2/3 усіх хвороб в Україні є наслідком неправильного харчування.

Такі дані були озвучені під час круглого столу «Міжнародний день здорового травлення: як харчуються українці».

За даними ВООЗ, здоров’я людини на 70% залежить від того, що вона їсть. Науково доведено, що нераціональне харчування суттєво впливає на тривалість життя людини та призводить до виникнення та розвитку неінфекційних захворювань: серцево-судинних, онкологічних, діабету, порушення обміну речовин. На жаль, сьогодні ця проблема стала головним викликом для системи охорони здоров’я в Україні. Діабет, рак, серцево-судинні захворювання, хронічні хвороби органів дихання зумовлюють понад 2/3 загальної захворюваності та близько 86% смертей українських громадян.

Зміцнення здоров’я населення, попередження захворювань, збільшення тривалості активного та працездатного віку і заохочення до здорового способу життя шляхом об’єднання зусиль усього суспільства, – саме такі завдання зазначені в затвердженій Кабінетом міністрів України в листопаді минулого року Концепції розвитку системи громадського здоров’я на 2017-2020 рр.

Нині, за даними МОЗ України, лише 1% фінансування спрямовано безпосередньо на профілактику захворювань, решта 99% коштів та уваги – на лікування громадян. Такий підхід призводить до серйозного навантаження на державний бюджет.

«Роль відбудови системи профілактики та попередження хвороб, і таким чином, зменшення обсягу витрат на медичне обслуговування є єдиним стратегічно вірним рішенням, як для політики держави, так і для кожного її жителя», – підкреслила у своєму виступі Наталія Півень, начальник управління громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.

Гастроентеролог Наталія Харченко озвучила напрацьовані на основі світової практики рекомендації щодо основних принципів та засад правильного харчування, але з урахуванням місцевих особливостей. Експерт зазначила, що в основі щоденного раціону кожного українця повинні бути овочі та фрукти (5 порцій на день), далі продукти тваринного походження, зернові і бобові, правильні жири (наприклад, горіхи) і, нарешті, прості вуглеводи.

Особливої уваги потребують діти. Згідно з опитуванням, проведеного у рамках міжнародного проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», фіксуються суттєве погіршення харчових звичок дітей із віком. На жаль, старші підлітки відмовляються від сніданків, вживають менше корисних продуктів.

Загальна частка учнів, які повністю відмовляються від сніданку у будні, протягом навчання у школі збільшується майже втричі – з 5,9% у 10-річних до 17,2% у 17-річних. У раціоні харчування старшокласників з’являється більше некорисних снеків та солодощів.

Третя частина опитаних зазначила, що овочі та фрукти вживають максимум до 4 разів на тиждень, це за умови, що в раціоні повинно бути приблизно 5 прийомів таких продуктів щодня (відповідно до рекомендацій МОЗ, денний раціон повинен включати 500-800 грамів фруктів та овочів). Вони рідше їдять у родинному колі і частіше відвідують «фаст-фуди», що говорить про те, що така проблема є не лише медичною, але й соціальною, оскільки напрямку пов’язана з сімейними традиціями.

«З кожним роком у раціоні харчування школярів суттєво падає відсоток поживно цінних продуктів, таких як фрукти, овочі, молочна та кисломолочна продукція, натомість зростає споживання вуглеводів, особливо швидких. Це призводить до виникнення нової загрози для здоров’я суспільства – ожиріння та діабету», – прокоментував результати дослідження Олег Швець, експерт за напрямком “дієтологія” МОЗ України.

«Дослідження, проведені в Україні, виявили тенденцію значних дефіцитів у дітей раннього віку (0 – 3 роки) таких важливих мікро та макронутрієнтів, як кальцій, залізо, вітамінів А та Д», – коментує ситуацію Олег Шадрін, експерт за напрямом “дитяча гастроентерологія”.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Обережно, кліщі!

Після довгої зими, ледь наступають перші теплі дні, всі ми прагнемо на природу: подихати свіжим повітрям, поміркувати в тиші і спокої, а також запастися щедрими дарами природи. При цьому з настанням сезону ми заздалегідь запасаємося спреями від комарів, оновлюємо знання про отруйні гриби та рослини, ретельно готуємося протистояти небезпекам, що підстерігають нас у лісі. Щоб лісова прогулянка залишила тільки приємні спогади, нагадаємо про ще одну небезпеку, яка може загрожувати непідготовленій людині. Це – кліщі.

Найнебезпечніший період – травень-червень, у цей час кліщ найбільш активний. Взагалі ж час їх активності триває з квітня по вересень.

