Кір – небезпечне захворювання!

Кір – надзвичайно контагіозне гостре інфекційне захворювання . Вона характеризується загальною інтоксикацією, підвищенням температури тіла, катаром слизових оболонок дихальних шляхів та кон’юнктив, наступною появою плямисто-папульозного висипу, що покриває шкіру хворого. Кір зустрічається не тільки у дітей, але і у дорослих, причому перебігає, як правило,важче. Збудник кору – фільтрівний вірус, нестійкий у навколишньому середовищі. Джерелом зараження при корі є хвора на цю недугу людина. Хвора на кір людина стає заразною ще за 2-3 дні до появи перших симптомів хвороби і виділяє збудників у довкілля до 5-го дня від появи висипань.

Зараження кором здорової людини відбувається при вдиханні мікрочастинок слизу та слини, виділених хворим. Зараження кором відбувається не лише за тісного контакту, але й за перебування на відстані декількох метрів від хворого (через коридори, сходові клітки в сусідні кімнати та квартири). Кір це надзвичайно висококонтагіозне захворювання. Хвора на цю недугу людина перебуваючи на роботі чи заняттях, заражає практично всіх оточуючих, тому ця інфекція особливо швидко поширюється в навчальних закладах. Передача кору через предмети та третю особу не відбувається.

Імунітет до кору у дорослих є результатом перенесеної ними хвороби. Завдяки трансплацентарному імунітету діти до 3 міс не хворіють на кір, а у віці від 3 до 6 міс хворіють дуже рідко, останнім часом у зв’язку з уведенням масової вакцинації спостерігаються зміни вікової структури хворих на кір: збільшується питома вага дітей старшого віку та дорослих, тобто контингентів, які давно були імунізовані або зовсім не підлягають імунізації. Характерною особливістю останніх років є збільшення випадків повторних захворювань на кір (0,5 – 6%).

Симптоми хвороби.

З моменту зараження вірусом кору до появи перших клінічних ознак хвороби проходить від 8 до 17, в середньому 9-11 днів. Захворювання починається гостро з ознобу, підвищення температури тіла до 38-39°С.

Впродовж кількох годин утруднюється дихання через ніс, з’являються сухий кашель, світлобоязнь, ріжучий біль в очах. На 4-й день хвороби (рідше на 3-й чи 5-й день) з’являється висипка на шкірі.

Висипка виникає поетапно: спочатку на шкірі обличчя, шиї та верхній частині спини і грудей, в наступний день поширюється по тулубі та стегнах, ще через день – з’являється на гомілках. В частині випадків кір може ускладнюватися ларингітом, бронхітом, пневмонією, отитом, гайморитом, енцефалітом, менінгітом, які можуть призвести до смерті хворого.

Крім цього кір може суттєво обтяжувати перебіг вагітності та негативно впливати на внутрішньоматковий розвиток плода. Якщо не виникли ускладнення захворювання завершується одужанням на 9-10 день. Пігментація в місцях висипки зберігається 1-1,5 тижня.

Найбільш надійний метод профілактики кору – вакцинація. Плановій вакцинації підлягають діти у віці 1 та 6 років. За епідпоказами щеплюють всіх осіб, які були в контакті з хворим на кір і раніше не були щеплені та не хворіли.

Якщо у Вас виникли сумніви, щодо стану власного здоров’я, одразу зверніться до лікаря!

 

Лікар-інфекціоніст Полтавської ЦРКЛ Олександра Белая.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (4 тиждень 2018 року).

За 4 тиждень 2018 року по району зареєстровано 368 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 216, показник становить – 547,2 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 922,6), що нижче епідпорогового на 40,7%. В порівнянні з попереднім тижнем спостерігається збільшення рівня захворюваності на 11,9%. За 4 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 7 мешканців Полтавського району, із них 3 діти.

Підведення підсумків та планування подальшої роботи.

