолодження, як і відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголь) і раціональне харчування.

 

Лікар-анестезіолог Полтавської центральної районної клінічної лікарні  Довгопол Г.О.

Кожен має можливість стати чарівником!

Кожен знає, яке велике значення для одужання хворого має позитивний настрій. А коли мова іде про дітей, то вплив цього фактору взагалі може стати основним.

В День Святого Миколая педіатричне відділення нашої лікарні відвідали голова районної ради Михайло Кононенко та засновник мережі аптек «Ваша Аптека» Юрій Худяк. Лунали щирі побажання скоріше подолати хворобу та здійснення всіх бажань. Кожна дитина отримала подарунок.

З нагоди свята Юрій Худяк передав Полтавській центральній районній клінічній лікарні сертифікат на 100 тисяч гривень для придбання ліків.

День Святого Миколая дає можливість кожному стати чарівником, зробити свій внесок в добру справу!

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (51 тиждень 2016 року)

За 51 тиждень 2016 року по району зареєстровані 668 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), із них дітей – 346, показник становить – 989,4 на 100 тис. населення (показник епідпорогу 1164,8), що нижче епідпорогового на 15,0%. В порівнянні з 50 тиждень спостерігається зменшення захворюваності на 24,9%. За 51 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 51 мешканець Полтавського району, серед них 27 дітей.

Вбережи себе від грипу!

В Україні по всіх регіонах збільшується кількість захворювань на грип. Нажаль вже зафіксовані летальні випадки. Найбільш уразливими для вірусу є вагітні жінки, діти, люди похилого віку і ті, хто має якісь хронічні захворювання. Ситуація серйозна, але приводів панікувати нема. Просто варто дотримуватися кількох нескладних порад.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями, але є значно більш небезпечним через можливі ускладнення. Наводимо прості поради які допоможуть зменшити загрозу вашому здоров’ю:

  1. Не ігноруйте різке підвищення температури Висока температура без кашлю і нежитю – те, що відрізняє грип від інших інфекційних захворювань. Тому якщо ви відчуваєте, що у вас піднялась температура — їдьте додому і негайно викликайте лікаря.
  2. Не займайтесь самолікуванням. Тільки медичний працівник вкришить які засоби є найбільш доцільними у вашому випадку.
  3. Не намагайтеся переходити захворювання. Чим більше ви уникаєте постільного режиму – тим важчими потім будуть ускладнення. Окрім того, такі спроби продемонструвати власний “героїзм” і прийти на роботу хворим наражають на небезпеку весь колектив, оскільки вірус грипу переважно передається повітряно-крапельним шляхом.
  4. Температура тіла, що не перевищує 38 градусів – це фізіологічний процес захисту організму, тому вживати жарознижуючі при показниках нижче не потрібно.
  5. Не виходьте з дому з незахищеними дихальними шляхами. Здебільшого вірус грипу потрапляє в організм через ніс. Тому перед виходом його потрібно змазати оксоліновою маззю чи вазеліном – це блокує клітинні рецептори, які чутливі до вірусів. Допоміжним засобом захисту може стати також медична маска.
  6. Не ігноруйте правила гігієни. Вірус грипу може передаватися контактним шляхом, тому після кожного повернення з вулиці потрібно ретельно мити руки. Можна також промити ніс фізрозчином.
  7. Не налягайте на цибулю та часник. Якщо вони вам смакують – їжте на здоров’я. Але суто як засіб профілактики вони не є ефективними.
  8. Не обмежуйтесь виключно народними засобами лікування. Трав’яні чаї та настоянки можуть полегшити симптоми, але на вірус грипу не вплинуть жодним чином.
  9. Не зловживайте антибіотиками. Антибіотики не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями.
  10. Не ігноруйте тепле пиття. І не лише тепле. Під час грипу необхідно пити багато рідини.
  11. Не поспішайте виходити «у люди». Симптоми мають зникнути повністю, а організм має отримати шанс на відновлення після виснажливої боротьби із вірусом.

Шановні мешканці Полтавського району! В котре наголошуємо Вашу увагу! При перших ознаках респіраторного захворювання необхідно негайно звернутися до Вашого сімейного лікаря!

Не займайтеся самолікуванням! Це може мати негативні наслідки для Вашого здоров’я!

 

Лікар-інфекціоніст Полтавської центральної районної клінічної лікарні Олександра Бєлая

 

   

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (50 тиждень 2016 року)

За 50 тиждень 2016 року по району зареєстровані 889 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), із них дітей – 629, показник становить – 1316,7 на 100 тис. населення (показник епідпорогу 849,7), що вище епідпорогового на 55,0%. В порівнянні з 49 тиждень спостерігається збільшення захворюваності на 29,2%. За 50 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 23 мешканців Полтавського району, серед них 11 дітей.

