Як вберегтися від грипу.

Сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції почався у жовтні та буде продовжуватися до травня наступного року. В цей період значно зростає ризик заразитися. Які симптоми вимагають госпіталізації та як не захворіти на грип – у порадах від Міністерства охорони здоров’я.

За даними Центру грипу та ГРВІ МОЗ України на третьому тижні жовтня захворіло понад 140 тисяч осіб. Найчастіше хворіли та потребували медичної допомоги в лікарні діти до 14 років. Найвищий показник захворюваності зареєстровано в Київській області (659,9 на 100 тисяч населення), найменший – у Одеській (152,1 на 100 тисяч населення). Смертей через ускладнення від грипу на звітному тижні не зареєстровано.

Симптоми грипу

Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це:

  • різке підвищення температури тіла (більше 38°С);
  • головний біль, біль у м’язах, біль у горлі;
  • кашель;
  • нежить.

Симптоми грипу, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою її життя.

Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо є такі симптоми грипу:

  • обличчя стало дуже блідим чи з’явилось посиніння;
  • важко дихати;
  • температура не спадає впродовж довгого часу;
  • багаторазове блювання та випорожнення;
  • порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;
  • біль у грудній клітині;
  • з’явились домішки крові у мокроті;
  • показники артеріального тиску нижче норми.

Ці симптоми грипу ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Як не захворіти на грип: профілактика

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень-жовтень). Разом з тим, щеплення рекомендують робити і в більш пізні терміни – впродовж всього сезону грипу. Всупереч поширеному міфу, що вакцинація не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу, імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.

За рекомендацією ВООЗ, для забезпечення максимального захисту від вірусів, циркуляція яких очікується саме цього сезону, щорічно змінюється штамовий склад вакцин.

Для Північної півкулі в сезоні 2017-2018 років до складу вакцин проти грипу включені наступні штами вірусів:

– A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – подібний вірус;

– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус;

– вірус B/Brisbane/60/2008.

На сьогодні оновлений штамовий склад затверджено для 4 вакцин проти грипу.

Вакцини проти грипу:

– ІНФЛУВАК® (INFLUVAC®) ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ, ПОВЕРХНЕВИЙ АНТИГЕН, ІНАКТИВОВАНА, виробник Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди;

–  ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН, виробник Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко., Лтд., Китай;

– ДЖІСІ ФЛЮ / GC FLU ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ (РОЗЩЕПЛЕНИЙ ВІРІОН, ІНАКТИВОВАНИЙ), виробник Грін Кросс Корпорейшн, Корея;

– ВАКСІГРИП / VAXIGRIP СПЛІТ-ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ІНАКТИВОВАНА РІДКА, виробник Санофі Пастер, Франція.

На сьогодні у Лабораторії з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру завершено лабораторний контроль зразків препарату ДЖІСІ ФЛЮ/GC FLU, Корея, ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН, Китай та ВАКСІГРИП/VAXIGRIP, Франція. Найближчим часом ці вакцини мають з’явитися в аптеках та закладах охорони здоров’я.

Враховуючи початок епідемічного сезону грипу та ГРВІ, необхідність проведення вакцинації населення для профілактики грипу, Міністерство охорони здоров’я направило до Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками лист з проханням першочергово провести контроль якості вакцин проти грипу.

Щеплення проти грипу не входять до національного календаря щеплень, а відтак, ці вакцини не закуповуються за кошти державного бюджету. Вони можуть купуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством.

Кому необхідно зробити щеплення в першу чергу

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

Відомі такі групи ризику:

  • діти до 5 років (особливо діти до 2 років);
  • вагітні жінки;
  • люди віком від 65 років;
  • люди з надмірною вагою;
  • хворі на діабет;
  • хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
  • хворі на хронічні захворювання легенів;
  • люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
  • люди, які перебувають на імуно-супресивній терапії.

Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво знижує їхні шанси видужати без небезпечних ускладнень, а часто – і вижити.

Крім того, існують професійні групи ризику:

  • медичні працівники;
  • вчителі й вихователі;
  • продавці;
  • водії громадського транспорту;
  • усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

Корисні звички для профілактики грипу

Хоча найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу – щорічна вакцинація, деякі прості правила допоможуть уникнути хвороби.

