І знову про ВІЛ.

Міжнародний день боротьби зі СНІДом вперше проголошено 1-го грудня 1988 року Всесвітньою організацію охорони здоров’я (ВООЗ) після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширенню обміну інформацією з питань ВІЛ/СНІДу.

Всі шляхи передачі добре відомі:

– незахищений секс;

– спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного обладнання;

– переливання крові;

– використання обладнання тату та таке інше;

– від матері до дитини (під час вагітності і пологів, годування грудним молоком).

На даний час продовжує домінувати статевий шлях інфікування. Зростання гетеро-сексуального шляху передачі та кількості ВІЛ-інфікованих жінок дітородного віку спричинило поступове збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими мамами.

В останні роки відмічається зростання кількості ВІЛ-інфікованих осіб, виявлених через наявність клінічних ознак хвороби (безпосередній розвиток синдрому імунодефіциту – СНІД). Найбільш поширеним СНІД-індикаторним, як і раніше, залишається туберкульоз.

Але якщо людини є хворою на ВІЛ, це не означає, що тривалість її життя «визначена». Ліки від ВІЛ/СНІДу винайдені. Нажаль вони не здатні повністю знищити вірус імунодефіциту але можуть призупинити його розмноження.

ВІЛ залишається серйозною проблемою для України, не усвідомлення проблеми частиною населення сприяє подальшому розповсюдженню хвороби.

 

 

Лікар кабінету Довіра поліклінічного відділення КНП «Полтавська ЦРКЛ» Олександра Бєлая.

Фахівці КНП «Полтавська ЦРКЛ» ділились досвідом участі в пілотному проекті.

В рамках підготовки до роботи медичних закладів в умовах реалізації програми державних медичних гарантій для спеціалізованої медичної допомоги 28 листопада КНП «Полтавська ЦРКЛ» відвідала делегація представників комунального підприємства «Черкаська центральна районна лікарня»

Фахівці з Черкащини цікавились організацією роботи медичного закладу в нових умовах фінансування, обговорювались питання впровадження медичних інформаційних систем.

Візит колег із Дніпропетровщини.

27 листопада 2019 року КНП «Полтавська ЦРКЛ» відвідали представники Дніпровської центральної районної лікарні. Метою візиту фахівців було ознайомлення з досвідом участі нашого  підприємства в пілотному проекті державних гарантій на медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій для спеціалізованої медичної допомоги.

47 тиждень 2019 року епідспостереження щодо захворюваності на грип та ГРВІ.

За 47 тиждень 2019 року по району було зареєстровано 331 випадок захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 165, показник становить – 484,9 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 842,0), що нижче епідпорогового на 42,0%. В порівнянні з 46 тижнем спостерігається зниження рівня захворюваності на 3,0%. За 47 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовано 6 дітей.

46 тиждень 2019 року епідспостереження щодо захворюваності на грип та ГРВІ.

За 46 тиждень 2019 року по району було зареєстровано 341 випадок захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 182, показник становить – 499,5 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 809,5), що нижче епідпорогового на 38,3%. В порівнянні з 45 тижнем спостерігається зростання рівня захворюваності на 22,7%. За 46 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізована одна дитина.

Сигарета або життя: що вбиває курців насправді.

Люди курять заради отримання нікотину, але помирають через смоли та шкідливі речовини. Кожна 7 людина в світі – курець.

Людство у 2018 році досягло 7,6 млрд осіб, і близько 1 млрд з них – курці. За даними звіту Global State of Tobacco Harm Reduction 2018, щорічно вони скурюють близько 5,8 трлн сигарет. В результаті, понад 7 млн осіб на рік помирає від хвороб, пов’язаних з курінням, з них 1 млн – від пасивного куріння. Більшість випадків припадає на менш розвинені країни, де прийняті традиційні заходи з боротьби з курінням, що демонструють свою неефективність або мінімальний ефект.

Вченими доведено, що головна небезпека для здоров’я курців полягає в тютюновому димі – з його вдиханням в організм потрапляє більше 7000 хімічних речовин, 70 з них відносяться до канцерогенів. Температура горіння тютюну в сигареті досягає 600 – 900° С. Вона еквівалентна температурі плавки цинку, алюмінію, олова, свинцю і навіть срібла.

«Багато людей хочуть кинути курити, тому що знають, що сигарета вбиває їх. Вже сформована доказова база, згідно з якою використання альтернативних продуктів здатне скоротити шкоду від куріння. Разом зі шведським снусом (який існує понад 200 років) електронні сигарети і системи нагрівання тютюну вже довели свою ефективність в Японії, Норвегії, Південної Кореї, Великобританії, Франції та Ісландії», – коментує Девід Свенор, голова Центру з питань права, політики і етики в області охорони здоров’я університету Оттави.