МОЗ України наполягає: при перших симптомах ГРВІ, грипу – звертайтесь до лікаря!

“Міністерство охорони здоров’я України будує нову країну. Медицина в цій країні, є базованою на доказах. Кожне захворювання українця буде лікуватися так само, як і європейця чи американця. Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій має спиратися на докази та наявні найкращі світові наукові досягнення”. Про це сьогодні під час брифінгу заступник Міністра доктор Олександр Лінчевський.

За оперативною інформацією, у період з 5 по 11 грудня показники захворюваності на грип та ГРВІ перевищили епідемічні пороги в 11 областях України та місті Києві. У порівняні з попереднім тижнем показники зросли на 30,9 % – повідомила Тетяна Дихановська, завідувач ДП “Український центр грипу та гострих респіраторних інфекцій МОЗ України”.

Головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка закцентував увагу на питаннях профілактики та лікуванні ГРВІ. Нагадуємо, МОЗ України розіслало інформаційний лист до структурних підрозділів щодо традиційних підходів лікування, які за даними сучасної медицини є неефективними та не мають застосовуватися при лікуванні неускладнених ГРВІ у дітей.

Наполегливо рекомендуємо не займатися самолікуванням, і обов’язково звертатися до лікаря.

 

За матеріалами сайту Міністерства охорони здоров’я України

Туберкульоз та ВІЛ – «дві хвороби – один пацієнт»

Основною ко-інфекцією та причиною смерті у хворих на СНІД у Полтавській області, як і в цілому по Україні, залишається туберкульоз. З початку реєстрації ВІЛ-інфекції (1987р.) і станом на 01.10.2016 р. в області було зареєстровано 1571 випадок поєднаної патології ТБ/ВІЛ, з них померло – 727 (46%) осіб, продовжують перебувати під диспансерним наглядом – 842 особи.

За 9 місяців поточного року в області зареєстровано 69 випадків поєднаної патології ВІЛ/ТБ (за аналогічний період 2015року – 53 випадки), що становить 43% всіх нових випадків СНІДу. За 9 міс. 2016 р. частка летальних випадків, що обумовлені поєднаною патологією ВІЛ/ТБ серед загальної кількості померлих від СНІДу, склала 34% (20 випадків з 58).

Головним пріоритетом в організації надання медичної допомоги хворим на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ є стовідсоткове охоплення антиретровірусним лікуванням. Наступним, не менш важливим напрямком, є охоплення профілактичним лікуванням туберкульозу ВІЛ-інфікованих пацієнтів.

Провідну роль у зниженні тягаря туберкульозу у людей, які живуть із ВІЛ, є раннє виявлення випадків туберкульозу.

Скринінг і діагностика туберкульозу у людей, які живуть з ВІЛ, – складне завдання. Посилена діагностика туберкульозу сприяє швидкому виявленню людей з підозрою на цю недугу та дає змогу призначити профілактичну терапію ізоніазидом без активного туберкульозу.

Обстеження на туберкульоз передбачає рентгенологічне дослідження органів грудної клітки, бактеріологічний аналіз мокротиння, пунктату лімфатичного вузла для виявлення кислотостійких бактерій і культурального виділення МБТ, а також ультразвукове дослідження органів черевної порожнини. В області ефективно працює тест-система Gene-Xpert молекулярно-генетичної діагностики, яка дозволяє отримати результат протягом 1 доби, встановити діагноз та своєчасно призначити коректну схему лікування, не втрачаючи 2 місяці на отримання тесту медикаментозної чутливості.

Для запобігання прогресування недавньої та реактивації латентної мікобактеріальної інфекції ефективним та надійним профілактичним заходом для інфікованих ВІЛ-пацієнтів є профілактичне лікування ізоніазидом. Це знижує ризик туберкульозу на 33-62%. Таке лікування показане всім ВІЛ-інфікованим, які не хворіють на активну форму туберкульозу.

Турбує й інфекційний контроль за туберкульозом у закладах охорони здоров’я. Це особливо небезпечно в тій ситуації, коли до лікувального закладу звертаються хворі в термінальній стадії ВІЛ і які можуть бути бактеріовиділювачами.

Затримка зі встановленням діагнозу туберкульоз, а отже і початком лікування, збільшує ризик передачі мікобактеріальної інфекції іншим хворим та медичним працівникам закладу.