  1. «Захворів – сиди вдома»

Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.

  1. Уникайте близького контакту з хворим

Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.

  1. Прикривайте ніс та рот

Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

  1. Мийте руки

Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

  1. Намагайтеся не торкатися обличчя

На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

  1. Провітрюйте та дезінфікуйте приміщення

Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезінфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.

  1. Привчіть себе до корисних звичок

Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

 

Полтавський обласний Центр здоров’я.

Відповідаємо на запитання про медреформу. Випуск 6/10.

Ми продовжуємо відповідати на ваші питання щодо медичної реформи.

  1. Чи сплачуватиме Національна служба здоров’я за послуги приватним лікарням?

Якщо приватна лікарня укладе договір на надання медичних послуг населенню з Національною службою здоров’я, вона буде отримувати кошти за єдиними тарифами, які є однаковими для всіх медичних закладів, незалежно від форми власності.

  1. Які медичні послуги будуть платними для пацієнтів?

З початком медреформи більшість медичних послуг буде безоплатними для пацієнта, але платними для держави.

Щороку Верховна Рада затверджуватиме програму медичних гарантій разом із державним бюджетом на наступний рік. Відповідно обсяг послуг у програмі медичних гарантій залежатиме від розміру фінансування з державного бюджету. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена у 2019 році на 2020 рік.

До 2020 року головна задача Міністерства охорони здоров’я, Уряду і Парламенту зібрати реальну статистику захворюваності, розрахувати справедливі тарифи на кожну послугу та виділити достатньо коштів, щоб закупити потрібну кількість послуг і ліків. Зробити все, щоб у 2020 році українці отримували максимальну кількість медпослуг за державний кошт, а перелік платних послуг був мінімальним.

  1. Які медичні послуги та ліки оплачуватимуться з держбюджету, а які – з місцевих бюджетів?

Національна служба здоров’я України за програмою медичних гарантій оплачуватиме надання пацієнтам конкретного списку послуг з державного бюджету. Але, звичайно, будуть і послуги, які не оплачуються державою.

Органи місцевого самоврядування можуть створювати окремі програми місцевих бюджетів на закупівлю додаткових послуг в інтересах місцевого населення. Також органи місцевого самоврядування як власники закладів зможуть виділяти додаткове фінансування, наприклад, на оновлення технічного забезпечення медзакладів або додаткові премії медичних працівників.

  1. Хто оплачуватиме працю медичних сестер, фельдшерів?

Вартість роботи усіх медичних працівників, які беруть участь у наданні медичної послуги, буде закладена в тариф надання спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної послуги. НСЗУ сплачує кошти за надані послуги напряму медичному закладу, а той, у свою чергу, оплачує з цих грошей роботу медичних працівників, у тому числі середнього та молодшого медперсоналу — медичних сестер, фельдшерів тощо.

  1. Чи може сімейний лікар відмовитися від пацієнта?

Чи може сімейний лікар відмовити пацієнту в укладенні декларації?

У статті 9 законопроекту №6327 чітко передбачено, що пацієнт реалізує своє право на вибір лікаря шляхом подання надавачу медичних послуг декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги.

Лікарю, який надає первинні медичні послуги, забороняється відмовляти у прийнятті декларації про вибір лікаря на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, його віку, статі, соціального статусу, матеріального становища, зареєстрованого місця проживання тощо, крім випадків, передбачених законодавством.

Випадки, передбачені законом, описані в Основах законодавства у статті 34, де зазначається, що лікар має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо той не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку медзакладу, за умови, що це не загрожуватиме життю хворого і здоров’ю населення.

 

За матеріалами сайту МОЗ України.

Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від МОЗ.

Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки, проживання чи розміру хабаря. Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра, або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава. Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря і укладення договорів) триває у пілотному режимі. А дата початку всеукраїнської кампанії буде визначена після того, як закон №6327 підпише Президент. Як обрати сімейного лікаря – далі у статті.

Крок перший – визначіться з лікарем.

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.

Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі. Інший варіант – просто зверніться у будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні заклади вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатись до лікаря «строго за пропискою» – можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому, роботи тощо.

Крок другий – підпишіть декларацію.

