Допомога дітям.

Вже досить тривалий час Полтавська районна організація спілки ветеранів війни в Афганістані опікується вихованцями дитячого будинку-інтернату на Луганщині. Самі необхідні речі для створення хоча б мінімальних умов проживання доправляються для дітей у прифронтову зону.

Залучили «афганці» до доброї справи і працівників Полтавської центральної районної клінічної лікарні. Колектив закладу вже має тривалу і плідну «волонтерську біографію». На заклик допомогти дітям відкликнулось багато небайдужих.

Шановні мешканці Щербанівської об’єднаної територіальної громади !

Нагадуємо, що потреба для 100% забезпечення до кінця 2018 року жителів Щербанівської об’єднаної територіальної громади препаратами інсулінів складає 402,7 тис. грн. Станом на 20.09.2018 року рішеннями сесій Щербанівської об’єднаної територіальної громади на відповідні потреби було виділено 145,0 тис. грн.

За умовами угоди Полтавське обласне комунальне підприємство «Полтавафарм» проводить забезпечення населення препаратами інсулінів на пільгових умовах виключно в межах виділеного фінансування.

Профілактика грипу

Грип вважається найпоширенішим інфекційним захворюванням, і щорічно нагадує про себе в холодну пору року.

Кожен сезон грипують мільйони дорослих і дітей і в усьому світі, а 250-500 тис. захворілих помирають від ускладнень, свідчать дані ВООЗ.

Грип – це гостре респіраторне захворювання, викликане вірусами. Входить в групу ГРВІ та супроводжується ураженням дихальних шляхів і загальною інтоксикацією. Передається повітряно-крапельним шляхом.

Вірус грипу легко змінюється. Щорічно з’являються нові його штами, з якими імунна система населення світу ще не зустрічалася. Тому інфекція здатна охопити величезні маси населення в короткі терміни. Зараз відомо більше 2 тисяч варіантів вірусу груп A, B і С, включаючи гучні в останні роки «свинячий» і «пташиний». Ідеальними умовами для вірусів є низькі температури повітря при підвищеній вологості Цього сезону пік епідемії грипу вірусологи прогнозують на останній тиждень грудня. Очікують циркуляцію трьох штамів – “Гонконг”, “Брісбен” і новий для України варіант штаму грипу А H1N1 – “Мічиган”. Що очікувати від нього – ще не зрозуміло у повній мірі.

Симптоми “Мічигану” як і в інших штамів – висока температура, яка піднімається раптово та головний біль. Людина почувається погано з перших годин.. Вірус H1N1 викликає захворювання, яке перебігає тяжко. Він одразу вражає нижні дихальні шляхи, а не так як інші віруси. Його треба почати лікувати у дні, навіть перші години захворювання.

До інфекції сприйнятливі люди різного віку, особливо ті, у кого імунна система ослаблена. Зниженню імунітету і ослабленню захисних функцій організму сприяють переохолодження, стрес і нервові потрясіння, емоційне і фізичне перенапруження, зловживання алкоголем. Діти, літні, вагітні та люди, які мають хронічні хвороби, переносять захворювання найбільш важко.

Ускладнення зустрічаються відносно нечасто, але в разі розвитку становлять серйозну загрозу здоров’ю і життю людини. До них відносяться бактеріальні синусити, отити,пневмонія , вірусний енцефаліт, менінгіт, ускладнення хронічних захворювань, міокардит та інші. Щоб уникнути ускладнень, необхідно своєчасно розпізнати симптоми грипу, лікування повинно бути адекватним.

Симптоми гриппу дуже схожі на симптоми інших ГРВІ, тому багато людей списують їх на застуду і не поспішають викликати лікаря. Однак при цьому захворюванні важливо якнайшвидше розпочати лікування. Точна діагностика проводиться за результатами лабораторних досліджень, а на практиці діагноз ставиться на підставі даних про захворюваність ГРВІ в конкретний період часу.

На відміну від застуди, симптоми грипу, як правило, з’являються раптово. Хвороба заявляє про себе:

Високою температурою

Болем у суглобах і м’язах

Загальною слабкістю

Головним болем

Сухим кашлем, болем в горлі, нежиттю

Почервонінням шкіри; очі червоніють і запалюються.

У немовлят симптоми грипу нагадують бронхіт, пневмонію та інші інфекції дихальних шляхів. При цьому у маленької дитини може бути пронос, блювота, біль у животі.

Загальні рекомендації лікування грипу включають немедикаментозне лікування, прийом препаратів для полегшення симптомів і противірусних препаратів.