26 січня 2018 року відбулося спільне засідання медичних рад Полтавської центральної районної клінічної лікарні та комунального закладу «Полтавський районний клінічний центр первинної медичної допомоги» на якому були підведені підсумки роботи галузі охорони здоров’я Полтавського району за минулий рік, визначені найбільш актуальні питання подальшої діяльності. Особливої уваги виступаючі приділяли складовим реформування медичної галузі та напрямкам з підвищення економічної ефективності функціонування  установ.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (3 тиждень 2018 року).

За 3 тиждень 2018 року по району зареєстровано 329 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 175, показник становить – 489,2 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 1025,7), що нижче епідпорогового на 52,3%. В порівнянні з попереднім тижнем спостерігається збільшення рівня захворюваності на 12,7%. За 3 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 5 мешканців Полтавського району, із них 1 дитина.

Перша допомога при обмороженні та переохолодженні.

Вплив на організм низьких температур, особливо якщо погода вітряна і волога, обумовлює ризик переохолодження й обмороження. При цьому наступає розлад кровообігу, спочатку шкіри, а потім і глибше-розташованих тканин, після чого настає їх омертвіння.

Спочатку потерпілого морозить, потім з’являються в’ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою. Більше 90% всіх відморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки.

За глибиною ураження розрізняють обмороження 4-х ступенів:

І ступінь – шкіра стає блідою.

ІІ ступінь – з’являються пухирі, шкіра навкруги них має синювато-червоний колір.

ІІІ ступінь – часткове змертвіння м’яких тканин.

IV ступінь – поряд із змертвінням м’яких тканин настає змертвіння кістки.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВІДМОРОЖЕНЬ

1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів. Взуття (в т. ч. чобітки, лижні черевики, черевики з ковзанами) повинно бути вільним, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати повстяні устілки, одягати шерстяні шкарпетки.

2. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти для попередження відмороження.

3. Необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані.

4. Необхідно уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря.

5. Не варто виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень.

6. Рекомендується вживати гарячі їжу та напої.

ПЕРША ДОПОМОГА

Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, її віку та наявних хвороб.

Перш за все необхідно припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах із метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. Максимально швидко слід доправити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої черги треба викликати швидку медичну допомогу для проведення кваліфікованих заходів щодо рятування постраждалого.

При обмороженні І ступеню, ділянки тіла, що охолоджені, необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

При обмороженні II-IV ступеню швидке зігрівання, масаж або розтирання не робіть. Слід накласти на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки зафіксуйте за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язки. Для теплоізоляції можна використовувати ватники, куфайки, вовняну тканину тощо. Ураженим дають пити теплу рідину, гарячу їжу, невелику кількість алкоголю, таблетку аспірину або анальгіну, по 2 таблетки „Но-шпи” або папаверину.

Не потрібно розтирати уражених снігом, тому що кровоносні судини верхніх та нижніх кінцівок можуть постраждати. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це погіршує перебіг обмороження.

Не рекомендується, як неефективний, варіант першої допомоги – застосування олій та жирів, розтирання кінцівок спиртом при глибокому обмороженні.

Зігрівання можна проводити за допомогою теплих ванн. Температуру води слід поступово підвищувати з 20°С до 40°С протягом 20-30 хвилин. При цьому кінцівку необхідно ретельно відмити милом від бруду. Після ванн та розтирання пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов’язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змазувати жиром і мазями. При будь-якому ступені відмороження необхідно звернутися до лікаря.

При загальному охолодженні організму людини легкого ступеню достатньо ефективним методом лікування є зігрівання постраждалого в теплій ванній при початкової температурі води 24°С, поступово температуру води збільшують до нормальної температури тіла людини.

В разі наявності у постраждалого середнього або важкого ступеню охолодження, з порушенням дихання та кровообігу, людину необхідно швидко відвезти до лікувального закладу.

 

Лікар відділення АІТ Полтавської центральної районної клінічної лікарні Ольга Ключікова.

Шановні громадяни!