Варто знати, що в спекотну погоду, а також на відкритих місцях, які прогріваються сонцем, їх зазвичай не буває. Кліщ вважає за краще обирати вологі тінисті ліси з багатим підліском і густими заростями трави. Полювати вони воліють у похмуру погоду, при температурі близько +20оС, особливо ж активні перед дощем.

Кліщі не сидять на верхніх гілках дерев, як дехто вважає, а навпаки, розміщуються на рівні підліска, влаштовуючи засідку на травинках і гілках дрібних чагарників, що ростуть уздовж стежок.

На людині улюбленими місцями для кліщів є голова, район ключиць, пахви і пахові складки. Саме там їх слід шукати в першу чергу в разі підозри, що ви могли підхопити кліща.

Серед найнебезпечніших інфекцій, що передаються цими комахами – енцефаліт, а також хвороба Лайма, які протікають дуже важко, дають безліч ускладнень і навіть призводять до летального результату.

ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ

Чи можна не помітити напад кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, які присмокталися, можна помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), чого людина може й не помітити.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

Що робити, якщо на людину напав кліщ?

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід якомога швидше його зняти. Якщо є така можливість, слід звернутись до травмпункту (він працює цілодобово), де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації.

Як видалити кліща самостійно?

  1. Змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), і повільно витягайте разом з хоботком, розхитуючи кліща пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, з боку в бік, або пінцетом, або петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
  2. Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду, зеленки, спиртом або одеколоном.
  3. Якщо хоботок залишився в ранці, видаліть його стерильною голкою.
  4. Не торкайтеся до слизових оболонок руками.
  5. Після видалення потрібно ретельно вимити руки з милом, кліща спалити і обов’язково звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Чи потрібно спостерігати за станом здоров’я після видалення кліща?

Всім особам, які потрапили під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і стежити за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Як захистити себе від нападу кліщів?

Для цього необхідно дотримуватися правил:

  • Використовувати засоби особистого захисту від кліщів. Ефективними є репеленти, тобто речовини, які їх відлякують. При виникненні алергічних реакцій необхідно звернутись до лікаря.
  • При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний одяг, з довгими рукавами, і який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, які наповзають. Голову слід покривати головним убором.
  • Через кожні 2 години прогулянки необхідно проводити само- та взаємоогляди та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям, пахвові западини, спину.
  • Якщо вирішили ночувати на природі, місце для відпочинку і нічного сну необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
  • Краще відпочивати на відкритій місцевості, на сонячних галявинах (кліщі не переносять сухих місць і прямих сонячних променів).

Вдома треба одразу прийняти душ, змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів!

  • Не заносьте в будинок букети польових квітів з лісу, так як на них можуть бути кліщі.
  • Систематично оглядайте домашніх тварин після прогулянок у парку, виходу на природу.

 

За матеріалами сайту ДОЗ Полтавської ОДА

«Збав швидкість – збережи життя»

Під таким гаслом у лікувально-профілактичних закладах Полтавщини з 8 по 14 травня відбувся Тиждень безпеки дорожнього руху. Він проходив у рамках Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху 2011-2020 рр., проголошеного Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.

Метою Тижня було об’єднати зусилля державних органів, бізнесу, неурядових організацій, наукової спільноти, ЗМІ та всього суспільства для виконання державних і міжнародних програм з безпеки дорожнього руху та популяризації дотримання Правил дорожнього руху.

За даними ВООЗ, дорожньо-транспортний травматизм наразі є однією з найбільших світових проблем охорони здоров’я. За прогнозами, у 2030 році ДТП можуть стати однією з основних п’яти причин смертності людей у світі.

В Україні щороку на дорогах гине понад 5 тисяч осіб та майже 40 тисяч – травмуються. Впродовж І кварталу цього року в Україні вже сталося майже 38 тисяч ДТП, з них 5 тисяч аварій з постраждалими, в яких понад 500 людей загинуло та близько 6 тисяч – травмовано. Найбільша кількість ДТП сталася у Київській та Львівській областях. За кількістю аварій Полтавщина посідає четверте місце.

За даними Служби автодоріг у Полтавській області, найчастіше ДТП з постраждалими відбуваються під час зіткнення, наїзду на перешкоду та перекидання. За І квартал поточного року на дорогах Полтавщини загинуло 14 осіб, травмовано – 91 особа (у минулому році відповідно – 24 та 99 людей). Загалом за І квартал на автодорогах загального користування Полтавщини зменшилась кількість ДТП на 16% та на 10,45% – ДТП з потерпілими.