У спробах розібратися, чому курці, знаючи про шкоду сигарет, не відмовляються від звички, дослідники вивели закономірність – самостійно кинути може тільки 1%. Причина – у залежності. Тому медикаментозна терапія, навіть за високої мотивації на відмову, підходить далеко не для всіх.

У суспільстві курців ходить багато міфів про те, як можна кинути. Хтось вірить, що «зіскочити» допомагають сигарети з меншим вмістом смол. Однак, доведено, що такі сигарети не скорочують ризики для здоров’я. Хтось звертається за допомогою до нікотинозамісної (медикаментозної) терапії. Але куріння – це ще й психологічна залежність, поведінкова практика, яка виробляє звичку. В результаті, більшість людей зазнають невдачі.

Традиційні заходи (заборони на рекламу, підвищення цін, попереджувальні написи на пачках) абсолютно не враховують психологію – курці звикають до страшних картинок і швидко забувають рекомендації лікарів. Тому необхідно впровадження нових підходів, які враховували б реальні потреби і мотивацію курців.

Альтернативою, що зменшує шкоду від куріння, можуть бути бездимні тютюнові вироби. Вони представляють шлях до менш ризикованого споживання нікотину для тих, хто не може або не хоче кидати курити і, для деяких, до повної відмови.

Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну у 2005 році визначила політику harm reduction (зменшення шкоди) як одну зі стратегій поліпшення здоров’я населення: «якщо переважна більшість курців тютюну, які не можуть або не хочуть кинути курити, переключаться на використання альтернативних джерел нікотину зі зниженим ризиком для здоров’я, і врешті зовсім відмовляться від куріння, це буде значним досягненням в області громадського здоров’я».

Застосування політики зменшення шкоди в трансформації регулювання нових продуктів вже дало позитивні результати в розвинених країнах. Використання альтернативних продуктів у Японії знизило продаж сигарет на 27% за 2 роки, в Норвегії рівень куріння серед молодих жінок впав до 1%, а загальна частка курців скоротилася на 40%. Близько 3 млн. курців у Великобританії перейшли на електронні сигарети і до 2016 року країна досягла історичного мінімуму рівня куріння (15,5%). А в Швеції зафіксована найнижча в Європі смертність від захворювань, пов’язаних з курінням.

Королівська колегія лікарів Великобританії прийшла до висновку, що шкода від довгострокового використання електронних систем малоймовірна і значно нижча, ніж від довгострокового куріння. Незважаючи на те, що сьогодні немає досліджень наслідків для здоров’я при регулярному довгостроковому використанні альтернативних продуктів, вже доведено, що використання продуктів зниженого ризику не призводить до поширення куріння, в тому числі, серед неповнолітніх.

За підрахунками аналітиків, до 2021 року більш ніж 55 млн. осіб будуть користуватися електронними системами доставки нікотину, а світовий ринок складе $35 млрд. При цьому, зняття заборон на використання альтернативних продуктів в 39 країнах дозволить зупинити зростання епідемії куріння і зберегти до 320 000 життів щорічно.

Результативне з точки зору громадського здоров’я використання альтернативних продуктів у розвинених країнах обумовлено переглядом державного регулювання і підтримкою з боку системи громадської охорони здоров’я в інформуванні курців про властивості альтернативних продуктів. Ці заходи, за оцінками експертів, будуть ефективними і в скороченні куріння в Україні.

А який Ваш особистий вибір? Чи готові Ви подбати про власне здоров’я та відмовитись від шкідливої звички?

45 тиждень 2019 року епідспостереження щодо захворюваності на грип та ГРВІ.

За 45 тиждень 2019 року по району було зареєстровано 278 випадів захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 138, показник становить – 407,2 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 777,2), що нижче епідпорогового на 47,6%. В порівнянні з 44 тижнем спостерігається зниження рівня захворюваності на 27,0%. За 45 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізованих не було.

44 тиждень 2019 року епідспостереження щодо захворюваності на грип та ГРВІ.

За 44 тиждень 2019 року по району було зареєстровано 381 випадок захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 190, показник становить – 558,1 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 713,9), що нижче епідпорогового на 21,8%. В порівнянні з 43 тижнем спостерігається зниження рівня захворюваності на 0,5%. За 44 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізованих не було.

Дифтерія.

Цього року в Україні вже були зафіксовано непоодинокі випадки захворювання на дифтерію. Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, нагадує фарингіт або ларингіт, оскільки в 95% випадків вражає слизову гортані.

Інкубаційний період хвороби триває 3-10 днів. Джерелом інфекції є хвора людина або носій збудника. Бактерія потрапляє в організм через ніс або рот і колонізує слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, рідше слизову оболонку інших органів або шкіру. З цієї причини найпоширенішими формами інфекції є дифтерія глотки й гортані. Проте прямим стимулом, що викликає захворювання, є токсин дифтерії (отрута, що продукується бактерією). Токсин блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.