В черговий раз доводимо до Вашого відома, що в Полтавській центральній районній клінічній лікарні працюють пункти обігріву, які розташовані на центральній базі закладу (м. Полтава, вул. Стрітенська, 58-а) та в структурних підрозділах закладу розташованих в с. Мачухи та Ковалівка.

Всі потребуючі можуть звертатися цілодобово.

 

Адміністрація Полтавської центральної районної клінічної лікарні

Черговий крок назустріч сучасній медицині.

За кількістю нових методів та впроваджених технологій медицина займає одне із провідних місць. Невпинний прогрес сучасної медицини постійно вимагає від лікарів підвищення рівня професійних знань та освоєння новітніх технологій і метод, а від лікувальних закладів – оновлення технічної бази для можливості задовольняти потреби пацієнтів.

На початку минулого року наші фахівці вже знайомили читачів з тим, як впроваджується в закладі лапароскопічна хірургія. Давали детальні роз’яснення, що це за методика і чим вона відрізняється від традиційних відкритих хірургічних втручань, які суттєві переваги має. Нагадаємо, що вже доведено – лапароскопічні операції при багатьох захворюваннях набагато вигідніші, і в першу чергу для пацієнта.

Але ж це було майже рік тому. Неоціненний досвід та майстерність, яких набули наші фахівці (лапароскопічні втручання проводяться на базі хірургічного та гінекологічного відділень, спільно з науковцями «Української медичної стоматологічної академії») оцінили майже півтори сотні пацієнтів з різних куточків нашої області.

А тепер, завдяки підтримці небайдужих людей, маємо абсолютно нові можливості. Для лікарні придбано новітнє обладнання виробництва Німеччини, яке дозволяє виконувати повний спектр надсучасних ендоскопічних хірургічних та гінекологічних втручань. Відкриті нові можливості лапароскопічної хірругії (ендоскопічна лапароскопія – передбачає огляд органів за допомогою медичних оптичних приладів та можливе хірургічне втручання за допомогою спеціалізованого інструментарію) та гістероскопії (це мінімально інвазивний метод обстеження, який полягає в безпосередньому огляді порожнини матки з допомогою гістероскопа – тонкої трубки, якою заходиться в шийку матки з метою дослідження порожнини матки та проведення необхідних маніпуляцій).

Малоінвазивні втручання з приводу жовчокам’яної хвороби, виразкової хвороби шлунку, гриж черевної стінки та діафрагми, варікоцеле, гострого апендициту, пухлинних та не пухлинних захворюваннях кишківника, травм органів черевної порожнини, фіброміом матки, безпліддя, захворювань яєчників вже не «міф» а повсякденні процедури. Не менш важливо, що розширені можливості діагностичної лапароскопії, як єдиного об’єктивного методу обстеження у випадках, коли клінічна картина захворювання не зрозуміла, а правильний діагноз не може бути встановлений іншими методами.

Лапароскопічна хірургія це спосіб виконувати хірургічні маніпуляції та оперативні втручання без розрізу черевної порожнини. Замість розрізу хірург робить лише кілька невеликих проколів, через які вводяться спеціальні інструменти. Те, що відбувається в черевній порожнині пацієнта хірургічна бригада контролює за допомогою відеосистеми, з’єднаної з оптичним приладом, який також вставляється через прокол. Завдяки лапароскопії операція стає «малоінвазивною», тобто не завдає значної травми тканинам і органам пацієнта.

Перевагами лапароскопії є мінімальна травматизація та короткий термін перебування пацієнта в стаціонарі (1-3 доби), швидкому відновлення після операції. Проведення лапароскопії під великим збільшенням уможливлює більш точно й найменш травматично провести будь-яке оперативне втручання. У період заживання після лапароскопії болісні відчуття майже відсутні – немає необхідності застосовувати сильнодіючі знеболюючі лікарські препарати. До значних переваг також можна віднести відсутність післяопераційних дефектів, які спостерігаються при операціях з розрізом.