Основними причинами, які призводять до дорожньо-транспортних пригод, є порушення швидкісного режиму та Правил дорожнього руху, які суттєво можуть вплинути на траєкторію руху учасників. Безпосередньо, це і порушення правил обгону, і маневрування на дорозі, і неврахування безпечності маршруту. На третьому місці за кількістю дорожньо-транспортних пригод є керування водіями в алкогольному і наркотичному сп’янінні.

Однак більшість аварій можна було б уникнути, за умови зниження водіями швидкісного режиму руху свого автомобіля. Адже перевищення швидкості є однією серед головних причин виникнення ДТП в Україні. Згідно з дослідженнями, при зменшенні водіями середньої швидкості руху лише на 1 км/год. кількість аварій зменшується на 2-3%.

Низька дисципліна учасників дорожнього руху, особливо пішоходів, також є однією з причин високого рівня аварійності. Їхня поведінка свідчить про недбале ставлення до елементарних Правил дорожнього руху. Якби кожна людина замислилась над цінністю власного життя і життям своїх рідних, близьких, друзів, та неухильно дотримувалась би цих Правил, тоді можна було б розраховувати на щось позитивне.

Хоча місто Полтава відрізняється від великих міст, але й воно має багато доріг та перехресть. Тому необхідно бути максимально уважними та обережними на вулицях міста. Як водії, так і пішоходи повинні поважати дорогу, щоб дорога поважала їх. 

Основні правила, які ви повинні знати
батьки і навчати своїх дітей!

  • Зупинитися, перш ніж зробити крок на проїжджу частину.
  • Завжди використовувати підземний перехід, якщо він є.
  • Перетинати дорогу тільки в зазначених місцях (біля світлофора, пішохідним переходом).
  • Не переходити вулицю, почувши сигнал машин екстреної допомоги або спецмашин.
  • Під час переходу вулиці подивитися ліворуч, праворуч і знову ліворуч, переконатися, що немає машин, і тільки після цього переходити вулицю.
  • Триматися подалі від машин, що виїжджають заднім ходом.
  • Ніколи не грати навіть на тихій проїжджій вулиці або дорозі.
  • Не бігти через дорогу.
  • Для переходу дороги треба знайти безпечне місце якомога далі від повороту.
  • Не виходити на проїжджу частину дороги із-за перешкоди.

Зменшення аварійності на дорогах має стати пріоритетом для кожного, адже і стосується ця проблема кожного, а не лише водіїв. Нагадаємо, що другий етап Тижня безпеки дорожнього руху буде проходити з 13 по 19 листопада.

 

 

За матеріалами сайту ДОЗ Полтавської ОДА

Нове дослідження ВООЗ свідчить про поширення ожиріння серед молоді.

Новий звіт ВООЗ, представлений 17 травня 2017 року в Португалії під час Європейського Конгресу з питань ожиріння, вказує на зростання числа підлітків, що страждають на ожиріння у багатьох країнах Європейського регіону ВООЗ.

“Незважаючи на постійні зусилля у боротьбі з проблемою дитячого ожиріння, за даними оцінок, кожен третій підліток в Європі, як і раніше, має надлишкову масу тіла або страждає на ожиріння. При цьому найвищі показники відзначаються в країнах Південної Європи і Середземномор’я. Особливе занепокоєння викликає той факт, що епідемія зростає в країнах Східної Європи, де показники традиційно були нижчими, – повідомила д-р Zsuzsanna Jakab, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ. – Досягнення цілі у сфері сталого розвитку з припинення зростання дитячого ожиріння вимагає впровадження масштабних нормативно-правових заходів. Урядам країн необхідно докладати більше зусиль спрямованих на те, щоб розірвати цей згубний цикл, що переноситься з дитячого у підлітковий вік, а потім – у доросле життя”.

Одна з головних глобальних проблем охорони здоров’я

Дитяче ожиріння вважається одним із найсерйозніших викликів для громадського здоров’я в XXI столітті. Діти, які страждають на ожиріння, піддаються більшому ризику розвитку діабету 2-го типу, астми, порушень сну, проблем з опорно-руховим апаратом і серцево-судинних захворювань у майбутньому, а також ризику пропуску шкільних занять, розвитку психологічних проблем та соціальної ізоляції.

Д-р Joao Breda, керівник Програми з питань харчування, фізичної активності та ожиріння в Європейському регіональному бюро ВООЗ, підкреслює, що в майбутньому це призведе до обтяжливих та тривалих наслідків: “Більшість молодих людей не “переростуть” ожиріння: близько 80% підлітків, у яких розвивається ожиріння, матимуть проблеми з вагою і в дорослому віці. Ці проблеми ведуть за собою підвищений ризик погіршення здоров’я, а також посилення стигми та дискримінації. Крім того, хронічний характер ожиріння може обмежувати соціальну мобільність і підтримувати руйнівний цикл бідності і поганого здоров’я протягом декількох поколінь”.

