В кабінеті функціональної діагностики поліклінічного відділення маємо можливості проводити такі функціональні обстеження: електрокардіографія (ЕКГ), реоенцефалографія (РЕГ), реовазографія (РВГ), спірометрія, добовий моніторинг артеріального тиску (ДМАТ), холтерівське амбулаторне безперервне записування результатів ЕКГ (ХОЛТЕР), УЗД серця, велоаргометрія.
Електрокардіографія. Проведення електрокардіограми зазвичай займає не більше 10 хвилин. В процесі лікар встановлює на тілі пацієнта датчики, які приймають і реєструють електричні імпульси, які надходять від серця. За їхніми свідченнями можливо визначити регулярність і частоту серцевих скорочень, виявити порушення провідності всередині серця, пошкодження міокарда, отримати інформацію про фізичний стан серця.
За допомогою кардіограми лікар встановлює наявність таких захворювань серцево-судинної системи:
- аритмія;
- серцева недостатність;
- атеросклероз;
- ішемічна хвороба серця;
- ревматизм та інші.
Реоенцефалографія (РЕГ) – це метод діагностики стану судин головного мозку, який найчастіше застосовується при головних болях. За допомогою РЕГ може бути отримана інформація про стан кровонаповнення та тонус судин певної ділянки.
ДМАТ дозволяє виявити захворювання, що характеризуються змінами артеріального тиску та вибрати терапію при артеріальній гіпертензії та оцінити її ефективність; оцінити лікування артеріального тиску протягом доби в умовах звичайного режиму пацієнта, при фізичних навантаженнях, у спокої, у нічний час. Може використовуватись для оцінки втрати свідомості, різних видів запаморочення.
Спірографія – це метод дослідження функції зовнішнього дихання, що включає в себе вимір об’ємних і швидкісних показників дихання. Вимірювання дихальних обсягів легень без запису спірограми називається спірометрія.
За допомогою спірографії діагностуються гострі і хронічні бронхолегеневі патології різного походження. Показання до проведення:
- відчуття неповного вдиху, задишка;
- ХОЗЛ;
- астма;
- часті загострення бронхіту;
- спадкова схильність до бронхолегеневих або алергічних захворювань;
- контроль над лікуванням бронхіальної астми, хронічних обструктивних захворювань легенів;
- багаторічний стаж куріння;
- робота на підприємствах з високим ступенем забруднення повітря;
- онкологічні захворювання дихальної системи;
- в комплексі передопераційного обстеження перед плановими оперативними втручаннями на органах грудної порожнини.
Функціональну діагностику бронхолегеневої системи корисно періодично проводити і абсолютно здоровим людям, щоб вчасно попередити можливі захворювання. Вчасна діагностика запорука сильної та здорової серцево-судинної системи.
БОГДАН ЯРОВИЙ, лікар функціональної діагностики.