Коротка інформація для жінок. Гістероскопія порожнини матки дозволяє у багатьох випадках уникнути порожнинних операцій та зберегти матку у жінок репродуктивного віку, внаслідок чого знижується кількість ускладнень, які нерідко призводять до безпліддя. Основною перевагою методу є можливість виявлення внутрішньоматкової патології. У сучасній гінекології широко застосовується такий ендоскопічний метод, як гістероскопія порожнини матки. Придбане обладнання дає можливість не тільки діагностувати але й виконувати хірургічну корекцію патології.

І на останок, короткі але щирі слова подяки людям, що допомогли наблизити наших пацієнтів до можливостей сучасної медицини, адже вартість обладнання становила майже 3,2 млн. грн. і без солідарної участі кількох джерел отримати його було б не можливо. Фінансування отримано з «трьох кошиків» – державного, обласного та районного бюджетів. Виділенню коштів державної субвенції особисто сприяв Народний депутат України Юрій Васильович Бублик. За можливість отримання складової від обласного бюджету клопотався голова Полтавської районної державної адміністрації Ігор Рамазанович Карімов. На рівні району «винайшли можливість» профінансувати придбання лапароскопічної стійки завдяки голові Полтавської районної ради Михайлу Михайловичу Кононенку та найбільш активних представників депутатського корпусу Оленєва Павла Юрійовича і Рибася Анатолія Івановича.

 

З глибокою повагою та вдячністю, особисто від себе та колективу закладу, головний лікар Полтавської центральної районної клінічної лікарні Олег Анатолійович Мехедько.

Санаторій у нас поруч!

В медичній науці є такий дуже важливий розділ – реабілітація. Медична реабілітація вивчає механізм дії фізичних лікувальних чинників, обґрунтовує та створює технології відновлювального лікування, оцінює ефективність медичної реабілітації дорослих та дітей з різноманітною патологією. Кожен знає, що спочатку недуг лікують уколами та пігулками, а потім – різноманітними фізіопроцедурами, вправами, масажами, курсами санаторного лікування та таке інше. Але ж на сьогоднішній день ми рідко маємо змогу поїхати до санаторію та пройти повноцінний і ефективний курс відновного лікування. Проте відновне лікування необхідне дуже багатьом пацієнтам. І завдяки сучасним технологіям воно стає доступне кожному.

У Полтавській центральній районній клінічній лікарні функціонує фізіотерапевтична служба, яка має можливість допомагати відновитись людям із самою різноманітною патологією, запобігти загостренню хронічних хвороб. Служба добре оснащена, а кваліфікований персонал надає допомогу на високому рівні. Серед послуг різноманітні види електротерапії (електрофорез лікувальних розчинів та мікроелементів, діадинамотерапія та ампліпульстерапія при больових синдромах), дарсонвалізація та магнітотерапія для покращення кровообігу та заживлення, ультразвукова терапія та фонофорез лікувальних препаратів, високочастотна та мікрохвильова сантиметрова терапія. Проводиться ультрафіолетове опромінювання загальне, місцеве та тубус-кварц слизових носа і ротоглотки, інгаляції ультразвукові та за допомогою небулайзера. Медичні сестри з масажу проводять лікувальний масаж за різними методиками. Також застосовуються сучасні методи фізіотерапії, такі як біоптрон-терапія, лазерна та КВЧ-терапія.

Завдяки розумінню та підтримці районної влади маємо можливість покращувати матеріально-технічну базу служби. Зростають можливості по відновленню пацієнтів.

Так, минулого року було придбано потужний фізіотерапевтичний комплекс BTL-400 PREMIUM, який дозволяє проводити процедури одночасно двом пацієнтам. За допомогою комплексу проводяться процедури всих видів електротерапії, всі види електростимуляції та комбіновану електро-ультразвукову терапію. Комплекс має широке застосування при захворюваннях та травмах опорно-рухового апарату, артрозо-артритах, контрактурах, невритах, невралгіях, проявах остеохондрозу хребта та багатьох інших хворобах.