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щороку. З іншого боку, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це у будь-який час.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.

Основний спосіб заповнення декларації — електроний: лікар внесе ваші дані в систему. Важливо, що декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням. Якщо ж у вас немає мобільного телефону, лікар сфотографує чи відсканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації.

Потім лікар роздрукує декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), – і з цього моменту ви можете звертатись до лікаря у будь-який час.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів. Таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Можуть бути і виняткові ситуації, наприклад, коли лікар працює в селі, де проживає більше 2 тисяч людей. Тож якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може просто не залишитись місць для нових пацієнтів.

Крок третій – звертайтесь при першій необхідності.

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Як показує світовий досвід більшість проблем із здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо у разі вчасного звернення. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Тож з цих міркувань краще обирати лікаря, який практикує поруч з вами – це скоротить витрати часу на дорогу.

Крок четвертий – не давайте хабарів.

У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн. на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн. Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн. до 1 000 000 грн. у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 грн. у 2019. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Близько половини цих коштів — видатки практики, все інше — зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити держава — саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші НЕ платили пацієнти, як це відбувається зараз. Тож йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви маєте покласти «подяку» в кишеню лікарю. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.

 

За матеріалами сайту МОЗ України.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (43 тиждень 2017 року)

За 43 тиждень 2017 року по району зареєстровано 358 випадків захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 197, показник становить – 530,2 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 743,5), що нижче епідпорогового на 28,7%. В порівнянні з 42 тижнем 2017 року спостерігається збільшення рівня захворюваності на 4,7%. За 43 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 2 мешканця Полтавського району, обоє діти.

До відома мешканців Полтавського району та зацікавлених осіб!

До 31 жовтня 2017 року ТОВ «Незалежна лабораторія INVITRO» проводить соціальну акцію для населення з визначення тиреотропного гормону.

За умовами акції жителям Полтавської області надається можливість здати аналіз крові на визначення тиреотропного гормону за 65,0 грн. Всі бажаючі можуть звернутися до найближчих відділень ТОВ «Незалежна лабораторія INVITRO» розташованих за адресами:

  • м. Полтава, вул. Пушкіна, 145;
  • м. Полтава, вул. Мазепи, 20.

У Полтавському обласному клінічному онкологічному диспансері Тиждень відкритих дверей

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Відзначення Всеукраїнського дня зумовлене сумною статистикою: нині хвороба посідає перше місце в структурі онкологічних захворювань жіночого населення нашої держави. Щороку діагностується 16 тис. випадків, кожну годину виявляють два нових випадки цього захворювання і кожну годину помирає одна українка із цим діагнозом. Головна причина – пізня діагностика хвороби.

Кожна жінка, яка має бажання та піклується про своє здоров’я, має можливість під час Тижня відкритих дверей, без направлення сімейного лікаря, звернутися за консультацією та обстеженням до фахівців диспансеру. Можливо, нерішучих жінок прийти до лікаря надихнуть люблячі чоловіки, батьки або сини.

Цього дня медики разом з представницями неурядових організацій «Надія є!» та «У гармонії з життям» та журналістами зібралися аби обмінятися думками щодо важливості профілактики і раннього виявлення недуги та розвіяти міф про приреченість хворих.

Як сказав директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак: «Виявлений на ранніх стадіях рак молочної залози виліковний приблизно у 94% випадків. Якщо ми виявляємо на 1-й стадії, маємо 95% успіху. На 2-й стадії маємо 80% успіху і так далі. Отже, варто пам’ятати, що рак молочної залози – не вирок, а хвороба, яку лікують і перемагають!».

На Полтавщині щороку через рак молочної залози передчасно йдуть із життя близько 300 жінок, говорить головний лікар обласного онкологічного диспансеру Орест Вовк та наводить цифри: «На початок жовтня цього року на диспансерному обліку в нашому закладі перебуває майже 6 тисяч хворих на рак молочної залози. На сьогоднішній день вперше в житті встановлено діагноз «злоякісне новоутворення молочної залози» у 352 жінок».

Зав. диспансерним відділенням обласного онкологічного диспансеру Артем Айкян наголосив, що не лише у Тиждень відкритих дверей, до них мають можливість звернутися небайдужі до свого здоров’я жінки, але й у будь-який час.