До немедикаментозних засобів лікування відносяться:

 • Дотримання постільного режиму (5 днів). Під час гострого періоду відмовтеся від читання, перегляду телевізора, роботи за комп’ютером, щоб не перевантажувати ослаблений хворобою організм.
 • Рясне тепле питво. Краще, щоб це були чай з лимоном, настій шипшини, чорної смородини, морс з журавлиною. Такі багаті вітаміном С напої, допоможуть вивести з організму токсини, утворені в результаті життєдіяльності вірусів.
 • Для зняття симптомів грипу застосовуються:
 • Нестероїдні протизапальні засоби (знижують температуру, зменшують біль). Нагадаємо, що знижувати температуру нижче 38 градусів не рекомендується. Виняток — маленькі діти і схильні до судом люди. При цьому категорично не можна збивати високу температуру у дитини аспірином. При вірусній інфекції він може викликати ускладнення — синдром Рейє, який проявляється епілептичним припадком і комою.
 • Краплі для носа
 • Полоскання горла дезінфікуючими розчинами (у тому числі, на рослинній основі)
 • Препарати від кашлю

Противірусна терапія грипу включає вакцинацію, прийом імуностимуляторів та противірусних препаратів. Імуностимулятори короткочасно підсилюють неспецифічний імунітет і сприяють виробленню інтерферонів. Противірусні препарати пригнічують розмноження вірусу

Вакцини стимулюють вироблення антитіл до зараження вірусом. Вакцинація не забезпечує 100% захист від грипу, але допомагає запобігти розвитку ускладнень.

Вчасно зроблене щеплення від грипу, допоможе організму правильно реагувати на збудник хвороби і зробить його менш сприйнятливим. Вакцинація допомагає знизити наслідки захворювання, зменшує ризик появи ускладнень і запобігає його активне поширення.

Стандартні препарати при попаданні в організм ідентифікують вірус за його білковій оболонці, а потім блокують його. Але головна проблема зі створенням ефективних лікарських засобів полягає в тому, що вірус видозмінюється кожен рік. А значить вакцина, створена в минулому році, не може правильно розпізнавати і зупиняти поширення вірусу прийдешнього сезону.

Рішення про вакцинацію від грипу в 2018 році кожен повинен приймати індивідуально. Але є категорії людей, які знаходяться в групі ризику по даному захворюванню. Саме у них вірогідність розвитку ускладнень особливо висока.

Найбільш схильні до ризику захворювання на такі категорії:

 • Ранній дитячий вік – від півроку до 5 років, особливо, якщо дитина відвідує дитячий садок або інше навчально-виховний заклад.
 • Люди, старші 60 років, які мають різні хронічні захворювання.
 • Онкологічні хворі.
 • Дорослі, в анамнезі у яких є цукровий діабет, проблеми з верхніми дихальними шляхами і серцево-судинною системою.
 • Люди зі зниженими захисними силами організму, порушенням функціонування ендокринної та нервової систем.
 • Співробітники медичних і освітніх установ.

Люди з інвалідністю та пацієнти будинків престарілих.

Щоб отримати надійний імунітет до сезону піку захворюваності, щеплення від грипу в 2017-2018 роках необхідно зробити заздалегідь, мінімум за 10-15 днів. Не можна розглядати вакцинацію в якості екстреної заходи захисту від вірусу. Але і сильно заздалегідь вводити препарат недоцільно. По-перше, з часом знижується кількість антитіл у крові через 6-12 місяців після щеплення імунітет вже не зможе протистояти інфекції. А по-друге, спрогнозувати, який саме штам може стати причиною пандемії – складно.

Майбутнім мамам можна щепитися від небезпечного вірусу тільки у другому чи третьому триместрі вагітності. У тому випадку, якщо пік вірусних захворювань збігається з першим триместром, то необхідна консультація з гінекологом для зважування потенційних ризиків для здоров’я матері та плода.

Також вакцинацію від грипу протипоказане в наступних випадках:

 • Наявність алергічної реакції на компоненти препарату – яєчний білок, антибіотики і консерванти.
 • Прояв алергії після щеплення в попередні періоди.
 • Гостра стадія захворювання або загострення хронічних хвороб, що проявляються підвищенням температури тіла.

Після щеплення можуть спостерігатися такі побічні реакції: невелика набряклість, болючість і почервоніння шкіри в місці введення препарату, незначне підвищення температури тіла, головний біль, нежить, спастичні відчуття в м’язах і блювота.

Незважаючи на можливість появи низки негативних наслідків, вакцинація від грипу підвищує опірність організму вірусу, полегшує перебіг хвороби і запобігає виникненню ускладнень.

 • На жаль, тема лікування грипу досі супроводжується міфами. Наприклад, до поширених помилок належать такі: грип можна лікувати антибіотиками або взагалі не лікувати. Через це хвороба затягується або призводить до ускладнень.

При перших проявах захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря за місцем проживання.

І пам’ятайте, що нехтування хворобою, або самолікування може призвести до тяжкого перебігу хвороби, виникнення ускладнень, що значно погіршує прогноз лікування.

 

Лікар-інфекціоніст поліклінічного відділення Полтавської центральної районної клінічної лікарні Олександра Бєлая.