Остеохондроз хребта — це процес, при якому міжхребцеві диски поступово зношуються, знижується їх пружність, порушується структура. Через витончення (часто нерівномірного) міжхребцевих дисків все частіше і частіше відбувається утискання нервових корінців, що виходять зі спинного мозку. Це проявляється нападами болю при фізичному навантаженні або зміні положення тіла. А оскільки ці корінці іннервують низку внутрішніх органів, біль може відчуватися і в них. М’язи спини, намагаючись зменшити тиск на нервові корінці, знаходяться у постійній напрузі, але й їх надовго не вистачає. У занедбаних випадках до патологічного процесу долучаються міжхребцеві зв’язки і навіть кісткова тканина хребців
Вірогідні причини остеохондрозу:
- передчасне старіння організму та зношування міжхребцевих дисків;
- залежність від віку;
- травми опорно-рухової системи;
- вроджені кісткові аномалії, які можуть спровокувати деструкцію міжхребцевих дисків.
Загальні симптоми остеохондрозу поділяють на кілька груп:
- Вертебральні прояви. Це гострий біль і обмеження рухів у ділянці спини. Характер болю розмитий — людина не може визначити точно, «де болить». Больовий синдром проявляється, коли тіло перебуває в одному положенні тривалий час;
- Рефлекторні синдроми. Велика група болючих симптомів, яка залучає нервові закінчення. Це болі під час остеохондрозу внаслідок «защемлення нерва» й зміщення хребців відносно один одного. Що відбувається в тілі: боляче нахиляти голову вбік, «німіє» потилиця або руки, болить шия і спина, руки важко завести за голову. Також можуть боліти сідниці, проте біль буде віддавати в ногу.
- Екстравертебральні. Для цих симптомів характерні болі, які відбиваються у внутрішніх органах. Може боліти печінка, серце або легені.
Залежно від ураженої ділянки, виділяють:
- Шийний остеохондроз.
- Остеохондроз грудного відділу.
- Остеохондроз поперекового відділу. Можна діагностувати за постійних болей у попереку.
- Остеохондроз куприка.
Лікування остеохондрозу
Міжнародне Товариство з Вивчення остеоартрозу (OARSI) називає три напрями в лікуванні захворювань хребта:
- Немедикаментозна або фізична терапія. Це різні методи без вживання ліків. Серед них аквааеробіка, ультразвук, електрофорез. Додатково можна приймати мінеральні ванни, робити масажі. Може допомогти акупунктура, але потрібно вибирати грамотного фахівця.
- Хірургічні операції на хребті проводять тільки в найнебезпечніших і складних випадках.
- Медикаментозне лікування остеохондрозу зводиться до зняття запалення й усунення болю. Для цього застосовують групу НПЗЗ (нестероїдних протизапальних засобів).
Профілактика остеохондрозу передбачає низку нехитрих заходів:
- Спорт. Варто розуміти, що професійний спорт і важкі тренування тільки провокують хворобу. Тому спортсмени часто використовують хондропротектори, як захист м’язової тканини й суглобів. Для непрофесіоналів підходить плавання й кілька вправ вранці і ввечері. Усе повинно бути в міру.
- Прогулянки. Часті прогулянки пішки можуть зміцнити м’язи, наситити мозок киснем, поліпшити кровообіг.
- Харчування. Уникати важкої їжі й накопичення зайвих кілограмів. Ожиріння — один із чинників ризику розвитку остеохондрозу.
- Дотримання постави й ортопедичного режиму.
- Приймання вітамінів, мінералів та комплексів з глюкозаміном+хондроїтином.
ОЛЕНА ФЕДОТОЧКИНА, завідувачка неврологічним відділенням.