У звіті особливо підкреслюється стійка нерівність у показниках ожиріння серед молодих людей. В цілому, до ожиріння більше схильні діти в ранньому підлітковому віці, хлопчики і діти з сімей з більш низьким соціально-економічним статусом. Ці дані говорять про те, що в рамках сьогоднішніх зусиль щодо зміцнення здоров’я та профілактики дитячого ожиріння, забезпечити адекватне охоплення цих груп не вдається.

Профілактичні заходи задля подолання негативних тенденцій

Стратегічні ініціативи та втручання повинні бути спрямовані на підлітків із груп високого ризику в сімейному, шкільному та соціальному середовищі, і першочергова увага в рамках таких ініціатив має приділятися заходам, які дають дітям та підліткам можливість дотримуватися здорового раціону харчування. Також необхідно вдосконалювати урбанізоване середовище таким чином, щоб фізична активність знову стала невід’ємною частиною повсякденного життя.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Головний педіатр полтавщини запрошує батьків до спілкування онлайн.

З початку травня у соцмережі Facebook відкрилась сторінка «Педіатри Полтавщини рекомендують». Її модератор – Світлана Писаренко, головний позаштатний педіатр Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, сертифікований ЮНІСЕФ тренер з ефективного консультування з питань імунізації.

Лікар регулярно викладає інформацію про вакцини, їх безпеку, поради батькам. Усіх зацікавлених запрошують до спілкування – можна залишати повідомлення із запитаннями, які турбують, або темами, які варто підняти для обговорення.

 

За матеріалами сайту ДОЗ Полтавської ОДА.

Вісник МОЗ: Пацієнти України закликали депутатів скористатися історичним шансом і проголосувати за реформу охорони здоров’я.

Пацієнти України закликали депутатів скористатися історичним шансом і проголосувати за реформу охорони здоров’я. Близько сотні пацієнтів передали для народних депутатів 423 «пакунки Життя» з речами, які для кожного пацієнта символізують життя, – знеболювальне, вакцини, стетоскопи, дефібрилятори, крапельниці та дитячі речі. Активісти наголошують, завдяки реформаторським законопроектам № 6327, 6328, 6329, 6347 пацієнт зможе сам обирати у яку лікарню йому звертатися – державну, комунальну чи приватну, адже реформа системи охорони здоров’я втілює принцип «гроші слідують за пацієнтом» і створює здорову конкуренцію між лікарняними установами.

Президент України отримав особливий пакунок із символами життя – дитячими шапочкою та пінетками, який принесла до Адміністрації Президента вагітна жінка, щоб нагадати президенту про його передвиборчу обіцянку реформувати сферу охорони здоров’я.

Розпочався збір підписів під зверненням до голів фракцій підтримати медичну реформу. Активісти руху «Сильні громади» закликають інші громадські організації змінити пасивну підтримку реформи активними діями. Максимально розповсюджувати інформацію про важливість реформи та звертатися до народних депутатів з проханням проголосувати за законопроекти № 6327, 6328, 6329, 6347, які докорінно змінять систему охорони здоров’я.

 

За матеріалами сайту МОЗ України

Радіє око, зцілюється душа.

Дуже багато чинників та різноманітних факторів мають вплив на процес одужання та реабілітації хворого. Не останнє місце серед них займають і умови перебування людини, можливість помилуватися природою та оточуючим ландшафтом. А як позитивно діє жива природа на стомленого важким чергуванням медичного працівника. Завдання вкрай важке для виконання посеред лабіринтів великого міста, але певні кроки в цьому напрямку зробити абсолютно реально.

Нещодавно на території Полтавської центральної районної клінічної лікарні було висаджено майже дві сотні декоративних рослин: це і королівські квіти – троянди, і «веселі та радісні» петунії, загадкові хости.

Навчання з ліквідації надзвичайної ситуації.

10 травня 2017 року в Полтавській центральній районній клінічній лікарні, спільно з фахівцям 4 ДПРЧ 1 ДПРЗ Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Полтавській області, відбулися навчання з ліквідації надзвичайної ситуації на території закладу – виникнення пожежі в приміщенні жіночої консультації поліклінічного відділення.

Відпрацьовано порядок взаємодії служб, алгоритми оповіщення та безпосередніх дій персоналу під час пожежі.

Проведено практичне заняття з використання штатних засобів пожежогасіння (вогнегасників) працівниками лікарні.