Нині в Україні продовжується реформування галузі охорони здоров’я. Наразі триває реформа вторинної спеціалізованої амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги.
Проведення відповідних реформ в державі закріплене на законодавчому рівні, а саме регламентовано постановою Кабінету Міністрів України № 174 від 28 лютого 2023 року «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я».
У планах Міністерства охорони здоров’я України поділити заклади охорони здоров’я на кілька рівнів. Таким чином, буде сформована, так звана, спроможна мережа лікарень, а саме: надкластерні, кластерні та загальні заклади охорони здоров’я. Для кожної з них буде визначено свій перелік функцій.
Надкластерні заклади охорони здоров’я – створюються по одному за напрямками діяльності на область (госпітальний округ). Це багатопрофільний заклад обласного рівня для дорослих і дітей, який надає високоспеціалізовану медичну допомогу.
Кластерні заклади охорони здоров’я – надають спеціалізовану медичну допомогу і створюються з розрахунку один на 150 тис населення у містах обласного значення.
Лікарні загального типу – будуть надавати базову медичну допомогу за шістьма напрямками медичного обслуговування.
На думку Міністерства охорони здоров’я України, такий розподіл має на меті сформувати в Україні мережу закладів охорони здоров’я, що забезпечуватиме медичне обслуговування у межах відповідного госпітального округу та надасть змогу організувати належну якість обслуговування, своєчасність та доступність для населення.
28.03.2023 року розпорядженням начальника обласної військової адміністрації № 185 створена робоча група щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров’я Полтавського госпітального округу до складу якої увійшли представники територіальних громад області в тому числі і Полтавської міської територіальної громади.
Департамент охорони здоров’я Полтавської міської ради надав на розгляд та погодження до Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації проект моделі спроможної мережі закладів охорони здоров’я та плани розвитку закладів охорони здоров’я Полтавської міської територіальної громади.
Після погодження плану розвитку Полтавського госпітального округу на рівні Міністерства охорони здоров’я України з наступним затвердженням його обласною військовою адміністрацією будуть прийняті відповідні організаційні заходи щодо створення спроможної мережі закладів охорони здоров’я Полтавської міської територіальної громади.
Процес творення спроможної мережі закладів охорони здоров’я Полтавської міської територіальної громади буде відбуватися шляхом визначення закладів, які увійдуть до спроможної мережі, а це 3 кластерних заклади, та 2 загальних заклади охорони здоров’я та три центри первинної медико-санітарної допомоги.
Заклади охорони здоров’я, які не надають необхідну кількість напрямків медичної допомоги та не відповідають жодному із зазначених критеріїв мають бути реорганізовані шляхом приєднання до закладу, який увійде до спроможної мережі. Це дасть можливість і надалі надавати необхідний спектр медичних послуг для населення та забезпечити доступну та якісну медичну допомогу.
В процесі реорганізації скорочення відбуватиметься за рахунок не медичного персоналу, а переважно адміністративно-господарського та посад з дублюючими функціями.
Пріоритетом для подальшого розвитку галузі охорони здоров’я громади, як і раніше, залишається збереження кадрового потенціалу зі збереженням медичних функцій, які раніше надавалися в цих закладах.