В кінці 2017 року введено в експлуатацію надсучасний апарат ударно-хвильової терапії BTL-6000 SWT. Ударна хвиля на сьогодні є одним з найбільш ефективних способів лікування захворювань опорно-рухового апарату з больовим синдромом, які займають одне з перших місць за поширеністю. Ударна хвиля являє собою короткий потужний імпульс тиску. Цей імпульс глибоко проникає в м’які тканини і впливає на уражені ділянки. Під дією ударних хвиль покращується мікроциркуляція, руйнуються кальцинати (патологічні утворення), які є подразником та джерелом болю. Основними показаннями для ударно-хвильової терапії є п’яткова шпора, підошовний фасциіт, ахілодинія, епікондиліт, больові тригерні точки.

До кожного пацієнта використовується індивідуальний підхід і підбір курсу лікування. Процедури відпускаються за призначенням лікаря з урахуванням супутньої патології та протипоказань. Це дозволяє ефективно та безпечно надавати фізіотерапевтичну допомогу.

 

Завідувач фізіотерапевтичним кабінетом Марина Цвик.

Кір – це небезпечне вірусне захворювання.

Кір – це небезпечне вірусне захворювання, що вражає як дітей, так і дорослих, які не мають імунітету проти нього. Сприйнятливість до кору дуже висока – це одне з найбільш заразних захворювань.

Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

На сьогодні кір зафіксували у кількох регіонах України, зокрема, в Одеській, Львівській області, місті Києві.

Кір передається повітряно-крапельним шляхом, вірус кору виділяється хворим в зовнішнє середовище під час кашлю, чхання або тісного особистого контакту. В повітрі або на заражених поверхнях вірус залишається активним протягом двох годин, з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Хвора на кір людина є джерелом зараження з останніх двох днів інкубаційного періоду (триває 8-14 днів, рідко до 17 днів) до четвертого дня після появи висипань. З 5-го дня після появи висипань людина вважається незаразною. Бувають також випадки зараження плоду через плаценту від хворої матері. Сприйнятливість до кору дуже висока – це одне з найбільш заразних захворювань.

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.

Першим симптомом кору є сильне підвищення температури (іноді до 40 градусів). Воно настає через 10-12 днів після зараження і триває 4-7 днів. У хворих спостерігається чхання, кашель, почервоніння очей, сльозотеча і світлобоязнь, запалення горла, діарея, а також маленькі білі цятки на внутрішній поверхні щік

Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже характерний для кору висип, він складається з дрібних папул, оточених плямою і схильних до злиття. Спочатку висип з’являється на обличчі, шиї і за вухами, на наступний день – на тулубі, і потім – на кінцівках помітний висип червоних цяток. Спочатку висип з’являється на обличчі, шиї і за вухами, на наступний день – на тулубі, і потім – на кінцівках. Висип залишається на шкірі 5-6 днів. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя

З 5-го дня після появи висипань людина вважається незаразною. Бувають також випадки зараження плоду через плаценту від хворої матері. Сприйнятливість до кору дуже висока – це одне з найбільш заразних захворювань.

До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Цей вірус небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути не безпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.

Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи – це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей.

Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку)

При кору призначають симптоматичне лікування, специфічного лікування не існує. Використовують відхаркувальні і протизапальні засоби для полегшення запалення дихальних шляхів. При коньюктивіті призначають краплі з антибіотиками. Антибіотики можуть застосовувати в разі розвитку бактеріальних ускладнень.

Найефективнішим засобом проти кору є вакцинація. Її потрібно робити двічі – в шість місяців і в 12 років. Ті, хто пройшов вакцинацію, отримують імунітет на багато років. Імунітет на все життя з’являється і у перехворілих на кір.

 

Лікар-інфекціоніст Полтавської центральної районної клінічної лікарні Олександра Бєлая.