Про важливість своєчасної діагностики та призначення адекватної терапії при лікуванні пневмонії.

Пневмонія – гостре інфекційне захворювання, причиною якого можуть стати віруси, бактерії або навіть гриби. У практиці лікаря зустрічається також пневмонія, яка виникає навколо онкологічного вогнища.

До сих пір захворюваність і навіть смертність від цього захворювання залишається високою.

Пневмонія є запальним процесом і протікає в легеневій тканині. Найчастіше причиною захворювання є інфекція. Вона потрапляє в легені переважно повітряно-крапельним шляхом, рідше з потоком крові. У нормі з мікроорганізмами, що викликають запалення легенів, успішно справляється імунна система. У тих випадках, коли імунітет ослаблений, ризик захворіти на пневмонію збільшується. Дуже часто пневмонія виникає як ускладнення захворювань верхніх дихальних шляхів.

Особливих відмінностей між пневмонією у жінок і чоловіків немає. Однак у чоловіків частіше зустрічається така шкідлива звичка, як куріння. А у курців, як правило, в 80% випадків є хронічний бронхіт. Це означає, що є хронічний запальний процес в бронхах, який не тільки пригнічує місцевий імунітет, але і сприяє розвитку інфекції в легенях. Також при тривалому палінні уражається і сама легенева тканина. Розвивається пневмосклероз (ущільнення легенів) і емфізема (порушення еластичності і легкості легеневої тканини). Все це може привести до більш швидкого поширенню запалення в легенях і більш важкому перебігу пневмонії у чоловіків курців.

Пневмонія може призвести до обструкції дихальних шляхів і гострої дихальної недостатності, розвитку перикардиту, абсцесу легенів, сепсису і навіть летального результату.

Діагноз «пневмонія» ставитися на підставі клінічної картини, і ряду інструментальних і лабораторних досліджень.

Рентгенологічне дослідження легенів дозволяє визначити, в якій ділянці легень йде запальний процес, наскільки широко ураження легеневої тканини
Мікроскопічне дослідження мокротиння дозволяє виявити збудника захворювання, отримати інформацію про стадію запального процесу, допомагає в підборі лікарських препаратів.

Посів мокроти допомагає не тільки виділити збудника, але і підібрати ефективний антибактеріальний препарат для лікування.

Важкі форми пневмонії вимагають лікування в стаціонарних умовах. При такому вигляді захворювання найчастіше використовуються додаткові методи діагностики. Лікування часто проводять у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії. Це дозволяє тримати під додатковим контролем стан пацієнта і в разі необхідності надати невідкладну допомогу.

При цьому важливо пам’ятати, що скасовувати призначені антибіотики або противірусні препарати або змінювати дозування самостійно категорично заборонено, навіть якщо пацієнт швидко відчув поліпшення і йому здається, що він цілком здоровий. Тимчасове зменшення симптомів не завжди означає одужання. Неприпустимо займатися самолікуванням і намагатися впоратися з хворобою народними засобами. Пневмонія досить небезпечне захворювання. Зволікання в лікуванні може привести до тяжких наслідків.

Кращі ліки від пневмонії – це профілактика. Здоровий організм з сильною імунною системою може впоратися практично з будь-якою інфекцією

 

НАТАЛІЯ БАНДАЛЕТОВА – завідувачка терапевтичним відділенням.

Про шкідливий вплив наркотичних засобів.

23Наркоманія – це захворювання, яке виникає внаслідок вживання специфічних препаратів, які отримали загальну назву наркотики. Характеризується нездатністю стриматись від споживання постійно зростаючої кількості наркотиків. При цьому виникає стійка фізична та психічна залежність від них, що проявляється ураженнями внутрішніх органів, розладами психіки, розвитком абстинентного синдрому (від abstinentia — повне утримання від уживання чогось), так званої ломки у наркоманів.

Чим небезпечні наркотики? Вони змінюють свідомість людини , руйнують її пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття та емоції, також викликають сильну психологічну й фізичну залежність; їх уживання пов’язане зі смертельними випадками.

Навіть одноразове їх уживання може призвести до залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму в підлітків дуже швидко розвивається наркотична залежність (значно швидше, ніж у дорослих.

