Ультразвукове дослідження органів малого таза.

Ультразвукова діагностика допомагає виявити або виключити порушення чи патології органів малого таза. Вона абсолютно безболісна та безпечна. Таке дослідження дає змогу побачити стан органів, виявити патологічні утвори, а тому пропустити будь-яке відхилення від норми чи невірно пояснити його практично неможливо. Жінкам доцільно проходити УЗД органів малого тазу раз на рік задля профілактики, проте всім без винятку вона не призначається.
Ультразвукова діагностика органів малого таза досліджує яєчники, матку, сечовий міхур, встановлює вагітність на ранніх термінах. Таке дослідження призначається тоді, коли потрібно визначити причину хвороби, коли необхідні додаткові дані про стан здоров’я жінки. Існує два варіанти ультразвукової діагностики органів малого таза:
• трансабдомінальне;
• трансвагінальне.
Залежно від того, яким способом будуть проводити діагностику, визначаються особливості підготовки до неї. Якщо за кілька днів до процедури відбулося рентгенодослідження з використанням барію, то її краще відкласти. Ця контрастна речовина може впливати на результат діагностики. Також потрібно повідомити лікаря, якщо маєте алергію на латекс.
Трансабдомінальна УЗД проводиться через стінку живота. Під час процедури жінка лежить на спині. За необхідності потрібно буде перевернутися на бік. Підготовка до трансабдомінальної діагностики не потребує надзусиль. Лише в деяких випадках лікар може попросити дотримуватися дієти. За кілька днів до процедури потрібно відмовитися від газованих напоїв, бобових, сирих овочів та фруктів, молочних продуктів, жирного м’яса, виробів із дріжджового тіста та чорного хліба. Краще часто вживати їжу в невеликій кількості. Трансабдомінальна ультразвукова діагностика проводиться з наповненим сечовим міхуром. Тобто за певний час до неї потрібно випити приблизно 1 літр води.
Трансвагінальна УЗД малого таза якоїсь спеціальної підготовки не передбачає. Жінці достатньо за добу до процедури утриматися від вживання продуктів, які спричиняють газоутворення. Бажано (але необов’язково) не їсти за 4-5 годин до дослідження. Доцільніше приділити увагу гігієні зовнішніх статевих органів. Сечовий міхур має бути порожнім під час процедури. Трансвагінальна ультразвукова діагностика проводиться за допомогою датчика, який вводиться в піхву. Вона допомагає більш ретельно дослідити органи малого таза. За потреби може супроводжуватися також і трансабдомінальним оглядом.
Перед УЗД органів малого тазу не варто приймати ліки на власний розсуд. Навіть сорбент пити без відома лікаря не можна. Доцільно мати із собою результати попереднього дослідження та інформацію про діагноз.
Наступне питання стосується того, коли краще робити таке УЗД. Однозначної відповіді на нього немає, тому що воно інформативне завжди. Усе залежить від того, що потрібно побачити. Аби було простіше, нагадаємо, що менструальний цикл складається з двох фаз, розділених овуляцією (виходом яйцеклітини). Перша фаза рахується від менструації до початку овуляції. У цей період краще видно порожнину матки, можна правильніше оцінити стан яєчників та оваріальний резерв. Перед самою овуляцією найкращий час для визначення стану шийки матки, зрозуміти, наприклад, чи є поліпи цервікального каналу.
Друга фаза менструального циклу триває від овуляції до початку наступної менструації. У цей період краще оцінювати товщину ендометрію. Його показники важливі для планування вагітності. Зараз можна виключити наявність синехій у порожнині матки. Тоді ж підтверджується сам факт овуляції, якщо у яєчнику міститься жовте тіло.
Визначитися з часом, коли варто проводити ультразвукову діагностику малого таза допоможуть і скарги на стан здоров’я. Отже, в першу фазу циклу доцільніше йти, якщо спостерігаються:
• кров’янисті виділення в період між менструаціями;
• занадто рясні або ж нерегулярні менструації;
• значні болі під час менструації;
• сильний дискомфорт під час статевого акту;
• проблеми із настанням вагітності.
Аби оцінити стан міометрію, можна приходити на огляд до лікаря в будь-який час. Проведення УЗД малого таза в різні фази місячного циклу необхідне для оцінювання динаміки розвитку захворювання та контролю ефективності лікувальних заходів.

ЛЮДМИЛА ШЕРЕМЕТ, лікар УЗД.