При лікуванні хворих на ко-інфекцію туберкульоз/ВІЛ потрібно дотримуватися наступних підходів:

  • Розпочинати з протитуберкульозної терапії.
  • Лікувати за тими ж схемами і з такою тривалістю, що й у ВІЛ-негативних.
  • Коли пацієнт отримує антиретровірусну терапію (АРТ), її продовжують, за потреби проводять корекцію (АРТ + антимікобактеріальні препарати + препарати замісної підтримувальної терапії (ЗПТ).
  • АРТ призначають незалежно від кількості СД4 клітин.
  • Профілактика котримаксазолом.

Як і будь-які лікарські препарати, протитуберкульозні та АРВ – препарати можуть мати побічні ефекти. Зазвичай вони помірні, але в деяких випадках можуть становити серйозну небезпеку. Ризик побічних ефектів найбільш високий у перші тижні після початку терапії, але вони можуть проявитися і пізніше. Дуже важливо обговорювати це питання з лікарями-фахівцями з лікування ВІЛ та туберкульозу. Не менш небезпечним для здоров’я пацієнта є самовільне припинення прийому призначеної терапії. Такі дії можуть призвести до розвитку ВІЛ або мікобактерій туберкульозу стійкості до призначених лікарських препаратів, що в подальшому може викликати зниження – аж до повної відсутності – ефекту лікування, тим самим негативно впливаючи на якість і тривалість життя пацієнта.

Керуючись принципом «дві хвороби – один пацієнт» з 2012 року хіміопрофілактика та лікування туберкульозу у ВІЛ-інфікованих пацієнтів у м. Полтаві здійснюється на базі Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом (призначення та видача), в районах області – на базі кабінетів «Довіра» лікарями-інфекціоністами спільно з райфтизіатрами. Лікар-інфекціоніст контролює імунний стан хворого, надає рекомендації щодо призначення хіміопрофілактики туберкульозу, лікар-фтизіатр здійснює призначення препаратів та їх облік. Дуже важливо на цьому етапі одночасне спостереження та злагоджена взаємодія лікарів фтизіатра та інфекціоніста при лікуванні одного пацієнта.

В умовах поширення ВІЛ-інфекції потреба в додаткових профілактичних заходах очевидна. Крім протитуберкульозних заходів (вакцинація БЦЖ, профілактичне лікування та лікування активного туберкульозу) фахівці фтизіатричної служби та Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом спільно з неурядовими організаціями здійснюють комплекс профілактичних заходів щодо попередження інфікування ВІЛ (розповсюдження презервативів, обмін шприців, діагностику та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, консультації з питань безпечного вживання наркотиків, ЗПТ та розширення доступу до АРТ).

Профілактика ВІЛ-інфекції має важливе значення у боротьбі з туберкульозом, а контроль за цим захворюванням повинен стати суттєвим чинником під час догляду за хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД.

Необхідно зауважити, що у більшості випадків результат лікування залежить, в першу чергу, від пацієнта, його відповідальності та прихильності до лікування.

Пам’ятайте, що вчасне обстеження може врятувати життя!

 

За матеріалами сайту Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (49 тиждень 2016 року)

За 49 тиждень 2016 року по району зареєстровані 688 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), із них дітей – 365, показник становить – 1019,0 на 100 тис. населення (показник епідпорогу 756,2), що вище епідпорогового на 34,7%. В порівнянні з 48 тиждень спостерігається збільшення захворюваності на 31,5%. За 49 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 20 мешканців Полтавського району, серед них 15 дітей.

Поточний ремонт рентгенологічного апарату

Полтавська центральна районна клінічна лікарня приймає цінові пропозиції на виконання робіт по поточному ремонту рентгенологічного апарату «Рентген-30».

Довідки стосовно забезпечення виконання робіт можна отримати за телефоном 7-42-44.

Пропозиції надавати на адресу: м. Полтава, вул. Стрітенська 58а, адміністративна частина.

Технічні умови з поточного ремонту рентгенологічного апарату.

  1. Демонтаж випромінювача.
  2. Демонтаж старої трубки.
  3. Заміна статорних ізоляторів та високовольтних стаканів.
  4. Монтаж нової рентген трубки.
  5. Заправка трансформаторним маслом (з паспортом не менше 50 кВт.).
  6. Монтаж випромінювача;
  7. Наладка комплексу.
  8. Обов’язкова наявність оригіналу технічного паспорту на рентгенівську трубку.
  9. Рентгенівська трубка повинна бути виготовлена у 2016 році.
  10. Гарантія на рентгенівську трубку 12 місяців.

11. Мати ліцензію на право роботи з джерелами іонізуючого випромінювання.