Правила прийому антибіотиків.

Останнім часом, дуже актуальним стало питання ефективного застосування антибактеріальних препаратів. Порушення правил використання антибіотиків часто призводить до катастрофічних наслідків: відсутність бажаного результату від лікування та культивування не чутливих до лікарських засобів збудників захворювань. Але негативних наслідків можливо уникнути, дотримуючи простих правил.

1 правило. Будь які антибіотики слід приймати виключно за призначенням лікаря.

2 правило. Записуйте всю інформацію про прийом антибіотиків вами раніше: коли, які, яким курсом, при яких захворюваннях. Особливо це стосується прийому препаратів дітьми. Під час застосування антибіотиків важливо звертати увагу на те, які були побічні дії або прояви алергії і записувати це. Лікар не зможе адекватно підібрати вам антибіотик, у разі, коли не володіє інформацією – які, в яких дозах приймали антибіотики ви чи ваша дитина.

3 правило. Ніколи не випрошуйте у лікаря призначення антибіотиків. Лікар може і призначити вам антимікробні засоби без особливих показань, якщо ви будете наполягати. Застосування антибіотиків значно прискорює одужання, але це не завжди виправдано. Тим більше не просіть в аптеці «що-небудь» посильніше. Сильніше – не означає ефективніше. Іноді в аптеці можуть запропонувати замінити один препарат аналогічним, в даному випадку краще узгодити подібну заміну з лікарем, або уточнити у фармацевта склад і діючу речовину, щоб не порушити дозування, призначене лікарем.

4 правило. Здайте аналіз на бактеріальний посів для вибору «кращого» антибіотика. При деяких захворюваннях ідеально, коли є можливість здати аналізи на бактеріальний посів з визначенням чутливості до антибіотиків. Коли є лабораторні дані, підбір антибіотика спрощується і в цьому випадку лікування виходить зі снайперською точністю. Недоліком цього аналізу є те, що очікування результату займає від 2 до 7 днів.

5 правило. Суворо дотримуватися час і кратність прийому. Завжди витримуйте рівні проміжки часу між прийомами антибіотика. Це треба для підтримки постійної концентрації препарату в крові. Багато хто помилково сприймають інформацію про кратності прийому, якщо рекомендовано приймати 3 рази на день, це не означає, що прийом повинен бути на сніданок, обід і вечерю. Це означає, що прийом здійснюється через 8 годин. Якщо 2 рази на день, то точно через 12 годин.

6 правило. Скільки днів приймати антибіотики? Зазвичай достатньо 5 – 7 днів, іноді термін прийому антибіотика становить 10-14 днів. Тривалість прийому антибіотиків встановлює лікар.

7 правило. Безперервність курсу лікування. Якщо розпочато курс антибіотика, ні в якому разі не можна припиняти лікування, як тільки відчуєте поліпшення. Варто продовжувати лікування через 2-3 дні після поліпшення, видужання. Також слід стежити за ефектом від антибіотика. Якщо протягом двох днів поліпшення не спостерігається, значить збудник до цього антибіотика стійкий і його слід замінити.

8 правило. Ніколи не намагайтеся коригувати дозування антибіотика. Застосування препаратів в малих дозах дуже небезпечно, оскільки підвищується ймовірність виникнення стійких бактерій. Збільшення дози теж не безпечно, оскільки призводить до передозування і побічних ефектів.

9 правило. Чим запивати і коли пити антибіотик? Дотримуйтесь інструкції з правильного прийому конкретного лікарського препарату. Краще не приймати антибіотики під час їжі, доцільно випивати їх за годину до їди або через годину після їжі. Запивайте будь-які ліки тільки водою, чистою, негазованою. Не можна запивати антибіотики молоком і кисломолочними продуктами, а також чаєм, кавою і соками.

10 правило. Приймайте пробіотики. Одночасно з прийомом антибіотиків варто приймати препарати, які відновлюють природну мікрофлору кишківника. Оскільки антибактеріальні засоби знищують корисні бактерії в організмі, треба приймати пробіотики, вживати кисломолочні продукти (окремо від прийому антибіотиків).

11 правило. При лікуванні антибіотиками дотримуйтесь спеціальної дієти. Варто відмовитися від жирних продуктів, смажених, копченостей і консервованих продуктів, виключити алкоголь і кислі фрукти. Прийом антибіотиків пригнічує роботу печінки, отже, їжа не повинна занадто навантажувати печінку. У раціон включайте більше овочів, солодких фруктів, білий, хліб.

 

 

 

Голова ЛКК Полтавської центральної районної клінічної лікарні Олена Жорняк