Люди, які вживають наркотики ,значно більше ніж інші ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, оскільки вірус може передаватися через кров (при використанні одного шприца для ін’єкцій декількома людьми), а це призводять до втрати контролю над поведінкою, адже вони сильно впливають на роботу  нервової системи  і разом з цим –  самоконтроль.

Під дією наркотиків нервові клітини просто згорають. Різко знижується захисна реакція організму.

Проблеми наркоманії хвилюють увесь світ. Вважається, що на Землі понад 1 млрд. людей уживає наркотики. Не є винятком і Україна.

Наркоманія має пагубні наслідки для здоров’я та життя людини. Вдумайтеся у наступні цифри. За оцінками ООН число осіб, що вживають наркотики, на даний час складає не менше 185 мільйонів людей (тобто 3% всього населення планети або близько 12% населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими з кожним днем. Щорічно в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років. Приблизно 5 % дорослого населення світу хоча б раз споживали наркотики.

Невтішною є статистика наркоманії і в Україні. Так, за даними МВС України кількість наркозалежних, що офіційно перебувають на обліку, перевищила 150 тисяч людей. Однак, на думку фахівців, у нашій державі їх понад 1 мільйон. Збільшується й кількість злочинів, скоєних на грунті наркоманії. Кожного року наркозалежні особи та особи, що перебувають у стані наркотичного сп’яніння, скоюють понад 10 тисяч злочинів, серед яких вбивства, розбійні напади, пограбування, крадіжки. Кожної доби від наркоманії помирають близько 20 осіб.

Ось деякі приклади впливу наркотичних речовин на органи і системи організму людини.

Так дихальні шляхи страждають не тільки від речовин, які розкурюють. Наркотики, що вживаються іншими способами пригнічують центр мозку, що відповідає за кашель. Відсутність цієї функції не дає звільняти легені від частинок і захищати їх. Це провокує розмноження шкідливих бактерій і виникнення інфекційних захворювань.

Також погіршується робота шлунково-кишкового тракту, яка відбувається через пригнічення регуляційних процесів, зменшення вироблення шлункового соку і порушення моторики. Наркотичні речовини знижують апетит, погіршують засвоюваність їжі, викликають запори і спазми. Проблеми зі шлунком ведуть до авітамінозу і отруєнь.

Печінка перша стикається з впливом наркотиків, а згодом перестає справлятися зі своєю роботою. Токсини не переробляються і поширюються організмом, отруюючи його.

Наркотики синтетичного походження викликають гниття кісткових тканин і стають причиною розвитку остеомієліту, який руйнує кістки. Через підвищений вплив синтетичних наркотичних речовин на щелепи у наркоманів лице стає асиметричним. Також підвищується крихкість опорного апарату і зубів.

Найчастіше до перших спроб вживання наркотичних речовин спонукає бажання спробувати щось нове, отримати новий досвід, часто під впливом так званих “друзів”. Отож перш ніж отримати цей, м’яко кажучи, сумнівний досвід, варто замислитися, як він вплине на ваше подальше особисте життя та життя ваших близьких.

 

СЕРГІЙ СТЕПЧЕНКО, лікар-психіатр поліклінічного відділення.

Права та обов’язки пацієнтів.

На сучасному етапі розвитку правового регулювання сфери охорони здоров’я в Україні питання захисту прав людини при наданні медичної допомоги набуває особливої гостроти та актуальності.

Найповніше права та обов’язки пацієнтів регламентуються у Законі України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” від 19.11.1992 р., та у декларації прав людини у сфері охорони здоров’я. Окрім того, права пацієнтів можемо визначити, виходячи з норм Конституції України від 28.06.1996 р. та Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. А отже, кожному пацієнту доцільно пам’ятати про:

Права пацієнтів

1) право на медичні профілактичні заходи (ст. 49 Конституції України, ст. 283, ч. 4 ст. 286 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 3, п. 7 ст. 4, ст. 6, 10, п. “а”, “б” ст. 10, ст. 31, 32, 42, ч. 1 ст. 43, ст. 53, п. “а” ст. 78 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

2) право на доступність у галузі охорони здоров’я (ч. 1, 3 ст. 49 Конституції України, ст. 283, 284 Цивільного кодексу України, ч. 4 ст. 4, ст. 6 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

3) право на медичну інформацію (ч. 3 ст. 32, ст. 34 Конституції України, ст. 285, 302 Цивільного кодексу України, п. “е” ст. 6, ст. 39 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