Лікарі-онкологи та акушер-гінекологи, серед яких і головний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров’я Людмила Іванова, радять систематично відвідувати лікаря, а надто, якщо у родині вже були випадки онкологічних захворювань. Вона нагадала про роль визначення та знання самою жінкою свого генетичного статусу.

Завдяки систематичним самообстеженням жінкою своїх молочних залоз можна виявити захворювання на ранній стадії, коли воно піддається ефективному лікуванню. Самодіагностика разом із клінічним обстеженням і скринінгом – три умови для своєчасного розпізнавання недуги.

На жаль, рак у 95% випадків не турбує жінку на ранній стадії, тому за відсутності болю, на хворобу вона зазвичай не звертає уваги. Проте, аби попередити виникнення хвороби, для кожної жінки дуже важливим є проведення самообстеження.

Це свого часу допомогло успішно подолати хворобу керівниці ГО «Надія є!» Ніні Петренко. Вона поділилася своєю історією: «Я сама медик, і під час самообстеження виявила у себе пухлину, звернулася до лікарів диспансеру. Страшний діагноз я почула напередодні жіночого свята – 8 Березня 2000 року. Психологічно було дуже важко, було складно це зрозуміти. Вже 31-го числа мене прооперували. Далі була радіотерапія, вибір протезування, реабілітація, звикання жити по-новому. Мені дуже допомогла підтримка близьких».

Тепер Ніна Олександрівна сама допомагає жінкам, які стикнулися з цим випробуванням, очолюючи організацію «Надія є!». До складу організації входять біля 30-ти жінок, які бажають підтримати інших у складний для них час, підказати що робити, надихнути власним прикладом.

Тому йшлося про потребу розширення психологічної та реабілітаційної допомоги для жінок з діагнозом «рак молочної залози».

У ході жвавого обговорення, було досягнуто домовленості: хоч скільки б писали про онкологічні хвороби, не можна переоцінити нагальність їх профілактики, ранньої діагностики та своєчасного лікування.

Здоровий спосіб життя, систематичне самообстеження жінкою молочної залози, а також рання діагностика й доступ до якісної та своєчасної допомоги є головними у боротьби проти раку молочної залози.

Довідково. Ви у зоні ризику, якщо:

– у вашій родині у когось був рак грудної залози (ризик збільшується у 2-3 рази);

– у вас рано почалось статеве дозрівання (менархе);

– у вас пізно розпочалась менопауза;

– ви пізно народили першу дитину і/або не годували її грудьми (грудне вигодовування має захисний ефект);

– ви користуєтесь протизаплідними пігулками (вживаєте пероральні контрацептиви);
– ви проходили курс замісної гормональної терапії;

– зловживаєте алкоголем;

– маєте надмірну вагу;

– фізично неактивні.

Наявність цих факторів не означає, що у вас обов’язково з’явиться рак грудей. Так само, як і їх відсутність не гарантує захисту від хвороби. Всебічний контроль раку включає профілактику, раннє виявлення, діагностику та лікування, реабілітацію та паліативну допомогу.

 

За матеріалами сайту ДОЗ Полтавської облдержадміністрації.

Інформація щодо захворюваності на грип та ГРВІ (42 тиждень 2017 року)

За 42 тиждень 2017 року по району зареєстровано 342 випадки захворювання на ГРВІ (грип не реєструвався), в тому числі у дітей – 99, показник становить – 506,5 на 100 тис. населення (показник епідпорогу – 762,7), що нижче епідпорогового на 33,6%. В порівнянні з 41 тижнем 2017 року спостерігається збільшення рівня захворюваності на 6,9%. За 42 тиждень до медичних закладів області з гострими респіраторними вірусними інфекціями госпіталізовані 4 мешканця Полтавського району, троє із них діти.

Медичну реформу ухвалено. Які зміни чекають на українців?

Відбулася історична подія для України. Верховна Рада України ухвалила медичну реформу. Народні депутати ухвалили у другому читанні законопроект №6327, що докорінну змінює систему охорони здоров’я. У першому читанні парламентарі також проголосували за законопроект №6604, що забезпечує фінансування реалізації медичної реформи з державного бюджету.

