Важливість ультразвукового дослідження під час вагітності.

У сучасній практиці лікаря акушера-гінеколога ультразвукова діагностика (УЗД) – це одне з найважливіших обстежень. Пренатальне ультразвукове дослідження (або сонограма) – це вид обстеження під час вагітності, який перевіряє здоров’я та розвиток Вашої дитини. Лікар акушер-гінеколог (спеціалізований з даного виду досліджень) проводить УЗД під час вагітності з багатьох причин.

Іноді УЗД проводять, щоб перевірити Вашу дитину та переконатися, що вона правильно розвивається. В інших випадках Ваш лікар жіночої консультації призначає ультразвукове дослідження після виявлення проблеми.

Під час дослідження ультразвукові хвилі проходять через Ваші м’які тканини за допомогою датчика, які перетворюються на зображення на екрані. Цей метод діагностики не утворює випромінювання, як при рентгенографії, щоб побачити дитину, і тому це зовсім безпечно на всіх етапах вагітності.

Що можна визначити при УЗ-дослідженні під час вагітності?

За допомогою пренатального УЗД лікар:

 • оцінює ступінь розвитку плоду;
 • виявляє певні ускладнення та захворювання, пов’язані з вагітністю.

Причини, за якими Ваш лікар може запропонувати виконати УЗД:

 • підтвердити вагітність;
 • перевірити наявність позаматкової вагітності, нерозвиваючу вагітність, викидень або інші ускладнення раннього терміну вагітності;
 • визначити точний термін вагітності (+/- 2 доби);
 • перевірити ріст, рухи та частоту серцевих скорочень ембріона та плода;
 • визначити кількість ембріонів або плодів;
 • оглянути Ваші тазові органи, такі як матка, яєчники та шийка матки;
 • перевірити кількість навколоплідних вод та цілісність плідного міхура;
 • перевірити розташування плаценти та її стан;
 • перевірити положення дитини в матці;
 • виявити проблеми з органами, м’язами, чи кістками плода;
 • ультразвук також є важливим інструментом, який допомагає лікарю перевіряти вроджені вади (захворювання, з якими народжується дитина).

Для чого проводитися УЗД в І триместрі і в якому терміні?

УЗД – скринінг 1 триместру вагітності робиться в 11-13 тижнів. Він виявляє ймовірність розвитку деяких патологічних змін, наприклад, дефект передньої черевної стінки, нервової трубки, певні генетичні зміни. Разом з біохімічними маркерами вдається виявити загрозу переривання вагітності та фетоплацентарну недостатність.

Для чого проводиться УЗД ІІ у триместрі і в якому терміні?

Анатомічне УЗД або 20-тижневий УЗД скринінг. Під час цього ультразвукового дослідження можливо побачити стать Вашої дитини (якщо Ваша дитина займає зручне положення для огляду своїх статевих органів), виявити вроджені розлади, такі як вовча паща, або виявити серйозні захворювання, пов’язані з мозком, серцем, кістками чи нирками дитини. Якщо Ваша вагітність протікає добре і без ускладнень, Ваше 20-тижневе УЗД може бути Вашим останнім УЗД під час вагітності.

Скринінг під час вагітності виявляє можливість вроджених вад розвитку або хромосомних аномалій в майбутнього малюка. Пренатальний скринінг проводиться, аби виключити ймовірність розвитку в дитини вроджених синдромів Дауна, Патау, Едвардса, дефектів нервової трубки та інших аномалій малюка та плаценти. Варто зазначити, що найрозповсюдженіша хромосомна аномалія: синдром Дауна. Ультразвук також є частиною біофізичного профілю (BPP), тесту, який поєднує ультразвук із нестресовим тестом, щоб оцінити, чи отримує Ваша дитина достатню кількість кисню.

Для чого проводиться УЗД в ІІІ триместрі і в якому терміні?

Для того щоб оцінити розвиток плода та провести комплексну підготовку до пологів, проводиться УЗД 3 триместру. Це комплексна діагностика, яка дозволяє провести обстеження плода та здоров’я майбутньої матері, уточнити ті проблеми, які були виявлені раніше. Також під час цього дослідження проводиться обстеження характеру навколоплідних вод, плаценти та кровотоку в основних судинах плоду та матері, вимірюється вага дитини з точність +/- 100 грамів.

 

 

ЛЮДМИЛА ШЕРЕМЕТ, лікар ультразвукової діагностики.