4) право на згоду на медичне втручання та право на відмову від медичного втручання (ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 29 Конституції України, ч. 3,4, 5 ст. 284, ч. 4 ст. 286, ст. 289 Цивільного кодексу України, ст. 42, 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

5) право на свободу вибору в галузі охорони здоров’я, а саме: 1) право на вільний вибір лікаря; 2) право на вибір методів лікування відповідно до рекомендацій лікаря; 3) право на вибір закладу охорони здоров’я; 4) право на заміну лікаря; 5) право на лікування за кордоном у разі неможливості надання такої допомоги у закладах охорони здоров’я України (ч. 2 ст. 284, ст. 633 Цивільного кодексу України, п. “д” ст. 6, ч. 1 ст. 34, ч. 1 ст. 35, ст. 36, 38 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

6) право на медичну таємницю (ч. 1, 2 ст. 32, ст. 34 Конституції України, ч. 4 ст. 285, ст. 286 Цивільного кодексу України, ст. 39-1, 40, п. “г” ст. 78 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

7) право на якісну медичну допомогу (ч. 1 ст. 49 Конституції України, ч. 1 ст. 284 Цивільного кодексу України, п. “д” ст. 6, п. “а” ст. 78 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

8) право на безпечну медичну допомогу (ч.1 ст. 49 Конституції України, ч. 1 ст. 284 Цивільного кодексу України, ст. 42, 44 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

9) право на інновації, а саме: 1) право на медико-біологічний експеримент; 2) право на репродуктивні технології; 3) право на донорство; (ч. 3 ст. 28 Конституції України, ч. 3, 7 ст. 281, ч. 4 ст. 289, ч. 1 ст. 290 Цивільного кодексу України, ст. 45, 47, 48, 51 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

10) право на індивідуальний підхід до лікування (п. “д” ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 38, ч. 3 ст. 39, ч. 3 ст. 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

11) право на оскарження неправомірних рішень і дій працівників, закладів та органів охорони здоров’я (ст. 40 Конституції України, п. “і” ст. 6 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

12) право на відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю (ч. 1 ст. 3 Конституції України, ч. 1 ст. 22, ст. 23, 906, ч. 1, 2 ст. 1166, ч. 1 ст. 1167, ст. 1168, 1195 – 1203, 1209 Цивільного кодексу України, п “і”, “ї” ст. 6 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

13) право людини на життя та на повагу до гідності при наданні медичної допомоги (ст. 3, 21, 27, ч. 1, 2 ст. 28, ст. 64, 68 Конституції України, ст. 281, 297 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 52 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

14) право на захист від будь яких незаконних форм дискримінації, пов’язаних зі станом здоров’я (ст. 21, ч. 2, 3 ст. 22, ч. 2 ст. 24 Конституції України, п. “и” ст. 6, ст. 9 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”).

Обов’язки пацієнтів

1) піклуватися про своє здоров’я та дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян (п. “а” ст. 10, ст. 32 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

2) проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення (ч. 4 ст. 286 Цивільного кодексу України, п. “б” ст. 10, ст. 30, 31 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

3) надавати невідкладну допомогу іншим громадянам, які знаходяться в небезпечному для життя і здоров’я стані (п. “в” ст. 10, ст. 37 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

4) виконувати медичні приписи та правила внутрішнього трудового розпорядку закладу охорони здоров’я (ч. 2, 3 ст. 34 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”);

5) у невідкладних випадках, коли існує реальна загроза життю, отримувати медичну допомогу без своєї згоди чи згоди законного представника (ч. 1 ст. 29 Конституції України, ч. 5 ст. 284 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”).

 

ГАЛИНА ШУЛЬГА, юрисконсульт.

ЕЛЕКТРОННІ ЛИСТКИ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ.

Замість паперових листків непрацездатності в Україні з 4 червня 2021 року запровадили цільову модель формування та видачі електронних лікарняних – е-лікарняних.

