Кір – небезпечне захворювання!

Кір — надзвичайно контагіозна гостра інфекційна хвороба. Вона характеризується загальною інтоксикацією, підвищенням температури тіла, катаром слизових оболонок дихальних шляхів та кон’юнктив, наступною появою плямисто-папульозного висипу, що покриває шкіру хворого. Кір зустрічається не тільки у дітей, але і у дорослих, причому перебігає, як правило,важче. Збудник кору — фільтрівний вірус, нестійкий у навколишньому середовищі. Джерелом зараження при корі є хвора на цю недугу людина. Хвора на кір людина стає заразною ще за 2-3 дні до появи перших симптомів хвороби і виділяє збудників у довкілля до 5-го дня від появи висипань.

Зараження кором здорової людини відбувається при вдиханні мікрочастинок слизу та слини, виділених хворим. Зараження кором відбувається не лише за тісного контакту, але й за перебування на відстані декількох метрів від хворого (через коридори, сходові клітки в сусідні кімнати та квартири). Кір це надзвичайно висококонтагіозне захворювання. Хвора на цю недугу людина перебуваючи на роботі чи заняттях, заражає практично всіх оточуючих, тому ця інфекція особливо швидко поширюється в навчальних закладах. Передача кору через предмети та третю особу не відбувається.

Імунітет до кору у дорослих є результатом перенесеної ними хвороби. Завдяки трансплацентарному імунітету діти до 3 міс не хворіють на кір, а у віці від 3 до 6 міс хворіють дуже рідко, останнім часом у зв’язку з уведенням масової вакцинації спостерігаються зміни вікової структури хворих на кір: збільшується питома вага дітей старшого віку та дорослих, тобто контингентів, які давно були імунізовані або зовсім не підлягають імунізації. Характерною особливістю останніх років є збільшення випадків повторних захворювань на кір (0,5—6 %).

Симптоми хвороби.

З моменту зараження вірусом кору до появи перших клінічних ознак хвороби проходить від 8 до 17, в середньому 9-11 днів. Захворювання починається гостро з ознобу, підвищення температури тіла до 38-39°С.

Впродовж кількох годин утруднюється дихання через ніс, з’являються сухий кашель, світлобоязнь, ріжучий біль в очах. На 4-й день хвороби (рідше на 3-й чи 5-й день) з’являється висипка на шкірі.

Висипка виникає поетапно: спочатку на шкірі обличчя, шиї та верхній частині спини і грудей, в наступний день поширюється по тулубі та стегнах, ще через день – з’являється на гомілках. В частині випадків кір може ускладнюватися ларингітом, бронхітом, пневмонією, отитом, гайморитом, енцефалітом, менінгітом, які можуть призвести до смерті хворого.

Крім цього кір може суттєво обтяжувати перебіг вагітності та негативно впливати на внутрішньоматковий розвиток плода. Якщо не виникли ускладнення захворювання завершується одужанням на 9-10 день. Пігментація в місцях висипки зберігається 1-1,5 тижня.

Найбільш надійний метод профілактики кору – вакцинація. Плановій вакцинації підлягають діти у віці 1 та 6 років. За епідпоказами щеплюють всіх осіб до 30 років, які були в контакті з хворим на кір і раніше не були щеплені та не хворіли.

Якщо у Вас виникли сумніви, щодо стану власного здоров’я, одразу зверніться до лікаря!

 

Лікар-інфекціоніст Полтавської ЦРКЛ Олександра Бєлая