Трохи знань про гепатити.

Причинами порушення роботи печінки найчастіше є вірусні інфекції (викликають гепатити – захворювання печінки запального характеру), зловживання алкоголем та ожиріння. Деякі люди з гепатитом не мають симптомів, тоді як у інших з’являється жовте забарвлення шкіри та білків очей (жовтяниця), поганий апетит, блювота, втома, біль у животі, діарея. Інфекції, що спричиняють вірусні гепатити, мають глобальне поширення та серйозні наслідки.

Гепатит є гострим, якщо він зникає протягом шести місяців, і хронічним, якщо хвороба триває більше шести місяців. Гострий гепатит може зникнути сам по собі або перейти у хронічну форму.

Хронічний гепатит може привести до цирозу (рубцюванню печінки), печінкової недостатності (порушуються всі функції печінки), раку печінки. Гепатит призводить до більш ніж мільйона смертей на рік, більшість з яких у наслідок опосередковано від рубців на печінці або раку печінки.

Найчастіше гепатит спричиняють віруси гепатитів А, В, С, Д.

Гепатит А передаються переважно через заражену їжу та воду. В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук.

Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі. Найчастіше це:

  • підвищена температура,
  • слабкість,
  • відсутність апетиту,
  • діарея,
  • блювота,
  • неприємні відчуття в животі,
  • сеча стає темнішою,
  • пожовтіння шкіри і білків очей.

Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище.

Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих. Більше того, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%. У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків.

Іноді відбуваються рецидиви гепатиту А. Так, у людини, яка щойно одужала, знову з’являються симптоми хвороби. Проте після ще одного епізоду хвороби настає одужання.

Захворіти може кожен. Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю.

За даними Всесвітньої організації здоров’я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується по життєвий імунітет до хвороби.

Оскільки гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом, то перш за все вберегтися від хвороби допоможе дотримання санітарних норм.

Профілактика гепатиту А включає:

  • правила особистої гігієни,
  • споживання кип’яченої води,
  • чисті фрукти і овочі,
  • відмову від самолікування.

Гепатити В та С в основному передаються через кров (медичні маніпуляції з порушенням умов стерилізації інструментарію, косметичні процедури пов’язані з контактом із кров’ю, використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків), статевим шляхом, від матері до дитини під час вагітності або пологів (більш характерне для вірусного гепатиту В). Гепатитом D можна заразити лише людей , які вже інфіковані гепатитом В.

Гепатитам А, В і D можна запобігти за допомогою імунізацій. Для лікування хронічного вірусного гепатиту можуть використовуватись противірусні препарати. Лише лікар може підтвердити діагноз вірусного гепатиту і надати рекомендації щодо лікування.

 

ОЛЕКСАНДРА БЕЛАЯ, лікар-інфекціоніст поліклінічного відділення.