Процес формування та видачі електронних листків непрацездатності регламентується наступними нормативними документами:

-Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 № 328
-Порядок ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затверджений наказом МОЗ від 18.09.2020 № 2136
-Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затверджений наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066
-Порядок здійснення Фондом соціального страхування України перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066
-Інструкція по роботі з медичними висновками про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я та листками непрацездатності на період дії перехідної моделі, затверджена наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066
-Порядок організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затверджений наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066
-Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ від 17.06.2021 №1234

Листок непрацездатності формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України на підставі інформації медичного висновку (медичних висновків) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Щоб отримати е-лікарняний необхідно:

 1. Звернутися для медичного огляду до лікаря (у випадку підтверженого ковід-19, лікар формує лікарняний онлайн). Лікар встановлює факт тимчасової непрацездатності та формує електронний медичний висновок у Реєстрі медичних висновків (МВТН).
 2. МВТН з моменту накладання на нього КЕП лікаря автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності.
 3. На підставі МВТН формується листок непрацездатності. Електронний листок непрацездатності має унікальний реєстраційний номер і надійде роботодавцю пацієнта в його кабінет страхувальника і самому пацієнту в його особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду.
 4. Дані електронного листка непрацездатності надходять до Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України у закритому вигляді та відразу відображаються в Електронному кабінеті страхувальника (роботодавця) у відповідному статусі.
 5. Через 7 днів після закриття електронний лист переходить у статус “Готовий до сплати”. На підставі сформованої заяви-розрахунку за даними Реєстру страхувальник може робити виплату.

На відміну від паперових лікарняних, медичні висновки для формування е-лікарняних лікарі можуть створювати самостійно терміном до 30 календарних днів.

Перші 5 днів страхового випадку оплачуються роботодавцем, а решта днів аж до одужання фінансується Пенсійним фондом України незалежно від кількості е-лікарняних, якими оформлено випадок. Виключенням є виплата допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, догляду за хворими дітьми тощо, які оплачуються за кошти Пенсійного фонду України з першого дня. Через повні 7 днів після дати свого закриття е-лікарняного роботодавець може розпочинати процедуру призначення матеріального забезпечення, формування заяви-розрахунку та її направлення Пенсійному фонду України (якщо період тимчасової непрацездатності становив більше 5 днів).

 

 

ОКСАНА ГОНДА, лікар-терапевт, голова лікарсько-консультативної комісії.

Потрібно пам’ятати про захист.

Усе життя лікаря – це здобуття нових і нових знань, нового досвіду, який іноді змушує відмовитись від старого й звичного, невтомний пошук, боротьба із самим собою за формування власної особистості.

Саме зараз, коли в нашій країні іде війна, коли медичні працівники рятують життя наших захисників, необхідно нагади про охорону праці і збереження життя та здоров’я самих медиків. У цей складний і відповідальний час COVID-19, на жаль, не зник.

Здоров’я має важливе значення в житті кожної людини а особливо медичного працівника. Це ключовий аспект національної безпеки, воно визначає можливості досягнення індивідуального і суспільного добробуту в нашій країні. Отже, на що хочеться звернути увагу. Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) а саме: маски, захисні окуляри/щиток, ізоляційні халати, рукавички, бахіли, антисептичні розчини – остання лінія оборони медичного працівника для попередження інфікування. Правильне та відповідне їх використання повинно забезпечувати зменшення інфікування медичних працівників.

Також хочу нагадати, що вплив COVID-19 на медичних працівників може відбуватися в будь-який час у закладах охорони здоров’я та в позалікарняному середовищі. Систематичний аналіз свідчить про те, що професійний ризик для медичних працівників може зростати в певних клінічних умовах або при неоптимальній гігієні рук, неправильному використанні або відсутності відповідних ЗІЗ.

Здоров’я людей та медичного персоналу, який їх обслуговує, є пріоритетом будь-якої держави. Кожна країна прагне до побудови найкращої та найбільш оптимальної системи охорони здоров’я, яка дозволяє максимально охопити населення доступними медичними послугами високої якості.

В. ХОМЕНКО, інженер з охорони праці.

Поліклінічна служба.

Одним із основних структурних підрозділів нашої багатопрофільної лікарні є поліклінічне відділення. Фахівці саме цього підрозділу забезпечують надання якісної спеціалізованої допомоги населенню в амбулаторних умовах.

У відділенні, згідно Програми медичних гарантій, надаються послуги з профілактики, діагностики, спостереження, лікування та реабілітації пацієнтів, забезпечується супровід вагітних, проводяться передбачені лабораторні та інструментальні обстеження.