Перші симптоми дифтерії зазвичай з’являються через 2-6 днів після зараження. Захворювання зазвичай починається зі значної слабкості, болю в горлі і погіршення самопочуття. Крім того, відзначається збільшення лімфатичних вузлів в зоні шиї і поява солодкувато-гнійного запаху з рота. У разі дифтерії гортані також виникають хрипи, кашель, задишка, набряк гортані і трахеї (з характерним кашлем). Можливе підвищення температури, але зазвичай не більше 38 градусів.

Загалом захворювання нагадує ангіну. Якщо ігнорувати всі симптоми і не почати лікування, дифтерія загрожує серйозними ускладненнями. Дифтерійний токсин через кровотік проникає у всі органи та викликає ураження серцевого м’яза, а також неврологічні ускладнення, найчастіше у вигляді паралічу піднебіння і задньої стінки глотки, що виявляється у поверненні їжі і рідини через ніс, можливий параліч м’язів кінцівок.

Якщо дифтерійне інфікування вже сталося, і був поставлений відповідний діагноз, пацієнт повинен бути негайно госпіталізований у клініку, де будуть призначені антибіотики (в основному на основі пеніциліну) і антитоксини. Анатоксин вводять внутрішньом’язово, не чекаючи результату мікробіологічного тесту. В особливо важких випадках засіб вводять внутрішньовенно. Крім того, антибіотикотерапія вводиться з використанням в основному пеніциліну, еритроміцину або цефалоспоринів. Призначення антибіотиків призначене для усунення бактеріального збудника, але вони не замінюють введення антитоксину, спрямованого на нейтралізацію отрути, що виділяється мікроорганізмами в кровотік.

Вакцинація проводиться комбінованою вакциною проти дифтерії, правця та кашлюку (АКДП/DTaP), а також у разі протипоказань до вакцинації проти кашлюку вакциною проти дифтерії та правця або у вигляді моновалентної вакцини проти дифтерії. З роками стійкість до дифтерії знижується, тому дорослим рекомендується вакцинування кожні 10 років. Комбінована вакцина проти дифтерії, кашлюку та правця вводиться підшкірно або внутрішньом’язово.

Згідно з календарем вакцинації ВООЗ, кожна дитина має бути вакцинована 4 дозами вакцини АКДП у віці 2, 3-4, 5-6 і 16-18 місяців і бустером у віці 6 років. Вакцина проти дифтерії в поєднанні з вакциною проти правця та кашлюку вводиться у віці 14 років як обов’язкова вакцинація.

Процедура вакцинації проти дифтерії в поєднанні з вакциною проти правця вводиться у віці 19 років. У багатьох країнах проведення вакцинації у віці 19 років є обов’язковою медичною маніпуляцією. Рекомендується одноразова доза бустерної вакцинації проти дифтерії, правця та кашлюку (АКДП) кожні 10 років.

Протипоказами для вакцинації вакциною проти дифтерії є:

– гостра лихоманка;

– хронічне захворювання у період загострення;

– анафілактична реакція на попередню дозу вакцини.

При виникненні осередку інфекції контактні особи залежно від їх вакцинального статусу підлягають додатковій імунізації:

  • нещеплені особи повинні одержати первинний вакцинальний комплекс (вакцинація та перша ревакцинація) згідно з віком;
  • особи, які підлягають ревакцинації згідно з календарем у поточному році, повинні негайно отримати чергову ревакцинацію;
  • особи, імунізовані згідно з календарем, повинні отримати додаткову дозу АДП або АДП-М залежно від віку, якщо після останнього щеплення проти дифтерії пройшло більше року.

Вакцина проти дифтерії належить до безпечних – лише у невеликого відсотка людей можуть з’явитися легкі побічні реакції: почервоніння, болісний набряк в місці введення препарату, головний біль, підвищення температури тіла, відчуття ломоти.

Хоча вакцинацію не дає 100% захисту від дифтерії, сьогодні введення вакцини залишається єдиним ефективним способом профілактики захворювання та зменшення ризиків його ускладнень.

 

 

 

Лікар-інфекціоніст поліклінічного відділення КНП «Полтавська ЦРКЛ» Олександра Бєлая.

Медичні заклади Полтавського району підвели підсумки роботи за 9 місяців.

01 листопада 2019 року відбулося підведення підсумків діяльності лікувально-профілактичних установ Полтавського району за 9 місяців поточного року.

 

Розпочалося засідання з приємної події – виконавчий директор «Лікарняної каси Полтавщини» Віталій Шевченко урочисто вручив керівництву КНП «Полтавська ЦРКЛ» шприцевий насос (електричний пристрій, що використовується для дозованого введення лікарських засобів) для потреб неврологічного відділення.

В роботі заходу взяв участь голова Полтавської районної ради Михайло Михайлович Кононенко.