Це означає, що з 2018 року в Україні починає працювати національна страхова система, яка буде покривати лікування кожного українця. Медична реформа розпочнеться зі змін фінансування первинної медичної допомоги.

Нова модель фінансування для закладів спеціалізованої та вискоспеціалізованої медичної допомоги запрацює з 2020 року. Проте у 2018-2019 року певні послуги будуть фінансуватися у рамках пілотних проектів.

Народні депутати внесли певні правки до початкового варіанту законопроекту №6327. Основні з них – це відмова від співоплат та міжнародних протоколів. Однак медики можуть використовувати міжнародні клінічні настанови, згідно з наказом МОЗУ №1422.

Співоплата є важливим фінансовим інструментом, що мав розширить доступ громадян до лікування, але вирішено запускати систему в класичному вигляді, як вона працює у Великій Британії і ряді інших країн, без співоплат. До цього питання Уряд повернеться ближче до 2020 року, адже співоплати планувалося запустити разом з новою моделлю фінансування амбулаторного та стаціонарного лікування.

Також під час розгляду законопроекту була внесена правка, яка тимчасово протягом 2018-2019 років дозволяє Кабінету Міністрів України використовувати механізм субвенції. Це дозволить Уряду бути більш гнучким під час втілення медичної реформи.

Приписна кампанія до сімейних лікарів розпочнеться не раніше, ніж Президент України підпише Закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Про дату запуску буде оголошено окремо.

Міністерство охорони здоров’я готує пакет нормативних документів, методичних рекомендацій та великий операційний посібник для місцевого самоврядування, лікарів та керівників медичних закладів.

 

За матеріалами сайту МОЗ України.

МОЗ, регіони та медична спільнота готові впроваджувати медичну реформу.

18 жовтня відбулася нарада керівництва Міністерства охорони здоров’я України, регіональних департаментів охорони здоров’я та головних лікарів. Обговорювали формат лікарень інтенсивної допомоги в рамках діяльності госпітальних округів. Та оскільки медиків зараз найбільше цікавить ухвалення парламентом законопроектів №6327 і №6604, які запустять медичну реформу, то значною мірою розмова точилася довкола очікуваних змін.

Доктор Уляна Супрун наголосила, що зміни в системі охорони здоров’я вже почалися. Зокрема, впроваджується система госпітальних округів, діє програма «Доступні ліки», у тестовому режимі працює електронна система обліку. Також в. о. міністра роз’яснила прикладні питання, що стосуються медреформи: які переваги реформи для пацієнтів, лікарів та держави. Керівники МОЗУ представили план впровадження реформи та розвінчали популярні міфи про неї.

Заступник міністра Роман Ілик підкреслив, що створення лікарень інтенсивної терапії – це частина великої реформи. Розробка цього питання свідчить про те, що ми підходимо до реформи як до повсякденної реальності, а не непевного майбутнього. Роман Ілик нагадав, що реформа впроваджується в першу чергу для пацієнтів. Адже, згідно з соціальними опитуваннями, понад 50% людей не приходять до лікувальних закладів у разі потреби, оскільки для них це задорого.

Заступник міністра Павло Ковтонюк прийшов на зустріч із зали Парламенту, де відбувалось обговорення поправок до законопроекту #6327. Заступник міністра наголосив, що важливим етапом підготовки до реформи є автономізація лікувальних закладів і, відтак, ефективне розпорядження коштами.

Віктор Петрович Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації, поділився досвідом створення лікарень інтенсивного лікування, управління госпітальними округами та використання міжбюджетних трансферів. Він зауважив, що реформа має бути неодмінно комплексною. Одним із важливих завдань Віктор Лисак вважає облаштування відділень невідкладних станів.

Представники регіонів цікавилися як нагальними питаннями (дефіцитом медичних субвенцій та складом національного переліку основних лікарських засобів), так і особливостями втілення медичної реформи.

Налаштованість на спільну продуктивну працю, підтримка медичної спільноти та представників регіонів засвідчують, що ми готові втілювати реформу та впроваджувати її на всіх рівнях. Ще раз закликаємо представників регіонів надсилати свої зауваження і побажання до конкретних механізмів реформи.

 

За матеріалами сайту МОЗ України.