Готові надати вам необхідну медичну допомогу та проконсультувати наступні спеціалісти: терапевт, онколог, дерматовенеролог, офтальмолог, невролог, ендокринолог, ЛОР-лікар, уролог, кардіолог, травматолог, інфекціоніст, хірург, педіатр, акушер-гінеколог, психіатр, нарколог, фтизіатр. Для реабілітації та відновлення пацієнтів працюють потужні служби з фізичної терапії та лікувальної фізкультури.

Наступні діагностичні служби до ваших послуг:

– функціональна діагностики: електрокардіографія (стандартні, допоміжні та додаткові відведення), реоенцефалографія, дослідження функції зовнішнього дихання (спірографія), велоергометрія, добове Холтерівське моніторування електрокардіограми та артеріального тиску (ДМАТ), реовазографія верхніх та нижніх кінцівок;

– ультразвукова діагностика: органів черевної порожнини, нирок та наднирників, сечостатевої системи, щитоподібної залози, молочних залоз, жіночих статевих органів, огляд жінок під час вагітності, судин кінцівок;        

 • ендоскопічні дослідження: обстеження шлунку, дванадцятипалої кишки та товстого кишківника (гастроскопія та колоноскопія), гістероскопія.

 • рентгенологічні обстеження: цифрова флюорографія, органів грудної клітини, кістково-суглобової системи та черепа, органів травлення, придаткових пазух.

В жіночій консультації надаються різноманітні послуги жінкам, в тому числі по супроводу вагітності у майбутніх мам. Працює «Школа відповідального батьківства», де вагітні жінки проходять підготовку до пологів, отримують багато цікавої та корисної інформації члени їх родин. З метою раннього виявлення та максимально ефективного лікування створений кабінет патології шийки матки, оснащений сучасним кольпоскопом. Лікарі жіночої консультації проводять онкологічний профілактичний огляд, під час якого,  можуть надавати допомогу самостійно та, в разі потреби, скеровувати хворих до спеціалізованих закладів.

Крім цього, в лікарні функціонує лабораторія, у якій є можливість зробити широкий спектр обстежень на сучасному обладнанні.

Попередній запис до фахівців поліклінічного відділення можна здійснити за телефоном реєстратури.:  (532) 565867.

Всі послуги передбачені державною Програмою медичних гарантій населенню надаються виключно на безоплатній основі.

 

Навчитися діяти під час масових надзвичайних ситуацій.

Фахівці закладу пройшли 4-денний тренінг організований академією Всесвітньої організації охорони здоров’я в межах навчальної програми з управління масовими випадками за участі тренерів міжнародної неурядової організації з медичної допомоги UK-MED (Манчестер, Велика Британія) за підтримки Академії ВООЗ на базі Полтавського державного медичного університету.

Курс розроблений для всіх лікарень у всьому світі, щоб підготувати їх до інцидентів із масовими жертвами.

Мета курсу – дати можливість закладам охорони здоров’я ефективно справлятися з масовими нещасними випадками, колективно розглядаючи повний цикл забезпечення готовності, реагування та відновлення.

Навчальна програма була спрямована на розвиток як індивідуальних, так і командних компетенцій, пов’язаних із масовими нещасними випадками.

 

ОЛЕКСАДР ВОЛОШИН, заступник директора з медичної частини.

Гінекологічна допомога на сучасному рівні.

Гінекологічне відділення є одним із структурних підрозділів нашого підприємства та клінічною базою кафедри акушерства і гінекології №1 Полтавського Державного Медичного Університету. Працює в цілодобово режимі та надає планову і ургентну допомогу жіночому населенню за профілем.

Наприкінці минулого року відбулося суттєве оновлення матеріально-технічної бази відділення. За рахунок коштів місцевого бюджету Полтавської міської територіальної громади було придбане сучасне ендоскопічне обладнання – лапароскопічна стійка з гістероскопом. Оснащення такою висококласною апаратурою суттєво розширило діагностичні та лікувальні можливості наших фахівців в проведенні лапароскопічних втручань.

Лапароскопічна операція, це малоінвазивну втручання, що забезпечує мінімальну травматичність, при цьому пришвидшується післяопераційне відновлення жінки та її повернення до повноцінного життя.

