ДОНОРСТВО – ВАЖЛИВА ГУМАННА АКЦІЯ ЛЮДСТВА !

Донорство завжди було проявом великої благодійності та високого людського гуманізму. Лише за останній рік кількість донорів в Україні, в тому числі на Полтавщині, зросла у кілька разів. Але одночасно збільшується і кількість хворих, яким необхідно лікування компонентами донорської крові. Окрім онкологічних хворих, жертв автоаварій та техногенних катастроф, допомога донорів особлива необхідна пораненим в зоні АТО.

Згідно Закону України “Про донорство крові та її компонентів” донорами можуть бути фізично здорові громадяни, які досягли 18-річного віку і старше. Вікового обмеження для донорів, що регулярно здають кров, не існує.

Слід сказати, що в сучасній медицині переливання цільної крові не проводиться. В процесі лікування хворого використовують компоненти крові – еритроцити, тромбоцити, плазму, які виділяють із донорської крові. Крім того, з плазми готують альбумін, імуноглобуліни і фактор згортання крові.

Існує ряд захворювань при яких забір крові не проводиться. Повне протипоказання донорству – перенесені інфекції, зокрема, ВІЛ-інфекція, сифіліс, вірусні гепатити (навіть гепатит А – хвороба Боткіна), онкологічні хвороби. Не можуть стати донорами особи, в яких діагностовано токсоплазмоз, лейшманіоз та інші інфекційні хвороби.

Існують і певні тимчасові обмеження, для прикладу, якщо донор в переддень здачі крові вживав алкоголь, то забір крові протягом двох діб не проводять. Після перенесеного захворювання на грип чи гострі респіраторні інфекції повинно пройти не менше двох тижнів. Донор не може здавати кров протягом року після татуювання чи пірсингу. Теж саме стосується осіб, яким нещодавно провели хірургічну операцію, або пацієнтів, які перенесли соматичні захворювання, зокрема, гіпертонію, ішемічну хворобу серця чи виразкову хворобу шлунку.

Донорство не потребує особливих обмежень у харчуванні. Перед здачею крові слід дотримуватись певної дієти: виключити з раціону жирну, смажену, гостру та копчену їжу, а також молочні продукти – сир, кефір, йогурти, масло та яйця. Адже після їх вживання компоненти крові стають непридатними для використання. За день до здачі крові необхідно також відмовитися від соняшникового насіння, горіхів, кави та шоколаду. При вживанні цих продуктів кров стає жирною і в’язкою, що значно ускладнює процес забору. Необхідно утриматись і від тютюнопаління, адже воно може погіршити самопочуття, спричинити запаморочення чи нудоту.

У день здачі крові можна вживати легкий суп, нежирну кашу, нежирне м’ясо (яловичину, курятину, крільчатину, свинину). Вранці, на сніданок, до чаю, можна з’їсти булочку, але не з маслом, а з медом чи варенням.

Які фізіологічні процеси відбуваються в організмі донора після здачі крові? Кістковий мозок починає активно виробляти нові лейкоцити, тромбоцити та еритроцити. Нові лейкоцити підвищують опірність імунної системи. Постійний донор має більше шансів на життя при значній втраті крові.

Інколи доводиться чути про те, що значна кількість людей бажає стати донором, але в них виникає почуття страху перед можливою інфекцією під час забору крові. Подібні думки можуть виникати у тих людей, котрі ніколи не здавали кров. В Полтавському обласному центрі крові працюють професійні, досвідчені медики, які використовують сучасне медичне обладнання. Системи забору крові одноразові, стерильні і використовуються лише безпосередньо перед здачею крові. Діяльність служби Центру крові досить регламентована і знаходиться під постійним контролем санітарно-епідеміологічної служби.

 

 

 

Районний позаштатний спеціаліст з фаху «Трансфузіологія» Олена Жорняк