Гістероскопія – сучасний малоінвазивний спосіб діагностики та лікування внутрішньо маткової патології. Процедура проводиться під знеболенням. Жінка знаходиться в стаціонарі лише декілька годин. Після маніпуляції лікар має вичерпну картину про патологію, що дає можливість скласти найбільш ефективний індивідуальний план лікування та подальшого відновлення.

 

АЛЛА БУДАЄВА, завідувачка гінекологічним відділенням.

ГРИП!

Грип вважається найпоширенішим інфекційним захворюванням, і щорічно нагадує про себе в холодну пору року.

Кожен сезон грипують мільйони дорослих і дітей і в усьому світі, а 250-500 тис. захворілих помирають від ускладнень, свідчать дані ВООЗ.

Грип – це гостре респіраторне захворювання, викликане вірусами. Входить в групу ГРВІ та супроводжується ураженням дихальних шляхів і загальною інтоксикацією. Передається повітряно-крапельним шляхом.

Вірус грипу легко змінюється. Щорічно з’являються нові його штами, з якими імунна система населення світу ще не зустрічалася. Тому інфекція здатна охопити величезні маси населення в короткі терміни. Зараз відомо більше 2 тисяч варіантів вірусу груп A, B і С, включаючи гучні в останні роки «свинячий» і «пташиний». Ідеальними умовами для вірусів є низькі температури повітря при підвищеній вологості .

До інфекції сприйнятливі люди різного віку, особливо ті, у кого імунна система ослаблена. Зниженню імунітету і ослабленню захисних функцій організму сприяють переохолодження, стрес і нервові потрясіння, емоційне і фізичне перенапруження, зловживання алкоголем. Діти, літні, вагітні та люди, які мають хронічні хвороби, переносять захворювання найбільш важко.

Симптоми грипу дуже схожі на симптоми інших ГРВІ, тому багато людей списують їх на застуду і не поспішають викликати лікаря. Однак при цьому захворюванні важливо якнайшвидше розпочати лікування.

На відміну від застуди, симптоми грипу, як правило, з’являються раптово. Хвороба заявляє про себе:

 • високою температурою,
 • болем у суглобах і м’язах,
 • загальною слабкістю,
 • головним болем,
 • сухим кашлем, болем в горлі, нежиттю,
 • почервонінням шкіри; очі червоніють і запалюються.

У немовлят симптоми грипу нагадують бронхіт, пневмонію та інші інфекції дихальних шляхів. При цьому у маленької дитини може бути пронос, блювота, біль у животі.

Загальні рекомендації лікування грипу включають немедикаментозне лікування, прийом препаратів для полегшення симптомів і противірусних препаратів.

До немедикаментозних засобів лікування відносяться:

– дотримання постільного режиму (5 днів). Під час гострого періоду відмовтеся від читання, перегляду телевізора, роботи за комп’ютером, щоб не перевантажувати ослаблений хворобою організм.

– рясне тепле питво. Краще, щоб це були чай з лимоном, настій шипшини, чорної смородини, морс з журавлиною. Такі багаті вітаміном С напої, допоможуть вивести з організму токсини , утворені в результаті життєдіяльності вірусів.

Для зняття симптомів грипу застосовуються:

– нестероїдні протизапальні засоби (знижують температуру, зменшують біль). Нагадаємо, що знижувати температуру нижче 38 градусів не рекомендується. Виняток — маленькі діти і схильні до судом люди. При цьому категорично не можна збивати високу температуру у дитини аспірином. При вірусній інфекції він може викликати ускладнення – синдром Рейє, який проявляється епілептичним припадком і комою.

– краплі для носа

– полоскання горла дезінфікуючими розчинами (у тому числі, на рослинній основі)

– препарати від кашлю

Найдієвіший засіб для профілактики грипу -щорічна вакцинація Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно.

Рішення про вакцинацію від грипу кожен повинен приймати індивідуально. Але є категорії людей, які знаходяться в групі ризику по даному захворюванню. Саме у них вірогідність розвитку ускладнень особливо висока.

При перших проявах захворювання необхідно негайно звернуться до лікаря та не займайтеся самолікуванням.

І пам’ятайте, що нехтування хворобою, або самолікування може призвести до тяжкого перебігу хвороби, виникнення ускладнень, що значно погіршує прогноз лікування.

 

ОЛЕКСАНДРА БЕЛАЯ, лікар-інфекціоніст поліклінічного.